Spadek Inwestycji VC w Europie Środkowej i Wschodniej w 2. kwartale 2023 [raport]

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Spadek Inwestycji VC w Europie Środkowej i Wschodniej w 2. kwartale 2023 [raport]

Udostępnij:

Vestbee, platforma dla startupów, funduszy VC, akceleratorów i korporacji, właśnie opublikowała raport VC Funding In CEE Report – 2Q 2023. Według doniesień Vestbee, finansowanie venture capital w regionie CEE wykazało spadek w ostatnim kwartale, podążając za globalnym trendem spowolnienia inwestycji VC.

Całkowita suma pozyskanego kapitału przez startupy w regionie CEE wyniosła 560 milionów euro, co stanowi niewielki spadek o 7% w porównaniu z wynikiem 600 milionów euro zanotowanym w poprzednim kwartale. Jednak duża różnica staje się widoczna, gdy porównamy te dane z wynikami z drugiego kwartału zeszłego roku – w 2Q 2022 roku finansowanie startupów przekroczyło aż 2 miliardy euro

Globalny Spadek i Ostrożność Inwestorów

Warto zaznaczyć, że drugi kwartał 2023 roku przyniósł znaczący spadek inwestycji venture capital na całym świecie. W skali globalnej wartość ta spadła o 18% w porównaniu z pierwszym kwartałem i aż o 49% w porównaniu z rokiem poprzednim. W Europie również odnotowano spadek aktywności inwestorów, którzy zachowali dużą ostrożność, kierując łącznie 13,5 miliarda dolarów do 1861 transakcji.

Według analizy Vestbee, region CEE również odczuł trend spadkowy – fundusze VC zainwestowały 560 milionów euro w ramach 250 transakcji. Warto zauważyć, że choć liczba transakcji w tym kwartale była podobna do poprzedniego roku, ich wartość drastycznie spadła – o ponad 70%. Sytuacja ta jest wynikiem kumulacji wielu czynników, począwszy od zwiększonej niepewności na rynkach finansowych, trudnej sytuacji gospodarczej i zmniejszonego udziału inwestorów zagranicznych w regionalnych rundach finansowania, po ograniczoną dostępność funduszy publicznych i brak tzw. mega-rund finansowania. W poprzednim kwartale tylko estoński „unicorn” ID.me zdobył ponad 100 milionów euro w pojedynczej rundzie.

– Drugi kwartał 2023 roku okazał się wyzwaniem dla startupów i funduszy z Europy Środkowej i Wschodniej. Można to przypisać różnym czynnikom, w tym zmieniającej się dynamice rynków, obawom o przyszłe możliwości pozyskiwania funduszy oraz niepewnemu otoczeniu makro. Ponadto zauważalny udział w spowolnieniu w CEE odgrywa również mniejsza aktywność funduszy VC z udziałem kapitału publicznego oraz zachodnich VC. Pomimo okazjonalnych rund na zasadach zbliżonych do tych które widziliśmy w 2021 roku, rynek wyraźnie uległ ochłodzeniu i to pod każdym względem. Stan ten, odzwierciedla zmianę nastrojów inwestorów, którzy przyjmują bardziej ostrożne podejście do decyzji inwestycyjnych – podkreśla Ewa Chronowska, CEO Vestbee i General Partner Next Road Ventures. – W danych za kolejne kwartały 2023 roku można oczekiwać utrzymującej się niepewności. Ale widzimy też spory potencjał wzrostu w obszarach AI, energetyki czy technologii klimatycznych. – dodaje Ewa Chronowska.

Regionalni Liderzy i Najciekawsze Sektory

Jak raportuje Vestbee, Polska, Estonia i Czechy były liderami w regionie pod względem liczby inwestycji, notując odpowiednio 116, 29 i 20 udanych rund finansowania. Największy zastrzyk kapitału otrzymały startupy takie jak ID.me, FounderBeam, FLOWX, Sunly i IP Fabric. Co więcej, inwestorzy wykazywali szczególne zainteresowanie firmami z sektorów AI, cyberbezpieczeństwa, energii, oprogramowania, SaaS i analizy danych – co jest zgodne z globalnymi trendami związanymi z przyspieszonym rozwojem technologii AI i deep learning. Wśród najbardziej aktywnych funduszy VC w tym kwartale znaleźli się Eleven Ventures, ZAKA VC, FIRSTPICK, Lighthouse Ventures, Gapminder VC i  Presto Ventures,

Vestbee zaprasza do zapoznania się z pełnym raportem Vestbee, zawierającym przegląd inwestycji funduszy VC, trendy w Europie Środkowo-Wschodniej oraz pogłębioną analizę drugiego kwartału 2023 roku.