Sfinansuj swój startup

sfinansuj swoj startup
Udostępnij:
Panuje powszechne przekonanie, że pieniądze z Unii Europejskiej psują rynek i przedsiębiorców, którzy z nich korzystają. Przez Unię mamy na rynku wiele pomysłów, które w „normalnych” warunkach nie powstałyby, bo nie mają uzasadnienia ekonomicznego… żeby nie powiedzieć sensu ;)

Panuje powszechne przekonanie, że pieniądze z Unii Europejskiej psują rynek i przedsiębiorców, którzy z nich korzystają. Przez Unię mamy na rynku wiele pomysłów, które w „normalnych” warunkach nie powstałyby, bo nie mają uzasadnienia ekonomicznego… żeby nie powiedzieć sensu ;)

fot. Fotolia

Ponadto, „dzięki” Unii mamy też projekty internetowe, które wyceniane są na dużo więcej niż powinny. W myśl zasady, jeśli oferują mi 800 tys. zł to dlaczego mam wziąć mniej?

Nieważne, że pomysł nieprzetestowany. Nieważne, że grupa docelowa określona na zasadzie „bo tak mi się wydaje”. Ważne, że mam 800 tys. zł i mogę teraz zamknąć się w biurze w super biurowcu na 24 miesiące aby wyprodukować piękny pod względem designu produkt, którego nikt nie użyje, bo nikt go nie potrzebuje.

W porównaniu do innych krajów, w Polsce pieniądze na stworzenie startupu jest zdecydowanie prościej pozyskać. Moim zdaniem, Unia daje niepowtarzalną szansę na zrealizowanie pomysłów. Tylko należy zrobić to z głową. Zrób mocki projektu, przetestuj na ludziach, stwórz „brzydkie” MVP i zobacz, czy ktoś to w ogóle chce używać i czy w ogóle warto to dalej robić. Jeśli tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś złożył wniosek o dofinansowanie i pozyskał na to pieniądze z UE. W większości przypadków lepiej to, niż w zamian za pieniądze, pozbyć się 49% udziałów w przyszłej firmie, prawda?

Programów i konkursów, do których możesz aplikować jest wiele. Istnieje nie tylko 8.1 POIG. Jedne programy są bardziej dostosowane do aplikowania przez startupowców, inne trochę mniej, co nie znaczy, że się nie da. Do końca tego roku zostanie ogłoszonych kilka konkursów. Są to:

Bon Na Innowacje

Jest to konkurs organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości dla wszystkich mikro i małych przedsiębiorstw, niezależnie od tego, w którym województwie posiadają zarejestrowaną działalność. Mikro przedsiębiorstwo, to w wielkim skrócie, firma, która nie zatrudnia więcej niż 10 osób. Natomiast mały podmiot zatrudnia od 10 do 50 osób.

Pieniądze można pozyskać na zakup usługi wdrożenia, rozwoju produktu lub technologii. Oznacza to, że może być to, zarówno aplikacja mobilna, serwis internetowy, jak i technologia np. do rozpoznawania obrazu, z której Ty możesz później zrobić kopię np. SaveUp. Istotą projektu musi być coś, co możecie później „sprzedawać” lub zaoferować korzystanie na zewnątrz i pobierać za to opłaty. Zatem, nie sfinansujesz w ramach tego programu swojego sklepu internetowego czy systemu mailingowego dla klientów sklepu, ale cms do tworzenia sklepów lub coś na kształt projektu mailchimp.com - już tak.

To były przykłady, abyś zrozumiał ideę. W rzeczywistości ma to być coś, co spełnia te warunki, ale także jest tanie i proste. Dlaczego? Otóż masz do wykorzystania tylko kwotę 15 000,00 zł. Bardzo mała kwota, ale ogromny plusem jest to, że dostajesz je zupełnie za darmo, bez własnego wkładu finansowego. Poziom dofinansowania w tym programie wynosi, bowiem 100%.

Oczywiście, jak zawsze gdzieś musi być haczyk. Otóż w związku z tym, że PARP za cel tego konkursu uznał wsparcie współpracy przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi, to projekt, który chcesz stworzyć musi być wykonany przez uczelnię lub inną jednostkę naukową. Ale nie jest to takie straszne jak się wydaje. Po prostu cały proces tworzenia odbywa się wolniej, niż w przypadku firmy, ale dla zdeterminowanych przedsiębiorców nie jest to coś nie do przejścia.

Ze względu na prostą konstrukcję wniosku o dofinansowanie i oczywiście 100% dofinansowania, konkurs jest bardzo popularny. W ostatniej edycji zostało złożonych aż 848 projektów, z których 481 uzyskało wsparcie na poziomie wspomnianych 15 000,00 zł. Dodatkowo wspomnę, iż z tego typu dotacji firma może skorzystać tylko raz.

W porównaniu do innych konkursów, ocena wniosków składanych do Bonu na Innowację trwa bardzo szybko, bo około dwóch miesięcy. Konkurs jest otwarty, to znaczy, że nie ma ostatecznej daty końca naboru. PARP prowadzi monitoring wartości przyjmowanych wniosków i jeśli przekroczy ona 100% budżetu przeznaczonego na konkurs, to zostanie zamknięty w przeciągu kolejnych trzech dni.

Obecnie nabór wniosków o dofinansowanie już trwa i prawdopodobnie zakończy się 26 kwietnia 2013 r.


Panuje powszechne przekonanie, że pieniądze z Unii Europejskiej psują rynek i przedsiębiorców, którzy z nich korzystają. Przez Unię mamy na rynku wiele pomysłów, które w „normalnych” warunkach nie powstałyby, bo nie mają uzasadnienia ekonomicznego… żeby nie powiedzieć sensu ;)

8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej

Jest to konkurs organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości dla wszystkich mikro i małych przedsiębiorstw, którzy zarejestrowali swoją działalność nie później niż przed upływem roku. W przypadku gdy firma jest zarejestrowana w woj. dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim lub zachodniopomorskim to może funkcjonować dłużej niż rok, jednak nie dłużej niż dwa lata.

Od niedawna, także jest niewielkie ograniczenie, iż młodzi przedsiębiorcy, tj. wspólnicy spółki cywilnej bądź osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, którzy nie mają więcej niż 27 lat, mogą ubiegać się o 80 000,00 zł przy 85% poziomie dofinansowania.

Konkursu 8.1 raczej nie trzeba szerzej przedstawiać. Jest to program specjalnie przygotowany dla przedsiębiorców, którzy chcą uruchomić e-usługę. Cieszy się on dość dużą popularnością wśród startupowców i nie tylko. Do tej pory odbyło się już 11 edycji tego konkursu. Zasady i kryteria w trakcie tych kilku lat interesująco się zmieniały. Obecnie, najważniejsze jest to, aby zapewnić, że projekt będzie rentowny przez 3 lata, a także posiada taki model biznesowy, w którym sprzedaż reklam nie jest przeważającym źródłem przychodów.

W ramach konkursu 8.1 można uzyskać maksymalnie 200 000,00 euro przy 70% poziomie dofinansowania.

Dla wyjaśnienia dodam, iż pieniądze te płyną z pomocy, która się nazywa „de minimis”. Jest to o tyle istotne, iż taką pomoc można dostać raz na 3 lata w wysokości nie przekraczającej 200 000,00 euro. Jeśli w ostatnich 3 latach, Twoja firma uzyskała już pomoc de minimis, to w tym konkursie możesz uzyskać dofinansowanie w wysokości: 200 000,00 euro pomniejszone o kwotę uzyskanej wcześniej pomocy.

Najbliższy nabór wniosków o dofinansowanie zostanie ogłoszony 18 kwietnia 2013 r. i będzie trwał od 6 maja do 17 maja 2013r.

3.1.2 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Jest to konkurs organizowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla osób, które dopiero planują założyć przedsiębiorstwo lub już mają mikro firmę i chciałyby ją rozwinąć. Warunkiem na uzyskanie dofinansowania jest zameldowanie w przypadku osoby fizycznej lub też zarejestrowanie firmy na terenie wiejskim:

  • w gminie wiejskiej
  • w gminie miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 lub 20 tys. mieszkańców
  • w gminie miejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców

a także zatrudnienie choćby jednej osoby na umowę o pracę i utrzymanie jej przez 24 miesiące. W zależności od liczby planowanych do zatrudnienia osób, przedsiębiorcy mogą otrzymać z ARiMR do 300 tys. złotych. Tworząc jedno nowe miejsce pracy mogą uzyskać do 100 tys. zł, dwa stanowiska do 200 tys. zł, a tworząc trzy mogą otrzymać do 300 tys. zł wsparcia.

Poziom dofinansowania wynosi dużo mniej, niż w innych konkursach tj. tylko 50% poniesionych kosztów. Jednak szanse na uzyskanie dofinansowania są o wiele wyższe. Wszystkie projekty, które przeszły ocenę wniosków uzyskały dofinansowanie. Wynika to zarówno z dużego budżetu samego konkursu, jak i tego, że większość ludzi prowadzi firmy w mieście a nie na wsi. Jednak serwisem internetowym można zarządzać skądkolwiek, byleby co-founderzy mieli dobre połączenie z Internetem, prawda?

Dużym minusem tego konkursu jest to, że ocena wniosków potrafi trwać dwa lata. Jeśli, jest to dość prosty, nieskomplikowany projekt np. dotyczący zakupu aplikacji mobilnej, to nie powinno być problemu z uzyskaniem dofinansowania w pół roku.

Szacowana kwota dostępnych środków do wykorzystania w tegorocznym naborze wynosi łącznie prawie 2 mld zł, co jest ogromną kwotą. Dla porównania dodam, że w konkursie 8.1 POIG zazwyczaj budżet to niecałe 140 mln zł.

Najbliższy nabór wniosków o dofinansowanie zostanie przeprowadzony od 15 do 26 kwietnia 2013 r. w 15 województwach, z wyjątkiem woj. wielkopolskiego.

Powyżej przedstawiłam Wam programy ogólnopolskie. W kolejnym artykule zapoznam Was z konkursami, które planowane są do uruchomienia jeszcze w tym roku, ale dotyczące konkretnych kilku województw. Pieniądze na swój startup jest tam zdecydowanie łatwiej pozyskać, choćby ze względu na to, że jest dużo mniejsza konkurencja.

Emilia M. Ostapowicz

Współpracuje głównie z małymi i średnimi firmami. Doradza, pomaga i wymyśla, jak sfinansować działalność startupów. Sercem i duszą związana z Daybite.com. Współpracuje z Migam.pl. Zawodowo zajmuje się obszarem analizy i prognozowania finansowego; sporządza projekty do UE, przygotowuje modele finansowe dla startupów i prowadzi blog STARTUP w liczbach: www.emiliaostapowicz.pl