Siren tworzy inteligentne skarpetki dla cukrzyków. Pozyskał na rozwój projektu ponad 3 miliony dolarów

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Co roku 100 tys. chorych na cukrzycę traci stopy przez owrzodzenie i infekcje. Można temu zapobiec obserwując kończyny albo korzystając z inteligentnych skarpetek Siren, które poinformują użytkownika o niepokojących zmianach. Startup właśnie pozyskał 3,4 miliona dolarów na dalszy rozwój.

Na zdjęciu: skarpetki Siren | fot. zrzut ekranu z Siren, YouTube

– Owrzodzenie stóp jest najczęstszym, najbardziej kosztownym i śmiertelnym powikłaniem z jakim zmagają się chorzy na cukrzycę, a mimo to nie było do tej pory sposobu, który pozwalałby na ciągły monitoring tego schorzenia – mówi w rozmowie z Venturebeat Ran Ma, dyrektor generalna Siren, amerykańskiego startupu, który takie rozwiązanie stworzył.

Czujniki w skarpetce

Jest nim skarpetka wyposażona w autorską technologię Neurofabric, czyli zestaw sześciu czujników, które bez przerwy monitorują temperaturę stóp pacjenta, rejestrują wszelkie uszkodzenia i skaleczenia, a następnie generują raport widoczny na ekranie smartfona za pomocą aplikacji mobilnej kompatybilnej z sensorami. Technologia zaimplementowana w skarpetkach jest wodoodporna, więc bez problemu diabetycy mogą prać unowocześnioną część garderoby w pralce nie martwiąc się, że jest to produkt jednorazowego użytku.

Nie jest, a do tego rozwiązuje poważny problem jakim jest wspomniane już owrzodzenie stóp, które w przypadku cukrzyków może prowadzić do zakażenia, poważnych powikłań i w efekcie do amputacji kończyny, co dotyczy aż 100 tysięcy chorych rocznie. Jednak na tym problemy cukrzyków po amputacji stóp lub całych nóg nie kończą się, bo aż 80 proc. z nich umiera w ciągu kolejnych pięciu lat. Lepiej więc zapobiegać niż „leczyć” oraz obserwować zmiany na swoich stopach – właśnie w tym ma pomóc amerykański startup i jego technologia.

Na zdjęciu: skarpetki Siren | fot. zrzut ekranu z Siren, YouTube

Zastosowanie technologii

– Neurofabric ma nieskończone zastosowanie w opiece zdrowotnej, sporcie, sektorze wojskowym, a także w branży modowej, ale stało się dla nas oczywiste, że powinniśmy zacząć od rozwiązania tego konkretnego problemu, bo to wiele zmienia i oznacza różnicę między utratą a zachowaniem kończyny – mówi Ran Ma. Przedsiębiorcza pani prezes oczywiście wierzy w powodzenie swojego projektu i spodziewa się dobrych wyników.

W projekt wierzą także inwestorzy z funduszy DCM, Khosla Ventures i Founders Fund, którzy wpompowali w Siren 3,4 miliona dolarów. Nie do końca wiadomo na co startup przeznaczy te pieniądze, chociaż wydaje się, że kapitał pomoże założycielom ulepszyć technologię, ruszyć ze sprzedażą i w przyszłości wypuścić na rynek serię medycznych produktów inną niż inteligentne skarpetki dla cukrzyków. Być może Siren weźmie się za inny duży problem z jakim zmagają się przedstawiciele np. środowiska wojskowego.

Abonament na skarpety

Skarpetki sygnowane przez startup dostępne są na razie tylko w przedsprzedaży. Siren nie sprzedaje ich jednak na sztuki, ale w modelu abonamentowym, więc działa na podobnej zasadzie co Netflix. Płacąc 19,95 dolarów miesięcznie klient otrzymuje co sześć miesięcy nowy komplet 5 skarpetek (skarpetki ulegają zużyciu, dziurawią się, przecierają) i ciągły dostęp do aplikacji mobilnej, która pozwala monitorować czy ze stopami wszystko jest w porządku. Z abonamentu na skarpetki można zrezygnować w dowolnej chwili.