W dzisiejszym świecie spójność społeczna jest coraz bardziej zagrożona przez rosnący wpływ konfliktów, dezinformacji i polaryzacji społecznej. Te wzajemnie powiązane problemy mają daleko idące konsekwencje, podważając stabilność i rozwój społeczeństw na całym świecie oraz stwarzając poważne wyzwania społeczne. Te problemy nie występują w izolacji – oddziałują na siebie i wzajemnie się wzmacniają, tworząc złożoną sieć wyzwań, z którymi muszą się mierzyć społeczeństwa.
Z tego też powodu platforma CulturePulse, oparta na sztucznej inteligencji tworzy realistyczne modele zachowań społeczności, które mają za zadanie skutecznie wspierać przewidywanie konfliktów, przeciwdziałanie dezinformacji i budowanie spójności społecznej, dostarczając decydentom narzędzi do szybkiego reagowania i minimalizacji ryzyka. Społeczny wymiar opracowanej technologii sprawił, że Simpact Ventures wraz z funduszami B Ventures Group (USA) oraz Rockaway Capital (Czechy) zainwestowały w CulturePulse 1,5 mln dolarów na rozwój działalności w regionie oraz rozszerzenie zasięgu, opartego na sztucznej inteligencji, systemu monitorowania ryzyka (ARES).
– Przede wszystkim przekonała nas sama technologia oraz olbrzymi rynek, globalny do jej stosowania. Jest to doskonały przykład civic-techu z pozytywnym wpływem, który umożliwia niemal w czasie rzeczywistym monitorowanie sytuacji w poszczególnych regionach i krajach. Szczególnie teraz kiedy nastroje społeczne w wielu częściach świata nie są stabilne. Rozwiązanie może być również stosowane i skorelowane w biznesie do wzmacniania procesów sprzedażowych. Liczymy, że technologia wygeneruje zarówno duży zwrot społeczny jak i finansowy zgodnie z naszą polityką inwestycyjną – mówi Krzysztof Grochowski, partner Simpact Ventures.
Technologia opracowana przez firmę opiera się na ponad 10-letnich badaniach, których wyniki zostały opublikowane w setkach recenzowanych czasopism naukowych przez jej kluczowych ekspertów, m.in.: dr. Justina Lane’a (CEO CulturePulse). Rozwiązania te umożliwiły nie tylko analizę reakcji w mediach społecznościowych i skuteczności kampanii reklamowych, ale także precyzyjne prognozowanie konfliktów w regionach takich jak Irlandia Północna, gdzie napięcia utrzymują się przez dekady, a nie jedynie przez godziny czy dni. Platforma ARES była z powodzeniem wykorzystywana przez takie instytucje jak Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) do analizy i modelowania warunków życia lokalnej ludności palestyńskiej w kontekście trwających napięć, a także przez Uniwersytet Cambridge oraz rząd Norwegii.
AI odpowiedzią na współczesne napięcia społeczne i gospodarcze
Stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, ARES pomaga lepiej zrozumieć społeczne i psychologiczne mechanizmy stojące za kryzysami, dostarczając decydentom narzędzi do przewidywania i zapobiegania konfliktom. ARES potrafi analizować ponad 200 języków, badać 93 czynniki psychologiczne, takie jak lęk czy lojalność, oraz dostarczać prognozy z niezwykłą precyzją, często w czasie rzeczywistym. Jednym z kluczowych atutów ARES jest zdolność do tworzenia realistycznych cyfrowych bliźniaków populacji, co pozwala na symulację i przewidywanie społecznych, gospodarczych i psychologicznych skutków polityk jeszcze przed ich wdrożeniem.
– ARES nie ma na celu zastąpienia polityków, lecz dostarczenie im potężnego narzędzia wspierającego podejmowanie decyzji. Globalne wyzwania nie są jedynie kwestią techniczną – przede wszystkim dotyczą one ludzi. Nasze narzędzie powstało z myślą o przekształceniu badań akademickich w konkretne rozwiązania, ARES reprezentuje zaawansowane podejście. Łącząc zaawansowaną analizę ludzkich zachowań z innowacyjnymi technologiami, CulturePulse wspiera dziś organizacje i rządy w dążeniu do bardziej stabilnego i połączonego świata, w którym sztuczna inteligencja pomaga zapobiegać kryzysom i poprawiać jakość życia społeczeństw – mówi Justin Lane, CEO CulturePulse.
Wsparcie rządów i organizacji międzynarodowych
W ostatnim czasie w Palestynie, ARES został zlecony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do analizy i modelowania warunków życia lokalnej ludności w kontekście trwających napięć. Po dekadach nieudanych prób pokojowych ONZ postanowiła zbadać potencjał sztucznej inteligencji jako innowacyjnego narzędzia do promowania stabilności. Zespoły CulturePulse odwiedziły region i spotkały się z lokalnymi mieszkańcami, aby lepiej zrozumieć ich codzienną rzeczywistość, w tym wyzwania ekonomiczne, psychologiczne i społeczne. Ta przełomowa praca dostarczyła ONZ klarownego obrazu czynników emocjonalnych i gospodarczych wpływających na ludzkie zachowania, jednocześnie tworząc podstawy bardziej zrównoważonego podejścia do rozwiązywania długotrwałych konfliktów. ARES stworzył również cyfrowego bliźniaka społeczności palestyńskiej, umożliwiając modelowanie złożonych scenariuszy i testowanie skuteczności polityk przed ich wdrożeniem.
Kolejnym kluczowym obszarem badań dla CulturePulse była Irlandia Północna. Najpierw ARES przeprowadził symulację 40-letniego konfliktu, aby lepiej zrozumieć kluczowe czynniki motywujące strony sporu. Następnie platforma została wykorzystana do oceny wpływu decyzji politycznych i gospodarczych w czasie rzeczywistym. Na końcu ARES przewidział długoterminowe konsekwencje różnych scenariuszy, dostarczając decydentom jasnego obrazu społecznych i emocjonalnych skutków konfliktów.
Czytaj także:
- Jakie możliwości daje cyfrowy bliźniak? Startupy dostarczają rozwiązania kolejnym branżom
- Spowiedź seryjnego przedsiębiorcy. Czego żałuje Artur Racicki? (podcast)