Apple i Samsung pracują nad smartwatchami mierzącymi poziom cukru we krwi

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Apple i Samsung pracują nad smartwatchami mierzącymi poziom cukru we krwi

Udostępnij:

Jak donosi ETNews, smartwatche od Apple mają zyskać funkcję monitorowanie poziomu glukozy we krwi. Podobne wieści dochodzą z obozu Samsunga, który planuje wypuścić na rynek model Galaxy Watch z tą samą funkcją.

O tym, że najnowsze smartwatche służą nam nie tylko do sprawdzana godziny i mierzenia efektów naszych treningów, wiemy już od dawna. Producenci elektroniki dążą do tego, aby ich produkty były dla użytkowników maksymalnie użyteczne – także pod kątem monitorowania naszego stanu zdrowia. Coraz popularniejsze w inteligentnych zegarkach stają się funkcje EKG czy pomiar saturacji, ale Apple i Samsung chcą zaoferować zupełnie nową opcję – pomiar poziomu glukozy we krwi.

Pomiar poziomu cukru we krwi w zegarku z pewnością ułatwiłby życie osobom chorym na cukrzycę, które już nie będą potrzebować do tego dodatkowego urządzenia (dokładnie glukometru, którego działanie wiąże się z pobraniem kropli krwi z palca). Takie smartwatche nie tylko zwiększyłyby komfort użytkowania, ale także sprawiły, że chorzy będą regularnie sprawdzać poziom glukozy i lepiej kontrolować swoją dietę.

W związku z tym, że w końcu pojawiła się możliwość sprowadzenia takiej funkcji do smartwatchy, najpopularniejsi producenci elektroniki już planują wprowadzenie jej do swoich urządzeń wearable. Co ciekawe, o nowych właściwościach urządzeń Apple’a i Samsunga dowiadujemy się niemal w tym samym momencie.

Według plotek nowa funkcja ma się pojawić w zegarkach Apple Watch 7, Samsung Galaxy Watch Active 3 i Galaxy Watch 4.

Apple już zabezpieczył swój innowacyjny patent (bezinwazyjny czujnik optyczny) dotyczące monitoringu glukozy we krwi i obecnie „koncentruje się na zapewnieniu niezawodności i stabilności technologii przed jej komercjalizacją”. W tym samym czasie pojawiają się w internecie informacje, że Samsung planuje wprowadzić w swoich zegarkach pomiar na bazie spektroskopii Ramana, która służy do identyfikacji składu pierwiastkowego próbki i uzyskania widma unikalnego dla danego materiału. Badanie ma zajmować około 20 sekund, czyli nawet szybciej, niż robią to tradycyjne glukometry.

Wszystko wskazuje na to, że wielcy technologiczni gracze rozpoczynają wyścig z wprowadzeniem na rynek przełomowego produktu, który może odmienić życie wielu osób zmagających się z cukrzycą. Zarówno Samsung, jak i Apple chcą wypuścić innowacyjne modele jeszcze w 2021 roku.