Sektor morski napompowany kapitałem. Kto wykorzysta ten potencjał?

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

wiatraki offshore stocznie algi logistyka statki

Udostępnij:

W najnowszym odcinku MamStartup Podcast prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, profesor Marek Grzybowski, odpowiada na pytania o to, jak wygląda teraźniejszość i jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość polskiej gospodarki morskiej, a także szeroko komentuje potencjał obecności w niej startupów. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania odcinka, ocean praktycznych informacji dla startupów!

Z rozmowy dowiesz się czym żyje i jakie innowacje wprowadzają firmy z branż gospodarki morskiej: transportu morskiego i logistyki portowej, rybołóstwa, turystyki, cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa narodowego, OZE i edukacji.

Które z wyżej wymienionych branż najbardziej potrzebują wsparcia startupów? Które z nich najmocniej już teraz wykorzystują ich potencjał? Jedno jest pewne. Jak mówi profesor Grzybowski, na postęp technologiczny na morzu wydaje się tyle samo, co na innowacje w farmaceutyce.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka MamStartup Podcast dotyczącego zmian w polskim przemyśle. Patronem odcinka jest Grupa Orlen.

– Ponad 70% powierzchni Ziemi to woda, 85% towarów wagowo patrząc i 65% wartościowo rzecz ujmując przewożonych jest drogą morską. Mieszkamy w Polsce, z dostępem wyłącznie do Baltyku, co sprawia, że zapominamy o tych liczbach i nie zdajemy sobie sprawy z potencjału i roli gospodarki morskiej w światowej gospodarce – tłumaczy nasz gość, profesor Marek Grzybowski.

W rozmowie z nami podaje liczne przykłady sukcesów polskich firm, w tym dużej mierze startupów, w gospodarce morskiej. Jednym z donioślejszych przykładów, które przytacza są z pewnością promy o elektrycznym napędzie: na 80 promów elektrycznych pływających w Norwegii, połowa została zbudowana w Polsce. Nasz potencjał stoczniowy pokazuje również fakt, że to my zbudowaliśmy przecież pierwszy elektryczny prom.

Profesor Grzybowski mówi również m.in. o potencjale w sektorze przetwórstwa rybnego: – Mało kto wie, że aż 20% przetworzonych produktów rybnych dostępnych na unijnym rynku procesowana jest właśnie w Polsce – dodaje.