Ciepło z serwerów jako źródło niksoemisyjnej energii
Inicjatywa Veolii i Beyond.pl polega na wykorzystywaniu ciepła odpadowego, które powstaje podczas przetwarzania informacji w centrach danych. Te nowoczesne obiekty, zasilane w pełni energią odnawialną, generują znaczne ilości ciepła, które zwykle nie jest wykorzystywane.
Projekt ma pozwolić na efektywne zagospodarowanie ciepła, co przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2, a także do ograniczenia zużycia paliw kopalnych.
– W Grupie Veolia wprowadzamy rozwiązania pozwalające na ograniczenie emisji zanieczyszczeń, regenerację zasobów i dekarbonizację gospodarki – dotyczy to nie tylko naszych własnych aktywów, ale także naszych partnerów, w tym miast oraz przemysłu. Wykorzystanie w naszych instalacjach ciepła odpadowego, które jest ubocznym produktem przetwarzania danych, przyczyni się do ograniczenia zużycia paliw kopalnych. Oznacza to, że poznańska sieć ciepłownicza będzie w większym stopniu zasilana dzięki zielonej energii – podkreślił Luiz Hanania, prezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.
Sposób na ograniczenie emisji
Kluczowym elementem tego rozwiązania jest połączenie najnowszej generacji serwerów wysokiej gęstości z pompami ciepła, które umożliwią zasilanie miejskiej sieci ciepłem o odpowiednich parametrach.
– Dzięki podejmowanym inicjatywom i inwestycjom Beyond.pl jest dziś jednym z najbardziej niskoemisyjnych dostawców usług centrodanowych w kraju oraz regionie. Wykorzystujemy w 100% energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Wdrażamy realne działania, które łączą najwyższej jakości bezpieczeństwo data centers z dbałością o zasoby i środowisko naturalne. Współpraca Beyond.pl i Veolia Energia Poznań w zakresie odzysku ciepła to unikalny w skali regionu projekt i ambitny krok propagujący działania dekarbonizacyjne w Polsce, który w wymierny sposób wesprze mieszkańców Poznania – dodaje Wojciech Stramski, prezes zarządu Beyond.pl.
Według szacunków pozwoliłoby to szacunkowo na ograniczenie emisji CO2 o ok. 52,5 tys. ton rocznie i zredukowanie zapotrzebowania na wodę o ok. 76,5 tys. m3 rocznie. To pierwsza inicjatywa odzysku ciepła w Polsce pomiędzy data center i spółką ciepłowniczą o takiej skali.
– Naszym priorytetem jest dalsza dekarbonizacja poznańskiego systemu ciepłowniczego, zamierzamy odejść od wykorzystania węgla do 2030 r. Veolia Energia Poznań wdrożyła już z powodzeniem rozwiązanie prowadzące do odzysku ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego. Zdobyte doświadczenie pozwala nam wierzyć, że podpisany dziś list intencyjny będzie kolejnym krokiem w redukcji wykorzystania paliw kopalnych na potrzeby wytworzenia ciepła dla Poznania – wskazał Jakub Patalas, prezes spółki Veolia Energia Poznań.