Spółka Michała i Rahima Blaka edrone odnotowała ponad 50 proc. wzrost przychodów

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Spółka Michała i Rahima Blaka edrone odnotowała ponad 50 proc. wzrost przychodów

Udostępnij:

Spółka technologiczna edrone, której właścicielem i prezesem jest Michał Blak, a Rahim Blak jest jej współwłaścicielem, odnotowała w 2019 roku 5,2 mln złotych przychodów, co daje 50,7 proc. wyższy wynik niż rok wcześniej. Zysk netto to 66,2 tys. Druga spółka, w której przedsiębiorca posiada udziały – Sapiency również na plusie: przychody: 330,6 tys. złotych i 41,1 tys. złotych zysku. 

– Wszystkie nasze firmy mają zyski, bo nie mają inwestorów. Zaczynaliśmy z Michałem Blakiem bez grosza i nie mieliśmy wyboru, Michał rozwijał produkt, a mi szybciej owocowały rozmowy z klientami, niż inwestorami. Uznaliśmy, że jeżeli naszym inwestorem będą klienci, to będziemy wiedzieć lepiej, jak rozwijać produkt pod klientów, a nie inwestorów. Zawsze wierzyłem, że rodzaj finansowania firm ukierunkowuje uwagę założycieli, nasza była od początku ukierunkowana na klienta, dlatego nasze obroty, np. spółki edrone, są wyższe od innych firm, które pozyskały ogromne środki od inwestorów – komentuje w rozmowie z nami Rahim Blak. 

edrone to pierwszy system CRM dedykowany do obsługi sklepów internetowych. Firma powstała w 2016 roku. Jej właścicielem i prezesem jest Michał Blak, a Rahim Blak jest jej współwłaścicielem. Zysk netto spółki w 2019 roku osiągnął poziom  66,2 tys. złotych (w 2018 roku 20,8 tys. złotych). Koszty operacyjne osiągnęły poziom 5,13 mln zł, co daje 44,3 proc. wzrost w stosunku do 2018 roku, kiedy wyniosły one 3,55 mln złotych.

Sapiency to spółka, której właścicielem jest Rahim Blak i która została otworzona w 2019 roku. W jej ramach powstała platforma Mosaico to tokenizacji firm i projektów. Zysk netto firmy za 2019 rok to 41,09 tys. złotych, a przychody to 330,6 tys. złotych. 

– Jestem wielkim fanem bootstrappingu, idei rozwoju firmy, która za największy kapitał uznaje talent założycieli i zespołu rozwijane przychodami z klientów. Efekty? Edrone rośnie o ponad 50% rocznie i co roku wykazuje zysk, polski KRS nie uwzględnia np. sprzedaży w Brazylii, gdzie mamy osobną spółkę, która w tym roku przekroczyła już milion przychodu, a klientów mamy jeszcze w 22 innych krajach. Sprzedana w zeszłym roku agencja click community, w której pozostaje udziałowcem, również ma zysk, to dzięki niej wspieraliśmy edrone we wczesnej fazie rozwoju. Bardzo lubię rozwijać projekty siłą poprzednich firm, potrzebna jest synergia, a ta zapewnia dywersyfikację przychodów, kiedy przychodzi kryzys – dodaje Blak.

Przedsiębiorca powiedział również, że największym zaskoczeniem dla niego okazała się spółka Sapiency – jest to holding, który tworzy projekty oparte na technologii blockchain, ta branża po serii nieudanych ICO w zeszłym roku przeżyła kryzys, ale Blak podkreśla, że wraz ze swoim zespołem wie, jak rozmawiać z klientami ich językiem wyprzedzając jednocześnie ich oczekiwania. 

– Sapiency to najbardziej eksperymentalna spółka w naszej organizacji, ale dzięki marce mosaico zanotowała zysk. Największe zyski wykazała sprzedaż szkolenia online w ramach spółki Rahim Blak, co pozwoliło mi dopalić nowe przedsięwzięcia, takie jak Copernic. Środki ze sprzedaży nieruchomości zainwestowałem w nowe spółki i projekty, m.in. w Kang i Magnetiqa – te spółki są bardzo rokujące i obiecujące. Wszystkie te zyski w porównaniu do przychodów nie są duże, ale my wszystko reinwestujemy w dalszy rozwój firm – dodaje.

Biznes a koronawirus

Rahim Blak zapytany o to, jak jego biznesy poradziły sobie w dobie pandemii odpowiada, że był zdziwiony reakcją otoczenia, wielu jego niedoszłych klientów wstrzymało inwestycje, choć on sam nawoływał do nie składania broni, bo według niego w biznesie największym ryzykiem, jest przestać ryzykować. 

– Dzięki dywersyfikacji, nasza organizacja się obroniła, a właściwie każda spółka zanotowała jedynie zmniejszenie dynamiki wzrostu przychodów. Można to tłumaczyć tym, że nasz biznes oparty na sektorze e-commerce i martech nie ucierpiał tak, jak inne branże, ale chciałbym zauważyć, że w trakcie pandemii ruszyłem z budową farm słonecznych, jako spółka Copernic. Od jakiegoś czasu myślałem o tym, że nasze biznesy nie mogą opierać się wyłącznie na Internecie, bo co jak go kiedyś wyłączą? To pytanie wydawało się absurdalne, ale pandemia pokazała, że wszystko jest możliwe! Reasumując, Covid 19 przyniósł też wiele dobrego, nasi klienci nauczyli się lepiej pracować zdalnie, co znacznie zwiększa naszą wydajność, konkurencja na rynku pracownika spadła, i pojawiło się wiele okazji inwestycyjnych, o kolejnych poinformuję już niedługo – dodaje. 

Przedsiębiorca na koniec zapowiedział również, że dalsze kierunki rozwoju jego biznesów i zainteresowań, będą oparte na 3-ech sektorach. E-commerce, AI i OZE. Dodał również, że czuje, że jest na takim etapie życia, że może mieć realny wpływ na świat i ważniejsze od przychodów jest teraz dla niego wywieranie pozytywnego wpływu na świat.