Wykorzystuje czujniki w smartfonie
Science Journal to aplikacja mobilna, która powstała głównie z myślą o młodych naukowcach. Pozwala ona na wykorzystanie smartfona podczas eksperymentów i wszechstronnych pomiarów. Do ich realizacji program używa czujników, w które zwykle wyposażone są wcześniej wspomniane urządzenia. Wśród nich m.in. akcelerometr, żyroskop, kompas, barometr, wysokościomierz, GPS, mikrofon i czujnik światła.
Istnieje także możliwość połączenia smartfona z zewnętrznymi sensorami, z którymi współpracuje Science Journal. Dzięki temu dzieci mogą mierzyć różne parametry, gromadzić dane i badać interesujące je zjawiska. Autorzy projektu tłumaczą, że aplikacja przyda się na przykład, gdy młody naukowiec zechce porównać natężenie światła w pokoju z jego intensywnością na zewnątrz.
Science Journal przypadło do gustu internautom
Możliwości jest jednak o wiele więcej i to, do czego właściwie program zostanie wykorzystany zależy wyłącznie od użytkownika. Narzędzie stworzone przez zespół Google służy również, jako dziennik eksperymentów. Można przechowywać w nim zebrane dane, które prezentowane są w formie wykresów i liczb oraz dodawać notatki, zdjęcia, a także zapisywać czas, jaki trwało badanie.
Aplikacja zadebiutowała w sklepie Google Play 19 maja, skąd można pobrać ją bezpłatnie. Dokładna liczba instalacji nie jest do końca znana, wiadomo tylko, że jest to przedział od 10 tysięcy do 50 tysięcy. Niemniej Science Journal przypadło do gustu internautom, którzy pozytywnie ocenili aplikację. Średnia przyznanych punktów to 4,6.