Standy reklamowe o zapachu pieczonego chleba. Polski startup stworzył materiał do druku 3D na bazie otrębów pszennych

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Standy reklamowe o zapachu pieczonego chleba. Polski startup stworzył materiał do druku 3D na bazie otrębów pszennych

Udostępnij:

GREENFILL3D to polski startup działający na pograniczu ekologicznych, biodegradowalnych materiałów i druku 3D. Wykorzystując materiał otrębowy, firma wydrukowała w technologii druku 3D standy reklamowe, które posłużą do ekspozycji makaronów w sklepach wielkoformatowych. Otręby pszenne użyte w materiale są odpadem powstałym w procesie produkcji makaronów i klusek.

Materiał GF3D Branfill3d powstał zgodnie z nowoczesnymi koncepcjami Zero Waste i Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Ze stworzonego materiału startup wydrukował w technologii druku 3D standy reklamowe (tzw. POS – Point Of Sales), na których prezentowane będą gotowe makarony. Projekt powstaje we współpracy z Grupą MASPEX – jednym z największych producentów żywności w Europie.

GF3D Branfill3d zastąpi tradycyjny plastik

Materiał GF3D Branfill3d to kompozyt otrębów pszennych, kwasu polimlekowego (PLA) – popularnego bioplastiku stosowanego w druku 3D oraz innych w pełni biodegradowalnych składników. Części drukowane z materiału 3D są sprężyste i w pewnym stopniu giętkie (w zależności od grubości ścianki), co sprawia, że są dość trudne do złamania. Duży udział w tych właściwościach ma włóknista struktura otrębów pszennych, która zapewnia sprężystość drukowanym częściom 3D oraz gładkość powierzchni.

Jak powstaje GF3D Branfill3d ?

Podczas procesu druku 3D materiał wydziela zapach pieczonego chleba, który długo utrzymuje się na wydrukowanych częściach. Cały proces składa się z czterech kroków: Grupa MASPEX dostarcza GREENFILL3D surowy materiał z otrębów pszennych, który jest odpadem produkcyjnym makaronu. Surowe otręby pszenne są przesiewane do niezbędnej, niskiej frakcji oraz starannie suszone, aż do uzyskania znikomej wilgotności (otręby pszenne są bardzo higroskopijne).

Otręby pszenne są mieszane z innymi składnikami i przetwarzane w środowisku przemysłowym w nitkę filamentu, który można wykorzystać w procesie druku 3D. GREENFILL3D drukuje stoiska POS przy pomocy własnej farmy drukarek 3D liczącej ponad 40 urządzeń. Każdy stand składa się z 34 elementów. Dodatkowo konstrukcja standu jest modułowa, co może pozwolić na jego dalszą rozbudowę o dodatkowe moduły. Efektem końcowym jest stanowisko reklamowe prezentujące produkty spożywcze, które powstało na bazie pozostałości tego samego materiału spożywczego, który reklamuje.

Inne zastosowania materiału

Projekt doskonale wpisuje się w założenia idei Zero-Waste i Gospodarki o Obiegu Zamkniętym i może być skalowany do innych obszarów zastosowań. Właściwości materiału z otrębów pszennych pozwalają na szereg różnorodnych zastosowań – przedmiotów codziennego użytku, artykułów dekoracyjnych, ale także aplikacji przemysłowych.

Obecnie zespół GREENFILL3D przeprowadza pierwsze testy wykorzystania aplikacji wykonanych z GF3D Branfill3d dla klienta reprezentującego branżę motoryzacyjną i zamierza sukcesywnie testować go w innych branżach.

Współpraca z Grupą MASPEX

Spółka GREENFILL3D została wybrana w ramach organizowanego przez PARP Programu Scale Up, do realizacji wspólnego z Grupą Maspex projektu dla jednej z jej głównych marek – marki Lubella. Wspólne prace nad projektem rozpoczęły się 1 lipca 2021 r., a już 15 grudnia 2021 r. gotowy był pierwszy prototyp do prób logistycznych. Finałem był ekspozytor wykonany w 20% z filamentu zbożowego, z wykorzystaniem łączników półek wykonanych z polimeru PLA z mączki kukurydzianej, osadzony na cokole z tektury nadającej się w 100% do recyklingu z zadrukiem farb z certyfikatem Greenguard.

Nowatorskie „ekoPOSy” już niebawem trafią do wybranych punktów handlowych.

GREENFILL3D jest finalistą zeszłorocznego projektu ScaleUp, a obecnie bierze udział w projekcie InNow realizowanym w ramach unijnego programu Interreg. Zespół GREENFILL3D wywodzi się z polskiej firmy CD3D (www.centrumdruku3d.pl), działającej w obszarze wytwarzania przyrostowego od stycznia 2013 roku.