Skeleton Technologies pozyskał 41,3 mln euro

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Skeleton Technologies pozyskał 41,3 mln euro

Udostępnij:

Skeleton pozyskał 41,3 mln euro (48,5 mln dolarów) w rundzie finansowania serii D. Tym samym firma zwiększyła łączny kapitał do ponad 93 mln euro (109 mln dolarów). UBS wystąpił w roli doradcy finansowego firmy.

– Tempo transformacji energetycznej i dekarbonizacji gospodarki jest silniejsze niż kiedykolwiek. Jestem dumny, że nasi inwestorzy mocno wierzą w naszą wizję, a teraz mamy nową światowej klasy mieszankę firm przemysłowych i doświadczonego lidera startupów za nami. Ich doświadczenie pomoże nam teraz skalować i agresywnie się rozwijać. Mamy odpowiednie produkty, aby uchwycić dominujący udział w rynku w branży ultrakondensatorów na całym świecie – powiedział w komunikacie Taavi Madiberk, dyrektor generalny i współzałożyciel Skeleton Technologies.

Madiberk dodał, że plan działania na rzecz zerowej emisji wymaga innowacji i połączenia technologii prorozwojowych. Ultrakondensatory są kluczowym czynnikiem wpływającym na obniżenie emisji. Podkreślił przy tym, że ich rozwiązanie nie konkurujemy z bateriami litowo-jonowymi i wodorowymi ogniwami paliwowymi ale uzupełnia je w zakresie poprawy wydajności i obniżenia kosztów.   

– Nasze ultrakondensatory mają czterokrotnie większą gęstość mocy niż Tesla (NASDAQ: TSLA), wyraźna przewaga konkurencyjna jest nie tylko udowodniona przez naszą bazę klientów blue chipów, od niemieckiej motoryzacji po wiodących producentów samochodów ciężarowych, integratorów sieci europejskiej agencji kosmicznej, ale także niezależne badanie wspierane przez Amerykańskie Biuro Badań Morskich i mamy jasny plan dalszego zwiększenia naszej przewagi konkurencyjnej i zwiększenia zarówno energii, jak i gęstości mocy naszych produktów – dodał Madiberk.

Inwestorzy nie zawiedli

Wszyscy dotychczasowi inwestorzy spółki dołączyli do podwyższenia jej kapitału. Byli to: EIT InnoEnergy, MM Grupp i Harju Elekter (Nasdaq Tallinn: HAE1T). Nowi inwestorzy to czołowi europejscy inwestorzy przemysłowi oraz grupa przedsiębiorców. Inwestycja ta znajduje się w pierwszej piątce rund finansowania sektora czystych technologii w UE w tym roku. 

– Zielona transformacja europejskiej gospodarki – od transportu po przemysł przetwórczy – jest nie osiągalna bez innowacyjnych rozwiązań w zakresie magazynowania energii. Dlatego niezwykle strategiczne znaczenie ma pomoc w budowaniu europejskich mistrzów na tej arenie. Stąd nasza decyzja o inwestycji w Northvolt już w pierwszych dniach. Skeleton, dzięki wiodącej na świecie i szeroko stosowanej technologii ultrakondensatorów, ma wszystko, czego potrzeba, aby stać się kolejnym z tych europejskich czempionów i jesteśmy dumni, że możemy kontynuować i rozszerzyć nasze wsparcie dla nich – powiedział Diego Pavia, dyrektor generalny EIT InnoEnergy.  

– Dzięki naszemu doświadczeniu w dziedzinie technologii i jednemu z najbardziej udanych wyjść w Europie, czujemy się świetnie dopasowani do ambitnego i utalentowanego zespołu zarządzającego tą nadchodzącą europejską potęgą, która ma pełny potencjał, aby odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej i katalizować stosowanie ekologicznych i zrównoważonych rozwiązań. Jesteśmy bardzo dumni, że możemy być częścią Skeleton Technologies – powiedział rzecznik grupy holenderskich przedsiębiorców i absolwentów Adyen, którzy dołączyli do rundy.

Akumulatory samochodowe z grafenu

Skeleton Technologies to globalna firma z obszaru cleantech, która zajmuje się produkcją magazynów energii opartych na ultrakondensatorach. Kilka dni temu informowaliśmy również, że Skeleton Technologies ogłosiło, że wraz z badaczami z niemieckiego Karlsruhe Institute of Technology pracuje nad stworzeniem SuperBattery, czyli baterii, której jedno ogniwo będzie można naładować zaledwie w 15 sekund. 

Skeleton Technologies ogłaszając swoje plany o wejściu w branżę motoryzacyjną, obudził nadzieje zwolenników elektromobilności. Jeżeli estońskiej firmie uda się opracować nową baterię, będzie to przełom w tym obszarze. Być może najnowsza inwestycja pozwoli firmie szybciej zrealizować te plany.