Shell buduje rurociąg z Morza Północnego do Niemiec. Popłynie nim nawet milion ton wodoru rocznie

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Shell buduje rurociąg z Morza Północnego do Niemiec. Popłynie nim nawet milion ton wodoru rocznie

Udostępnij:

Nowy rurociąg prześle Niemcom do miliona ton zielonego wodoru rocznie z elektrolizerów zlokalizowanych na Morzu Północnym. 26 kwietnia podpisano list intencyjny rozpoczęcia projektu „Aquaductus”.

Instalacją popłynie wodór, przepustowość szacowana jest na milion ton rocznie. Działanie będzie realizowane w ramach projektu „Aquaductus”.

Jak przeczytamy w informacji prasowej podpisania listu intencyjnego na budowę gazociągu: „Rurociąg AquaDuctus jest wizją pierwszego w Niemczech rurociągu do transportu wodoru produkowanego na morzu. W porównaniu do przesyłu energii elektrycznej z farm wiatrowych rurociąg zapewnia wymierne korzyści ekonomiczne. Powstanie rurociągu, to brak konieczności budowy pięciu nowych linii przesyłowych wysokiego napięcia”.

List intencyjny podpisał Shell, niemiecka spółka energetyczna RWE, oraz niemieckie i holenderskie spółki GASCADE i Gasunie. Aquaductus jest częścią programu AquaVentus, który oprócz budowy rurociągu zakłada również stworzenie farm wiatrowych na Morzu Północnym (projekt AquaPrimus) oraz instalacji do generowania wodoru z wody morskiej (projekt AquaSector). Ten ostatni to instalacje do elektrolizy, których moc do 2035 roku ma sięgnąć 10 GW. W realizację programu zaangażowanych jest 40 firm międzynarodowych i ośrodków badawczych.

To niejedyny rurociąg, którym ma popłynąć wodór z farm wiatrowych w Niemczech. Duński koncern Orsted planuje budowę elektrolizerów w rafineriach w Heide i instalacji przesyłowych dla wodoru. Kolejny projekt naszych zachodnich sąsiadów to produkcja wodoru w rafinerii w Lingen, a stamtąd przesył istniejącymi już gazociągami do miast oddalonych o ponad sto kilometrów.

 

Przeczytaj również: Shell wprowadził pierwsze w Europie roboty na stacji paliw zasilane zieloną energią