SMOK Ventures zainwestował w Exit Plan Games

Dodane: 14.01.2020

Kasia Krogulec

Udostępnij:

Fundusz SMOK Ventures zainwestował w ubiegłym roku w nowe studio tworzące gry, Exit Plan Games. Na razie nie jest znany pomysł na pierwszy produkt studia.
Twórcy Exit Plan Games są odpowiedzialni za takie tytuły jak The Witcher 3: Wild Hunt w CD Projekt RED czy Dying Light 2 w Techland.

Jak powstał Exit Plan Games?

Exit Plan Games został stworzony przez Damiena Monniera – który pracuje  w branży gier już ponad 15 lat, najpierw w Wielkiej Brytanii, a potem w Polsce – oraz Jose Teixeira, z nieco ponad 10-letnim doświadczeniem w gamedevie (wcześniej pracował w reklamie).

– Oboje spotkaliśmy się na CD Projekt Red w 2014 r. podczas tworzenia The Witcher 3. Wtedy żartowaliśmy, że kiedyś powinniśmy zrobić coś razem. A potem, kilka lat później, zaczęliśmy rozmawiać o tym bardziej poważnie. Zastanawialiśmy się jaką grę moglibyśmy stworzyć, jak długo byśmy ją robili, w jaki sposób itd. – mówi Jose Teixeira dla MamStartup.

Pod koniec 2018 r. twórcy Exit Plan Games spotkali się z fińskim inwestorem SISU Game Ventures, który chciał zainwestować w Polsce. A w końcu zainteresował się samą firmą i projektem Exit Plan Games. Do SISU Game Ventures dołączył Smok VC, polski fundusz Venture Capital, który również wspiera Damiena i Jose. Dzięki tej inwestycji wspólnicy oficjalnie otworzyli studio, a obecnie pracują nad pierwszym projektem.

Jose Teixeira uważa, że duże studia robią drogie i trudne do zrobienia gry, które są jednocześnie mniej ryzykowne pod względem pomysłów. Często też trzymają się sztywno jednej, opłacalnej sprzedażowo formuły.

– Te mniejsze studia nie boją się podejmować ryzyka. Eksperymentują z nową mechaniką rozgrywki i doświadczeniami, offline i online, single-player i multiplayer, na każdej platformie (PC, konsole, mobile, VR). A w wyniku tego mamy teraz kilka absolutnie niesamowitych gier, które są bardzo przyjemne i nie wymagają ogromnej inwestycji czasu od osób grających. Dodatkowo, ze względu na mniejsze koszty rozwoju, łatwiej jest być takim małym studiom opłacalnym – dodaje Teixeira.

Druga inwestycja SMOK Ventures

Drugą zeszłoroczną inwestycją funduszu jest SmartHotel – startup, który tworzy produkty i usługi usprawniające komunikację gości hotelowych z recepcją, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, w tym smart TV z systemem Android TV oraz chatbotów na Facebook Messengerze.

SmartHotel integruje się z systemami zarządzania obiektami hotelarskimi, umożliwiając gościom szybkie załatwienie spraw związanych z ich pobytem.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem