Łącznie 250 startupów wygenerowało przychody w wysokości 6,86 mld euro w ciągu ostatnich trzech lat obrotowych i zatrudnia ponad 25 000 osób na całym kontynencie. Pozyskały one średnio 70,67 mln euro kapitału.
Jak można dostać się na listę?
By zostać uwzględnionym przez redakcję Sifted, należało przejść szereg kryteriów. A więc, startupy musiały mieć siedzibę w Europie (z wyłączeniem Azerbejdżanu, Białorusi, Izraela, Rosji i Turcji); zostać założone w 2014 r. lub później; zatrudniać maksymalnie 999 osób w pełnym wymiarze czasu pracy; być prywatne i niezależne; większość przychodów musi być generowana przez zastrzeżoną technologię; co najmniej trzy lata danych o przychodach; oraz przychody (w razie potrzeby w ujęciu rocznym) w wysokości co najmniej 50 tys. euro w roku bazowym (2020, 2021 lub 2022) i co najmniej 500 tys. euro w ostatnim roku obrotowym (2022, 2023 lub 2024).
Firmy były zobowiązane do przedłożenia podpisanej dokumentacji na poparcie ujawnionych informacji finansowych, które nie były publicznie dostępne. Niektóre zdecydowały się nie podawać do wiadomości publicznej swoich najnowszych przychodów.
Ponadto startupy musiały znaleźć się w odpowiedniej regionalnej tabeli liderów, np. Sifted 100: Wielka Brytania i Irlandia, aby zakwalifikować się do europejskiej tabeli liderów Sifted 250.
Po zapoznaniu się z metodologią nie traćmy więcej czasu na przystawkę i zajmijmy się samym rankingiem. Które europejskie spółki osiągnęły największy sukces w 2024 roku?
Fintechy rządzą
Na szczycie znalazł się brytyjski Allica Bank, neobank dla małych firm. Firmy zostały wymienione w kolejności od najwyższej złożonej rocznej stopy wzrostu (CAGR) w przychodach w okresie trzech lat.
Allica Bank, który koncentruje się na obsłudze MŚP zatrudniających ponad 10 pracowników w Wielkiej Brytanii, zajmuje pierwsze miejsce z CAGR na poziomie 1,438%. Założony w 2018 roku przez seryjnego przedsiębiorcę Jasona Scotta i obecnie prowadzony przez byłego dyrektora operacyjnego Revolut, Richarda Daviesa, zwiększyła swoje przychody do 48,3 mln GBP w porównaniu do grudnia 2022 r. z 204 tys.
To już drugi raz w tym roku, kiedy ta właśnie firma wspięła się na szczyt Sifted Leaderboard, po sukcesie na liście Sifted 100: UK & Ireland w marcu.
Duński kompasbank, który podobnie jak Allica zapewnia pożyczki i inne usługi bankowe dla MŚP, zajmuje drugie miejsce ze wskaźnikiem CAGR wynoszącym 1 149%; Artios Pharma z siedzibą w Cambridge w Wielkiej Brytanii, deweloper nowatorskich terapii przeciwnowotworowych kończy rok z imponującym wzrostem 697%.
10 najszybciej rozwijających się firm w 2024 r. wg Sifted
- Allica Bank – bank dla MŚP (Wielka Brytania)
- kompasbank – bank dla MŚP (Dania)
- Artios Pharma – leki przeciwnowotworowe (Wielka Brytania)
- Finn – usługa subskrypcji samochodów (Niemcy)
- Orbem – obrazowanie oparte na sztucznej inteligencji do skanowania obiektów (Niemcy)
- Klimate – strategie usuwania dwutlenku węgla (Dania)
- Kovalee – wydawca aplikacji konsumenckich (Francja)
- Swan – wbudowany odtwarzacz bankowy (Francja)
- Jeff – bankowość cyfrowa (Łotwa)
- Dalma – pet insurtech (Francja)
Na plus także startupy klimatyczne
Trudno za niespodziankę uznać fakt, że Londyn jest domem dla największej liczby firm w rankingu (57). Daleko w tyle jest Paryż (19). Niewiele mnie jest w Sztokholmie (16), Berlinie (13) czy Mediolanie (11). Ujęte w rankingu trzy polskie spółki są z Warszawy (Plenti, miejsce 87 oraz PayPo, miejsce 225) oraz z Grudziądza (Waste, miejsce 234).
Najbardziej dominującą branżą technologiczną jest B2B SaaS (75 firm). Kolejną najczęściej reprezentowaną branżą jest fintech (64), a następnie technologie klimatyczne (41), konsumenckie (38), healthtech (21) i deeptech (11).
Fundusz publiczny Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) – z takimi funduszami jak EIT Food i EIT Health – jest najbardziej aktywnym inwestorem w 250, wspierając 22 firmy. Następne w kolejności są Tech Nation (20) i Plug and Play (16), a następnie Bpifrance i Innovate UK z 10 inwestycjami.
Łącznie 1 735 inwestorów wsparło 250 najlepszych firm. 15 z nich ma co najmniej sześć spółek portfelowych. Najskuteczniejszymi funduszami VC były paryski Kima Ventures (osiem), Balderton Capital z siedzibą w Londynie (siedem) i jego sąsiad Index Ventures (sześć).
Cały raport można znaleźć tutaj.