Obecnie pracownicy tej sieci kawiarni woleliby wyższe wynagrodzenie. Sukcesywanie Starbucks zgłasza, że często w godzinach szczytu potrzeba jeszcze 1-2 dodatkowych osób do pracy, których niestety nie ma. Niektóre sklepy przyjmują 300 klientów w ciągu pół godziny.
Program poprawy samopoczucia
Starbucks niedawno ogłosił, że udostępnia swoim pracownikom bezpłatną subskrypcję aplikacji mindfulness – Headspace. W ten sposób firma kontynuuje rozpoczętą jesienią ubiegłego roku kampanię na rzecz zdrowia psychicznego, w ramach której uruchomiono forum internetowe poświęcone zdrowiu psychicznemu. Spółka nawiązała także współpracę z organizacjami zajmującymi się zdrowiem psychicznym oraz udostępniła kierownikom kawiarni szkolenia z zakresu dobrego samopoczucia.
Jak się czują pracownicy?
Anonimowi amerykańscy pracownicy sieci przyznają, że praca w Starbucks jest stresująca i wpływa na samopoczucie psychiczne. Pojawiają się nawet głosy o depresjach u niektórych pracowników. Dlatego sprzedawcy Starbucks uważają, że darmowa aplikacja to próba zwalczania złej prasy związanej z brakiem pracowników.
Stanowisko zarządu Starbucks
Przedstawiciel Starbucks, Reggie Borges, powiedział, że kierownicy kawiarni pracują nad ułożeniem właściwych harmonogramów, uwzględniając różne potrzeby poszczególnych jednostek. Dodał, że Starbucks wziął sobie do serca opinie pracowników.
Starbucks oferuje swoim pracownikom płatny urlop rodzicielski, możliwością pokrycia czesnego i programem nagród w postaci akcji firmy. W kwietniu ubiegłego roku spółka dała wszystkim pracownikom podwyżkę wynagrodzenia.
Jednak to nadal nie satysfakcjonuje wielu pracowników, ponieważ zarabiają niewiele więcej niż wynosi obecnie płaca minimalna w Stanach Zjednoczonych.
Protesty pracowników kawiarni
Sprzedawcy sieci wystosowali nawet do zarządu spółki petycję z prośbą o podwyżkę płac. Prośba została jednak zignorowana. Wielu z pracujących w Starbucks uzasadnia swoje prośby trudnościami z opłatami za czynsz, na który ich czasem nie stać.
Braki pracownicze w sieci kawiarni stały się w ostatnich tygodniach tematem dyskusji wśród pracowników Starbucks. Od początku grudnia ponad 2000 dodatkowych osób podpisało się pod petycją na Coworker.org. Do tej pory uzbierano ponad 23 500 podpisów od niezadowolonej kadry.