SKA Polska i VEO Sp z o.o. z 3 milionami złotych na zbudowanie gogli AR umożliwiających wykrywanie osób z gorączką

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

SKA Polska i VEO Sp z o.o. z 3 milionami złotych na zbudowanie gogli AR umożliwiających wykrywanie osób z gorączką

Udostępnij:

Konsorcjum firm SKA Polska i VEO Sp z o.o. otrzymało 3 miliony złotych na zbudowanie zregedyzowanych okularów Rzeczywistości Rozszerzonej. Kapitał pozyskany od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zostanie przeznaczony na utworzenie gogli wyświetlających obrazy termowizyjne w polu widzenia użytkownika nakładając ten obraz na rzeczywiste obiekty.

Grant badawczo-rozwojowy pozwoli na stworzenie prototypu gogli Augmented Reality przeznaczonych do wykrywania gorączki u obserwowanych w okularach osób. Okulary VEO Extreme AR1 (XAR1) umożliwią pomiar temperatury osób znajdujących się promieniu do 5 metrów w kontekście zagrożenia koronawirusem oraz innymi wirusami w przyszłości. W bryle okulara znajdować się będzie wysokiej klasy kamera termowizyjna, która pozwoli widzieć osoby w sposób zbliżony do prezentowanego na ilustracji.

Grafika. Obraz osoby (dziecka) z nałożonym obrazem termowizyjnym (źródło własne VEO)

Oprogramowanie analizujące warunki fizyczne pomiaru temperatury oraz odczyty z kamery podczerwieni zmierzy z dokładnością poniżej 0.3 stopnia Celcjusza rzeczywistą temperaturę skóry obserwowanej osoby. Anomalie i przekroczenia będą skutkowały alertem i zaznaczaniem ramki wokół takiej osoby na ekranie transparentnym AR. Dzięki temu rozwiązaniu policjanci, strażnicy będą mogli szybko dostrzec w otoczeniu osoby będące w gorączce spacerując lub stojąc w bardzo wielu różnych miejscach za zewnątrz i wewnątrz budynków.

Platforma okularowa zbudowana w projekcie badawczo-rozwojowym posłuży także do opracowania Gogli XAR do zastosowań wojskowych i policyjnych zawierające różne kamery i moduły komunikacyjne. Na bazie wypracowanych komponentów powstaną także okulary VEO Glass 1 – lekkie wyświetlacze AR do użytku konsumenckiego. Opracowane prototypy budowane będą pod kątem kilku tworzonych w VEO aplikacji: nawigacja lądowa i morska, systemy wizyjne, systemy komunikacji, systemy rozpoznawania obrazów. W kolejnym okresie zrealizowane zostaną prace mające na celu pozyskanie finansowania na średnio i wielkoskalową produkcję kilku modeli okularów Rzeczywistości Rozszerzonej. Po osiągnięciu tego etapu firma VEO stanie się pierwszym producentem nagłownego sprzętu AR w Środkowej Europie.

Wartość projektu „System mobilnej termowizji wykrywającej gorączkę, działający w oparciu o autorskie wiruso, wstrząso i wodoodporne gogle Rzeczywistości Rozszerzonej” wynosi 4 070 890,15 zł w tym grant z NCBiR 2 954 840,64 zł.