Siedem kroków od pomysłu do produkcji masowej hardware’u

Dodane:

Aleksander Nesterenko Aleksander Nesterenko

Udostępnij:

Startupy z branży hardware mają jedną wyraźną przewagę nad tymi z branży software (czyt. oprogramowania). Efekty pracy nad nim są widoczne dla wszystkich, można je dotknąć, dostosować do własnych potrzeb i pokazać znajomym. Jak od środka wygląda proces ich masowej produkcji?

Przedsiębiorcy mają wiele pomysłów, ale tylko ich niewielka część staje się produktem. W tym artykule podaję 7 kroków do skutecznego uruchomienia produkcji masowej fizycznego produktu. Przykładem, na którym oparłem artykuł jest Petcube, który współtworzyłem. 

1. Sprawdzenie pomysłu

Nie masz pewności, że pomysł na produkt sprawdzi się na rynku? Poznaj prosty sposób na ocenę jego perspektyw: przypomnij sobie, jak się narodził. Zazwyczaj produkt powstaje z jednego z dwóch poniżej wymienionych scenariuszy.

Właściwy: miałeś do czynienia z prawdziwym problemem, którego nie potrafiłeś rozwiązać. Istniejące produkty rozwiązywały ten problem częściowo, niskojakościowo lub bardzo drogo. Dlatego stworzyłeś własną wersję tego rozwiązania, najpierw jednak przyglądając się problemowi. Gratuluję, wybrałeś dobrą drogę.

Niewłaściwy scenariusz: stworzyłeś produkt, a następnie wymyśliłeś dla niego problem do rozwiązania.

Poznanie potencjału produktu nie obędzie się też bez zadania pytania na temat tego, ile osób (najlepiej codziennie) zmierza się z problemem, który chcemy rozwiązać. Koszty znalezienia odpowiedzi na nie, nie muszą być wcale duże. Wystarczy o produkcie porozmawiać z przyjaciółmi, znajomymi albo po prostu poczytać o danym problemie w sieci.

Wynikiem przejścia pierwszego kroku będą odpowiedzi na poniższe pięć pytań:

  • Jaki problem rozwiązuje produkt?
  • Kim jest konsument, którego problem zostanie rozwiązany przez produkt?
  • Dlaczego istniejące już rozwiązania są złe?
  • Dlaczego nowy produkt jest lepszy dla rozwiązania tego problemu?
  • Ile ludzi potrzebuje rozwiązania problemu?

Uwaga: Kroku pierwszego nie można wyoutsourcować (inaczej: zlecić na zewnątrz)! Badania pierwotne musi przeprowadzić autor pomysłu. W przeciwnym razie, autor pomysłu szybko zamieni się w przypadkową osobę z niejasnymi celami, co zmniejszy jego szansę na stworzenie udanego produktu.

2. Prototypowanie

Pierwsze prototypy nie są wbrew pozorom tworzone w laboratorium inżynierii, ale w domach ich pomysłodawców: w kuchni, w garażu lub w biurze po pracy. Aby pomysł znalazł pierwszy fizyczny kształt nie potrzeba wcale wielu materiałów. Do jego stworzenia możesz wykorzystać tekturę, taśmę, drewno oraz podstawowe elementy elektroniczne i mechaniczne. Szybko i tanio: w ten sposób powstanie szkielet produktu.

Dla przykładu opiszę etapy powstania Petcube – gadżetu do gry ze zwierzętami przez Internet. Był on na początku zestawem podstawowych elementów elektronicznych i niektórych części mechanicznych, skręconych gumką recepturką. Te wszystkie części złożył w całość pomysłodawca projektu – Sasza Neskin.

Pierwszy prototyp Petcube

Gotowy prototyp to podstawa do projektowania produktu końcowego. Dzięki niemu istnieje szansa na stworzenie właściwego prototypu od razu. Ale podczas rozwoju nowego produktu absolutnie normalną praktyką jest wielokrotność prób stworzenia MVP. Często prace nad prototypem związane są z pięcioma do piętnastoma podejściami.

Drugi prototyp Petcube

Wynikiem przejścia drugiego kroku jest zrozumienie podstawowych zasad przyszłego produktu. Nie martw się, jeśli nie możesz poradzić sobie z kartonem i taśmą. W przeciwieństwie do kroku pierwszego, na tym etapie już można skorzystać z pomocy ludzi z zewnątrz zespołu.

3. Początek projektowania

Na tym etapie prototyp produktu powinien być gotowy. Pewnie wygląda nieco dziwnie, ale patrząc na niego, potencjalni użytkownicy powinni zrozumieć logikę działania przyszłego produktu. Czas na zewnętrzny i wewnętrzny design. Co jest ważniejsze? Wygodne rozmieszczenie elementów w przestrzeni wewnętrznej czy doskonały wygląd produktu?

Finalny prototyp Petcube

Jeśli masz do czynienia z rynkiem masowym, należy zawsze rozpoczynać od wyglądu zewnętrznego. W niektórych przypadkach ze względu na design zewnętrzny warto przerobić prototyp i nawet całkowicie zmienić zasady działania produktu.

Gotowy produkt Petcube

Na tym etapie można też obliczyć przybliżoną wartość dalszej produkcji.

Wynikiem przejścia kroku trzeciego powinny być gotowe dokumenty robocze przyszłego produktu, stworzone na podstawie decyzji, przyjętych przez inżyniera: rysunki, modele 3D, wewnętrzną aranżacja.

4. Wybór producenta

Ważny krok na etapie produkcji naszego produktu. Musisz zdecydować, gdzie chcesz go wyrabiać. Jeśli zastanawiasz się np. nad zleceniem produkcji do Chin (co jest logiczne), masz dwie opcje do wyboru:

  1. Zatrudnić generalnego wykonawcę, który będzie odpowiedzialny za wszystkie etapy produkcji, 
  2. Zająć się tym samemu, kupić akcesoria i zlecić tylko usługi montażu i opakowania produktu.

Tym, którzy nie mają doświadczenia w produkcji towarów w Chinach, radzę skorzystać z usług generalnego wykonawcy. To znacznie ograniczy formalności, zmniejszy czas produkcji, a ponadto zminimalizuje ryzyko. Radzę także sprawdzić certyfikaty jakości i portfolio wykonawcy; zrobić partię testową (100-300 szt.) i jeszcze raz wszystko sprawdzić; opatentować swój produkt (to jest szczególnie ważne dla Chin); wziąć pod uwagę problemy logistyczne.

Można pójść też trzecią drogą i zatrudnić w Chinach “prawą rękę” – firmę, która w Twoim imieniu zorganizuje przetarg wśród potencjalnych generalnych wykonawców i zaoferuje krótką listę potencjalnych partnerów ze szczegółowym opisem wszystkich wad i zalet.

Wynik kroku czwartego: wybór wykonawcy dla masowej produkcji.

5. Przygotowanie DFMA

Design for manufacturing and assembling to zestaw dokumentów zawierający rysunki, modele w 3D, specyfikacje i opisy. Na tym etapie razem ze specjalistami producenta (fabryki) trzeba zrobić pełną rewizję projektowania i konfiguracji, aby zobaczyć, co jeszcze może być modyfikowane w celu maksymalnego obniżenia kosztów i poprawy jakości produktu. Moja rada: nie ignoruj porad wykonawcy – on jest ekspertem w dziedzinie wyrobnictwa i jemu należy zaufać.

Na przykład, opracowując flash dla smartfonów iblazr musieliśmy przeprojektować obudowę. Na początku zakładaliśmy jeden sposób montażu:

Planowany montaż iblazr

… Ale potem, po konsultacji z producentem, dokonaliśmy istotnych zmian.

 

Gotowy produkt iblazr

Wynik kroku piątego to DFMA (projekt dla produkcji). Jest to kompletny zestaw dokumentacji, w tym szczegółowy opis specyfikacji produktów, wymagań do materiału obudowy i sposobu jej wytwarzania, pełny opis elementów, zasad mechaniki i elektroniki.

6. Preprodukcja

Na tym etapie produkujemy formy do wytwarzania korpusu naszego produktu. Gdy pierwsze odlewy obudowy są gotowe, montujemy pierwszy pilot produktu. A potem drugi, trzeci… aż do uzyskania zadowalającego efektu.

Wynikiem kroku szóstego jest “golden sample” – produkt, spełniający wszystkie wymagania, wzór dla każdej jednostki wytworzonej w przyszłości.

7. Produkcja masowa

Teraz rozpoczyna się produkcja pierwszej partii, odbywa się też pierwsza inspekcja linii montażowej. Po tym partia testowa musi zostać dokładnie przeanalizowana na temat możliwych wad.

Wynik kroku siódmego: wprowadzenie produkcji seryjnej z kontrolą jakości, dzięki czemu szybko wykryjemy usterki w produkcie.

Przeczytałeś właśnie krótki poradnik pokazujący krok po kroku proces produkcji masowej produktu. Jest on oczywiście pobieżny, nie wspomniałem jeszcze o wielu decyzjach, ale nie taki był cel artykułu. Chciałem, na przykładzie Petcube, pokazać, że każdy z nas może stworzyć produkt, który później będzie produkowany na masową skalę. To nie jest aż tak trudne jak mogłoby się wydawać.

Aleksander Nesterenko

CEO biura konstrukcyjnego ARTKB