Skich to pierwszy białoruski startup, który uzyskał wsparcie od Startup Hub Poland

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

wyszukiwarka gier mobilnych

Udostępnij:

Skich jest wyszukiwarką gier mobilnych. Startup przeniósł się z Białorusi do Polski w ramach programu Poland.Business Harbour organizowanego przez Startup Hub Poland. Aplikacja jest dostępna dla użytkowników od dziś, 10 listopada 2020 r.

Według statystyk newzoo.com 2,6 miliarda ludzi gra w gry na swoich smartfonach. Branża mobile gaming rośnie w bardzo szybkim tempie. Gracze mogą wybierać w setkach tysięcy gier. Platforma Skich powstała po to, by przyspieszyć wyszukiwanie ciekawych gier mobilnych.

O projekcie opowiada CEO Skich – Sergey Budkovski.

Jak działa Skich?

W Skich możesz dodać gry do listy życzeń do pobrania i zagrać w nie później. Poza tym  stworzysz kolekcję gier, w które już grałeś. Dodatkowo aplikacja zaproponuje ci gry na podstawie twoich preferencji oraz opinii i zainteresowań znajomego. W konsekwencji przyspieszamy proces wyszukiwania i obniżamy barierę pobierania płatnych gier. Teraz tylko 38% graczy mobilnych jest gotowych do płacenia za gry, ale rzeczywiście najciekawsze rzeczy kryją się w segmencie płatnym. Nasz zespół jest pewien, że ten procent może zostać zwiększony i jednocześnie wykorzystany nie tylko do rozwiązania problemu gracza ze znalezieniem gry, ale także do pomocy w rozwoju gamedevu.

Kto tworzy Wasz projekt?

Autorem pomysłu jest mój kolega ze studia 69pixels – Iwan Zenkovich i ja. W tej chwili w zespole jest 4 członków. Tworzymy wszystko z własnych środków, bez zewnętrznych inwestycji. Niestety z powodu obecnej sytuacji na Białorusi opuściłem kraj i przeprowadziłem się do Polski, aby zaplanować relokację mojego zespołu. Na miejscu dowiedziałem się o programie Poland Business.Harbour.

Jak powstał Wasz startup?

Studio projektowe 69pixels często współpracuje z startupami i gamedevem, dlatego jesteśmy całkowicie pochłonięci tymi sferami. Podczas jednego z wieczorów, podczas spaceru po – wtedy jeszcze – spokojnym i zimowym Mińsku, zastanawialiśmy się, z jakimi problemami borykają się zazwyczaj miłośnicy gier mobilnych. Oczywistą rzeczą był brak odpowiedniej aplikacji do szybkiego przeszukiwania gier i postanowiliśmy spróbować temu zaradzić. Kolejnym krokiem było rozwiązanie problemu pobierania płatnych gier. Tak właśnie pojawił się Skich.

Kiedy zdecydowałeś się przyjechać do Polski?

Opuściłem kraj w połowie sierpnia, kiedy zrozumiałem, że mogą pojawić się problemy z przyciągnięciem inwestycji i realizacją projektu. Oczywiście nie można było pracować w takich okolicznościach. Formularz wypełniłem pierwszego dnia, kiedy program Poland Business.Harbour zaczął funkcjonować. Przedstawiciele Startup Hub Polska skontaktowali się ze mną i umówili na spotkanie. Tam poznałem dyrektora generalnego Startup Hub Poland – Macieja Sadowskiego. Wspomniał, że bardzo chętnie pomoże wszystkim białoruskim startupom, którzy zdecydują się na przeprowadzkę do Polski.

Poland Business.Harbour przyczynił się do uzyskania rocznej wizy dla naszego zespołu. Niestety nie był to szybki proces, ponieważ program jest nowy. Miałem też problemy z otrzymaniem wizy na Białorusi. Ale mam nadzieję, że cały zespół wkrótce się połączy i będziemy mogli już wszyscy razem działać w Polsce.

Dlaczego Polska?

Polska jest atrakcyjnym krajem, zarówno z punktu widzenia mentalności Polaków, jak i rozwoju standardów życia. Jedyną rzeczą, która trochę mnie przeraża, jest brak preferencji podatkowych dla branży IT. Ale mam nadzieję, że takie ułatwienia wkrótce się pojawią.

Czy trudno było podjąć decyzję o wyprowadzce do innego kraju?

Nie. Podjęliśmy tę decyzję w jeden dzień, a następnego już wyjechaliśmy. To jest heurystyka – myślimy nieśpiesznie i działamy szybko. Podczas minionej kampanii wyborczej na Białorusi zrozumiałem, że dla Białorusinów może się to nie skończyć tak prosto i mogłem tylko zgadywać, jakie będą tego konsekwencje. Z tego powodu braliśmy pod uwagę prawdopodobieństwo wcześniejszego opuszczenia Białorusi.

Czy planujecie zostać w Polsce na dłużej?

Jeszcze nie wiem. Tego w ogóle nie było w naszych planach. Nawet nie planowaliśmy wyjechać z Mińska, po prostu byliśmy zmuszeni.

Czy zamierzacie pozyskać finansowanie?

Tak, jak wspomniałem, w tej chwili opieramy się tylko na własnych zasobach finansowych i nie przyciągnęliśmy jeszcze żadnych wczesnych inwestycji. Ale jesteśmy zainteresowani finansowaniem, więc chętnie skontaktujemy się z ludźmi, którzy wiedzą, jak mogą pomóc Skichowi.

Jaki jest Wasz najbliższy cel?

Naszym nadchodzącym celem jest stworzenie modelu freemium i przedstawienie naszym użytkownikom nie tylko dostępnych informacji o grach, ale także unikalnej zawartości i zwiększonych możliwości aplikacji.

10 listopada nasz projekt ujrzy światło dzienne. Jestem bardzo szczęśliwy, że zrobiliśmy wszystko własnymi siłami i dokończyliśmy naszą pracę pomimo tylu przeciwieństw. Teraz jestem pewien mojego projektu i zespołu na 100%. Mam nadzieję, że staniemy się dobrym przykładem dla innych firm, które planują swoją relokację do Polski.