Space Engine Lab – największe w Europie Centrum Badawczo-Rozwojowe – powstanie w 2023 roku

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Space Engine Lab – największe w Europie Centrum Badawczo-Rozwojowe – powstanie w 2023 roku

Udostępnij:

SimFabric S.A., wydawca, studio portujące i producent gier komputerowych, zbuduje Centrum Badawczo-Rozwojowe, które służyć będzie tworzeniu innowacyjnych produktów dla przemysłu kosmicznego i rozrywkowego. W jednostce badawczej rozpoczną się m.in. prace nad systemem do digitalizacji przestrzennej i pomiaru ruchu, a także nad opracowaniem silnika graficznego Space Engine 3D do tworzenia superrealistycznych symulatorów przestrzeni kosmicznej, kierowanych zarówno do przemysłu rozrywkowego, jak i do największych Agencji Kosmicznych.

W dniu 29 marca 2021 r., Ministerstwo Rozwoju opublikowała informację o swojej pozytywnej rekomendacji na dofinansowanie projektu stworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego – Space Engine Lab przez SimFabric. Spółka po wcześniejszym otrzymaniu negatywnej decyzji związanej z dofinansowaniem, złożyła protest do wyników oceny projektu. Pierwotny wniosek mimo uzyskania wysokich wyników, w opinii ekspertów nie spełniał jednego z obligatoryjnych kryteriów konkursowych. Zarząd SimFabric, nie zgadzając się z przedstawioną opinią, skutecznie się od niej odwołał. Oznacza to, że droga do zbudowania w Polsce największego tego typu Centrum Badawczo-Rozwojowego jest otwarta, a oddanie obiektu zaplanowano już na 2023 rok.

Zespół Space Engine Lab będzie realizować działania badawczo-rozwojowe na rzecz tworzenia innowacyjnych produktów: komercyjnego symulatora badawczo-rozwojowego dla przemysłu kosmicznego i rozrywkowego oraz systemu do digitalizacji przestrzennej i pomiaru ruchu. Kluczowym punktem agendy badawczo-rozwojowej Centrum będzie opracowanie silnika graficznego Space Engine 3D do tworzenia superrealistycznych symulatorów przestrzeni kosmicznej. Symulatory zostaną stworzone z myślą zarówno o największych agencjach kosmicznych, jak i przemyśle rozrywkowym.

W przygotowaniu innowacyjnych rozwiązań Centrum będzie korzystało z technologii takich jak: Fotogrametria, MoCap, Sztuczna Inteligencja, Uczenie Maszynowe i własnych narzędzi oraz rozwiązań informatycznych.

B+R to jeden z filarów strategii SimFabric. Jak wyjaśnia Julia Leszczyńska, prezes Zarządu spółki.: Naszym celem jest rozwój działalności B+R w obszarze usług IT i produkcji gier. W lipcu 2019 roku otworzyliśmy w Łodzi oddział SimFabric dedykowany działaniom badawczo-rozwojowym. Poza tym angażujemy się również w projekty e-learningowe, stąd kolejne podpisane w marcu 2021 roku umowy z podmiotami świadczącymi tego typu usługi. Jednostka badawcza, która powstanie w Katowicach jest jednak naszym największym i na pewno najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem. Chcemy, aby działania rozwojowe prowadzone były wspólnie z renomowanymi uczelniami wyższymi. Dlatego w ramach agendy badawczej projektu podpisaliśmy listy intencyjne o współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach oraz Uniwersytetem Zielonogórskim w Zielonej Górze. Przewidujemy, że rozwój technologii przemysłu kosmicznego oraz rozrywkowego w Polsce ma duży potencjał, dlatego grupa kapitałowa SimFabric aktywnie prowadzi działania w tym obszarze.