Na zdjęciu: Stewart Butterfield, CEO Slacka |fot. materiały prasowe
– Jeśli twój zespół korzysta z HipChat lub Stride, witaj w Slacku – napisali w oficjalnym komunikacie prasowym przedstawiciele Slacka, który właśnie stał się właścicielem wyżej wymienionych aplikacji. Obie strony transakcji nie zdradzają jej warunków finansowych, więc nie wiemy, jaka kwota przekonała zespół Atlassian, by odsprzedać konkurencji oba narzędzia. Wiemy natomiast jaka przyszłość czeka HipChat i Stride pod wodzą Slacka.
Migracja użytkowników
Atlassian wyjaśnia, że Slack kupuje od nich wyłącznie własność intelektualną związaną z projektami, więc zespoły odpowiedzialne za ich rozwój nadal będą pracować dla spółki z Australii. Jeśli chodzi o same narzędzia, to niebawem znikną z rynku. Slack zdecydował się na ich zamkniecie i oferuje ich użytkownikom migrację do własnego komunikatora.
W związku z tym uruchomił procedury, które mają pomóc w przesiadce z HipChat i Stride na Slacka. – Odwiedź slack.com/migration/atlassian, aby od razu zarejestrować się w Slacku i nie przenosić danych. Migrując z danymi z HipChat, odwiedź centrum wsparcia Atlassian. Niebawem będzie dostępna możliwość eksportu danych z Stride do Slack – wyjaśniają przedstawiciele popularnego komunikatora biznesowego.
Poprzednia akwizycja
Dokonana właśnie akwizycja jest drugą tego typu transakcją, którą Slack sfinalizował w tym miesiącu. Kilka dni wcześniej poinformował o kupnie aplikacji Robots & Pencils’ Missions, która służy do integracji różnych programów i narzędzi ze Slackiem. Według przedstawicieli spółki, aż 94 procent płacących użytkowników komunikatora biznesowego korzysta z różnych dodatkowych programów, które można integrować ze Slackiem.
Nie zawsze jednak integracja aplikacji jest prosta. – Jeśli potrzebujesz czegoś specyficznego, niestandardowego wdrożenia, a nie jesteś programistą, możesz nie wiedzieć od czego zacząć. Właśnie dlatego Slack przejmuje Robots & Pencils’ Missions, narzędzie, która pozwala każdemu na zautomatyzowanie powtarzalnych procesów i zadań w ramach Slacka – wyjaśniają przedstawiciele spółki.
Usprawnić procesy
Tłumaczą, że dzięki kupionej aplikacji użytkownicy komunikatora biznesowego będą mogli między innymi usprawnić proces wdrażania nowych pracowników w firmie. Ma to polegać na tym, że w ramach ekosystemu Slacka będą tworzone np. samouczki dla nowicjuszy. Poza tym Slack i Robots & Pencils’ Missions pomogą działom HR zarządzać rekrutacją, sprzedawcom efektywniej pozyskiwać klientów, a marketingowcom prowadzić kampanie.
Przejęcie HipChat i Stride jest kolejnym ważnym krokiem dla Slacka, mającym na celu zbudowanie wygodnego i bezkonkurencyjnego narzędzia do komunikacji biznesowej.