Self publishing – czy zdobędzie uznanie polskich autorów i czytelników?

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Upowszechnienie Internetu oraz idący w ślad za tym rozwój funkcjonalności i narzędzi internetowych pozwalają na realizację planów, które jeszcze kilka lat temu pozostawały w sferze marzeń. Internet od dawna przyjmuje słowo pisane w różnej postaci…

Upowszechnienie Internetu oraz idący w ślad za tym rozwój funkcjonalności i narzędzi internetowych pozwalają na realizację planów, które jeszcze kilka lat temu pozostawały w sferze marzeń. Internet od dawna przyjmuje słowo pisane w różnej postaci – swoje zdanie, pomysły i twórczość możemy wyrażać na blogach, forach internetowych, portalach społecznościowych, rozwinęło się dziennikarstwo internetowe. Jednak o wydaniu własnej powieści, tomiku poezji czy poradnika autor, zwłaszcza amator jak dotąd mógł zapomnieć. Proces przyjęcia dzieła przez wydawnictwo jest bowiem długi i niezwykle trudny. Dlatego polscy pisarze coraz odważniej sięgają po nowe technologie wydawania książek. Przewaga self publishera nad tradycyjnymi wydawnictwami jest też taka, że pisze on to co czuje i myśli, a nie to czego oczekuje wydawnictwo.

Droga do publikacji własnej twórczości skraca się diametralnie. Dzieje się to za sprawą wcale nie nowych, jednak nabierających w Polsce rozpędu narzędzi do wydawania ebooków. Na portalu Wydaje.pl swoją książkę może wydać każdy.

– Portal Wydaje.pl to platforma, która za pomocą kilku prostych kroków umożliwia opublikowanie twórczości w postaci ebooka, każdemu kto chce zarabiać na pisarstwie lub zwyczajnie podzielić się ze światem swoim dziełem. Zwolenników elektronicznych książek przybywa, doceniają oni nową jakość i możliwość dostępu do ebooka w każdym miejscu i o każdej porze. Dla porównania podam, że w lutym 2011 roku wydaliśmy 22 ebooki – teraz jest ich prawie tysiąc. Liczba naszych zarejestrowanych użytkowników wynosi prawie 2 tyś i ciągle rośnie. Self publishing w Polsce tak naprawdę dopiero się rozpoczyna swoją działalność, jednak już cieszy się coraz większym zainteresowaniem – mówi Ahsan Ridha Hassan, Prezes Zarządu Wydaje.pl.

Self publishing daje dzisiejszym autorom wiele możliwości: to szansa na sukces, pełna kontrola nad własną publikacją zarówno na poziomie wydawniczym, dystrybucyjnym, jak i cenowym. Portal Wydaje.pl oferujący self publishing polskim internautom wprowadza nowe funkcjonalności, które mają na celu ułatwienie korzystania z serwisu. Nowością w serwisie jest wprowadzona obsługa formatu EPUB i Mobi, które są obsługiwane przez większość e- czytników. Nowością jest również druk na żądanie, dzięki której można wydrukować własną książkę za pośrednictwem serwisu już od 10 egzemplarzy w bardzo atrakcyjnych cenach. Dzięki Wydaje.pl autor może zarabiać na sprzedaży swojego dzieła, a także ustalić cenę za ebook. Portal udostępnia autorom szereg profesjonalnych usług wydawniczych oraz narzędzi do promocji publikacji, na każdym etapie oferując wsparcie specjalisty.

Na świecie self publishing nie jest żadną nowością – Amazon w swoich zasobach ma już ponad 1,3 mln ebooków. W Polsce temat ten dopiero zaczyna się rozwijać. Czas pokaże czy self publishing podbije polski rynek i zdobędzie polskich fanów „samowydawania” swojej twórczości? Warto jedna na bieżąco śledzić ten trend.

źródło: informacja prasowa