Silvair coraz bliżej wejścia na GPW. Spodziewa się pierwszych przychodów

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Polsko-amerykańska spółka Silvair zamierza niebawem zadebiutować na rynku głównym GPW. Dzięki pozyskanym pieniądzom zwiększy zatrudnienie i ruszy z ekspansją, by pozyskać klientów na rynku innowacyjnych rozwiązań oświetleniowych.

Na zdjęciu: Rafał Han, CEO Silvair | fot. materiały prasowe

Przygotowania do IPO

– Jesteśmy na ostatniej prostej przed debiutem. Chcemy, by pieniądze pozyskane z GPW wystarczyły nam na około dwa lata intensywnego rozwoju. Przechodzimy właśnie z fazy opracowywania produktu do jego globalnej komercjalizacji, ale ekspansja wymaga dużych nakładów, choćby na rozbudowanie działu biznesu z kilku do kilkudziesięciu osób oraz na działania marketingowe – mówi w rozmowie z Pulsem Biznesu Rafał Han, prezes Silvair.

Nie zdradza jednak, kiedy dokładnie zamierza przeprowadzić pierwszą ofertę publiczną (IPO) oraz ile kapitału planuje pozyskać podczas giełdowego debiutu. Wiadomo jedynie, że w zbliżającej się ofercie Silvair sprzeda wyłącznie nowe akcje, bo żaden z obecnych akcjonariuszy nie chce jeszcze wychodzić z inwestycji. Puls Biznesu sugeruje, że podczas IPO polsko-amerykańska spółka ma szansę pozyskać podobną kwotę jaką zebrała w listopadzie 2016 roku, gdy zamknęła pierwszą rundę finansowania.

Inwestor na pokładzie

Przypomnijmy, że Silvair zebrało wówczas od funduszu Trigon TFI 12 milionów dolarów, które zapowiadało przeznaczyć na zwiększenie zatrudnienia w firmie, rozwinięcie technologii i przeprowadzenie kolejnych wdrożeń inteligentnego systemu oświetleniowego. Silvair zajmuje się bowiem rozwiązaniami z segmentu Internetu Rzeczy i w oparciu o Bluetooth Smart tworzy bezprzewodową platformę, która umożliwia konfigurację, sterowanie i zarządzanie infrastrukturą oświetleniową w biurowcach.

W efekcie podłączone do sieci elektrycznej lampy mają być inteligentne, to znaczy, w zależności od pory dnia samodzielnie regulować natężeniem światła w pomieszczeniach. Rozwiązanie oferowane przez Polaków funkcjonuje na przykład w jednym z biurowców w Melbourne, ale na tym przedstawiciele nie chcą poprzestać. Już dwa lata temu mówili, że kolejne wdrożenie będą przeprowadzać między innymi w Polsce i w Szwecji.

Klienci

Teraz chwalą się podpisaniem umów z kilkoma dużymi producentami komponentów oświetleniowych, którzy planują wdrożyć opracowane przez nich oprogramowanie w swoich produktach. W kolejce mają także wiele innych podmiotów. Rafał Han wyjaśnia, że to oznacza, że spółka wkrótce powinna osiągnąć pierwsze przychody. Liczy jednak na dużo więcej, a pomóc w tym ma Trigon TFI i pieniądze pozyskane podczas debiutu.

– W skali całego świata niewiele jest firm, które tak kompleksowo i wizjonersko realizują koncepcję inteligentnego oświetlenia w przestrzeniach komercyjnych. Silvair wyrasta na globalnego lidera w segmencie sensorycznych wielousługowych sieci opartych na infrastrukturze oświetleniowej – mówił w 2016 roku Paweł Burzyński, wiceprezes Trigon TFI.