Scale-up Champions, czyli ogrom możliwości dla startupów

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Scale-up Champions, czyli ogrom możliwości dla startupów

Udostępnij:

Międzynarodowy projekt Scale-up Champions wychodzi naprzeciw potrzebom startupów z całej Europy i otwiera przed nimi nowe możliwości. Program z każdym dniem nabiera tempa! Listopad upłynął pod znakiem wydarzeń, spotkań i ważnych decyzji. Natomiast grudzień przynosi kolejną szansę na dołączenie do projektu –rekrutację do drugiej tury Programu Gotowości Inwestycyjnej.

Scale-up Champions to międzynarodowa inicjatywa oferująca wsparcie dla „deep tech digital startups” z całej Europy. Program wspiera młode firmy technologiczne w wyjściu na rynki międzynarodowe, nawiązywaniu współpracy z korporacjami oraz inwestorami, a w konsekwencji skalowaniu swojej działalności. Liderem programu jest Poznański Park Naukowo-Technologiczny (PPNT).

W Scale-up Champions oferujemy trzy, uzupełniające się, ścieżki wsparcia dla startupów: przygotowanie do pozyskania inwestora, współpracę z korporacjami oraz program międzynarodowej inkubacji. Każdy biznes jest inny, dlatego uczestnicy mogą wziąć udział we wszystkich ścieżkach lub zdecydować się tylko na te, które są im najbardziej potrzebne – tłumaczy dr Anna Tórz z PPNT, ekspert ds. inkubacji z ponad 12-letnim stażem i manager programu.

Program Międzynarodowej Inkubacji

Dużo się dzieje w ramach Programu Międzynarodowej Inkubacji! Jesienią do współpracy 22 zaprosiliśmy najbardziej obiecujące deep tech startups, które otrzymały szansę na ekspansję na rynek duński, hiszpański, litewski, polski i estoński. Aktualnie startupy przechodzą etap intensywnych szkoleń z zakresu kultury biznesowej oraz specyfiki rynku każdego z tych krajów. Ponadto, młode firmy spotykają się z potencjalnymi klientami oraz partnerami biznesowymi zainteresowanymi współpracą. Scale-up Champions pomaga im w nawiązywaniu kontaktów z lokalnymi graczami z branży, w której się specjalizują oraz poznawaniu przedsiębiorstw z danego regionu. Program Międzynarodowej Inkubacji ma na celu zapewnienie lepszego rozumienia docelowego ekosystemu i poznania jego możliwości, co prowadzi do zwiększenia szans na wejście na nowy rynek. A wszystko to w formie on-line!

Program Współpracy Korporacyjnej

W dniach 23-24 listopada odbył się Knowledge Virtual Summit, czyli dwudniowe wydarzenie, w trakcie którego swoje prezentacje wygłosiło aż 61 startupów. Młode firmy z całej Europy prezentowały innowacyjne rozwiązania – odpowiedzi na korporacyjne wyzwania postawione przez branże Fintech, MedTech, Industry 4.0., Smart Cities oraz Green Energy.

W wydarzeniu uczestniczyło 21 korporacji, wśród których znalazły się m.in.: PKO Bank Polski, ConnectPayVolkswagen PoznańALVO MedicalSchneider ElectricDanfossE.ON czy Alfa Laval. Dla przedstawicieli korporacji spotkanie było szansą na poznanie pomysłów startupów. Było także okazją do rozmowy, wyrażenia zainteresowania prezentowanymi rozwiązaniami i wyboru najlepszych startupów. To właśnie te młode firmy otrzymają szansę na uczestnictwo w programie współpracy startupów z korporacjami, który potrwa 3-6 miesięcy. Co istotne, aż 38 startupów otrzymało zaproszenie na indywidualne spotkania z korporacjami, które odbyły się w dniach 3-4 grudnia. Na podstawie tych spotkań korporacje podejmą decyzję o dalszej współpracy, biorąc pod uwagę możliwości integracji rozwiązań przedstawionych przez startupy z wyzwaniami, które dla nich przygotowały.

Program Gotowości Inwestycyjnej – pierwsza runda

W listopadzie powitaliśmy na pokładzie 26 najlepszych startupów oraz topowych mentorów z całej Europy, którzy współpracują w ramach pierwszej rundy Programu Gotowości Inwestycyjnej. Proces ten potrwa od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie startupy pod okiem najlepszych mentorów i ekspertów branżowych udoskonalą swój model biznesowy i finansowy. Zwieńczeniem ich pracy będzie możliwość  zaprezentowania się przed przedstawicielami funduszy venture capital oraz Business Angels podczas Demo Day. Grono międzynarodowych inwestorów liczy ponad 70 podmiotów! Wśród nich znajdują się takie fundusze, jak: SMOK Ventures, Sunfish Partners, Inovo Venture Partners, SpeedUp Venture Capital Group, All Iron Ventures, Tera Ventures, ValueTech Seed Fund, Speedinvest, FundingBox Deep Tech Fund, PwC Polska, Adamed i wiele innych.

Aplikuj do drugiej rundy Programu Gotowości Inwestycyjnej!

Nabór do tego programu jest ciągły. Startupy, które chcą wziąć w nim udział w najbliższej przyszłości powinny złożyć aplikację teraz! Ocena zgłoszeń odbędzie się w drugiej połowie stycznia, a działania rozpoczną się w lutym 2021 r. Zachęcamy do aplikowania!

Program Gotowości Inwestycyjnej ma na celu przygotowanie młodych firm do nawiązania współpracy z inwestorami. Zakwalifikowane startupy otrzymają możliwość udziału w sesjach mentoringowych i konsultacjach eksperckich. Ponadto, na startupy czeka także szereg szkoleń przygotowawczych. A wszystko to po to, aby zwiększyć swoją gotowość inwestycyjną i na jak najlepszym poziomie móc zaprezentować się przed topowymi inwestorami z całej Europy.

W ramach ścieżki Investment Readiness Program na startupy czekają:

  • Od 3 do 6 miesięcy wsparcia, w ramach którego będą udoskonalać swój model biznesowy i finansowy, sztukę prezentacji czy team buildingu z najlepszymi mentorami i ekspertami z całej Europy;
  • Wymiana doświadczeń oraz nawiązywanie międzynarodowych kontaktów;
  • Skalowanie swojego biznesu na arenie międzynarodowej;
  • Dostęp do Deal Roomu, gdzie będą mogły nawiązać kontakt z inwestorami oraz korporacjami;
  • Poznanie międzynarodowych i najlepszych w swojej dziedzinie ekspertów branżowych;
  • Finałem będzie udział w spotkaniu Demo Day z inwestorem.

Szereg korzyści wymienionych powyżej czeka na startupy, które zakwalifikują się do drugiej tury ścieżki Investments Readiness Program. Aby wziąć w niej udział, należy złożyć aplikację do 10. stycznia 2021 r. Serdecznie zachęcamy do wypełnienia formularza i życzymy powodzenia!

***

Scale-up Champions tworzy konsorcjum złożone z:

  • Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (Polska), najbardziej doświadczona instytucja otoczenia biznesu w zespole, która od 25 lat łączy usługi i doradztwo biznesowe z nauką;
  • Technical University of Denmark (Dania), wiodąca politechnika w jednym z najprężniejszych ośrodków startupowych w Europie;
  • Kaunas Science and Technology Park (Litwa), litewski ośrodek innowacji specjalizujący się we wspieraniu firm w ekspansji zagranicznej;
  • La Salle Technova Barcelona (Hiszpania), inkubator oraz akcelerator startupów, który wsparł ponad 500 projektów;
  • Science Park Tehnopol (Estonia), największy park technologiczny w krajach Bałtyckich, specjalizujący się głównie w branży IT dla smart cities, zdrowia, odnawialnych źródeł energii i kosmosu.

Scale-up Champions potrwa do 2022 roku. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach programu Horyzont 2020.