fot. materiały prasowe
Historia godna uznania
Sher.ly to powołany w 2013 roku start-up, tworzący innowacyjne oprogramowanie do współdzielenia plików. Firma rozwija aplikację do bezpiecznej i szybkiej wymiany danych bezpośrednio pomiędzy urządzeniami. Szerokie uznanie użytkowników zdobyło kompatybilne z aplikacją urządzenie Sherlybox, ucieleśniające wizję własnej, dostępnej 24 godziny na dobę, bezpiecznej chmury dla plików.
O firmie zrobiło się głośno w czerwcu 2014 roku za sprawą kampanii crowdfundingowej, kiedy to pomysłodawcy Sher.ly postanowili zdobyć fundusze na rozpoczęcie masowej produkcji Sherlyboxa w popularnym serwisie Kickstarter. Celem kampanii było zebranie 69 tys. USD w 30 dni. Deklarowaną kwotę osiągnięto już po 5 dniach, a finalnie zebrano 154 tys. USD. Urządzenie trafiło do ponad 600 osób. Sherlybox, jeszcze przed pojawieniem się finalnego produktu, okazał się sukcesem.
Ponad rok temu startup pozyskał nowego inwestora, spółkę KPD Investment, która zainwestowała w Sher.ly 2 mln zł PLN. Wcześniej, w firmę zainwestowały takie instytucje jak Satus VC, Innovation Nest oraz Fundusz Zalążkowy Krakowskiego Parku Technologicznego. Aktualnie, szacowana wartość spółki wynosi 8 mln PLN. Firma posiada dwa biura: siedzibę w Krakowie oraz biuro handlowe w Palo Alto w Stanach Zjednoczonych.
Jakie zmiany wniosła inwestycja? Jak zmienił się produkt?
Błażej Marciniak, Prezes Zarządu Sher.ly wyjaśnia: „Przede wszystkim mogliśmy rozbudować zespół o utalentowanych deweloperów, których niełatwo jest pozyskać z coraz bardziej nasyconego ofertami rynku pracy w IT. Stworzyliśmy od podstaw Dział Marketingu i Sprzedaży, nawiązaliśmy wiele strategicznych partnerstw i jestem przekonany, że wniesiemy na rynek rozwiązań do współpracy biznesowej zupełnie nową wartość”.
Zebrany od użytkowników aplikacji feedback pozwolił skupić się na rozwinięciu najważniejszych funkcji. Zmiany w oprogramowaniu zostały dopasowane do potrzeb biznesowych użytkowników, na co wpływ mają przede wszystkim:
- nowa struktura organizacji i projektów umożliwiającą wygodną współpracę biznesową pomiędzy firmami,
- rozwój mechanizmu inteligentnej synchronizacji, który pozwala dostosować preferencje dostępu do danych w zależności od rodzaju projektu, urządzenia, nazwy pliku, jego rozmiaru czy daty modyfikacji,
- łatwa integracja aplikacji z posiadaną już przez firmy infrastrukturą – komputerami firmowymi i serwerami plików.
W jakich branżach Sher.ly szuka klientów?
Aplikacja Sher.ly 2.0 idealnie wpisuje się w potrzeby agencji reklamowych, domów mediowych, wydawnictw, twórców unikalnych materiałów audio, foto lub wideo w postaci cyfrowej. Wszędzie tam, gdzie wymiana dużych rozmiarów plików i komunikacja pomiędzy współpracownikami stanowią kluczowy element codziennej pracy.
Zastosowanie znajduje również pośród funduszy inwestycyjnych, kancelarii prawniczych, firm świadczących usługi konsultingowe, dla których z kolei bezpieczna wymiana poufnych danych oraz zorganizowany obieg i wersjonowanie dokumentów są kluczową funkcjonalnością.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby narzędzie pełniło również funkcję łącznika pomiędzy działami wewnątrz firmy.
Oliwia Droździk, Marketing Manager, Sher.ly: „Feedback od branż, do których chcemy trafić jest bardzo pozytywny. Firmy, z którymi nawiązaliśmy relacje i udzieliły nam wskazówek z niecierpliwością czekają na udoskonaloną wersję narzędzia, która pozwoli im usprawnić proces wymiany danych bez ograniczeń ilościowych”.
Maciej Kujawa, CEO & Founder, software house Thick Mug: „Na co dzień używamy wielu narzędzi wspierających wspólną pracę – komunikatory, wspólna chmura, narzędzia do zarządzania projektem i rejestracji czasu pracy. Sher.ly może ułatwić pracę na dużych plikach, takich jak obróbka animacji i filmów. Świetną cechą jest połączenie obsługi plików z czatem – wszystko jest wtedy w jednym miejscu, w jednej usłudze – to ogromne ułatwienie dla agencji kreatywnych, które mogą prowadzić proces poprawek i akceptacji plików z klientem. Zamiast wrzucać plik na Dropbox, potem wysyłać linka mailem i czekać na odpowiedź mailową i powtarzać ten proces w nieskończoność, można po prostu zaprosić klienta do Sher.ly i tam rozmawiać, kontrolować wersje plików i zaoszczędzić sporo czasu. Gości do projektu zapraszamy za darmo – nie ma obaw, że klienci sprzed lat nabijają nam rachunek. Do tego Sher.ly to produkt polski, bardzo lubię takie inicjatywy”.
Plan ekspansji
Firma intensywnie pracuje nad rozwojem API, które umożliwia integrację aplikacji z zewnętrznymi usługami. Konsekwentnie realizuje strategię budowania sieci partnerów produkujących systemy do przechowywania danych w Europie i USA oraz nawiązania współpracy z wydawcami i producentami chronionych prawami autorskimi materiałów cyfrowych. Kolejna nowość, która czeka użytkowników w najbliższym czasie to wersja mobilna narzędzia.
Aplikację Sher.ly 2.0 w najbliższych tygodniach można testować w darmowej wersji Beta: www.sher.ly