Startup Evorain wesprze PGNiG w poszukiwaniu węglowodorów

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Startup Evorain wesprze PGNiG w poszukiwaniu węglowodorów

Udostępnij:

Geofizyka Toruń z Grupy Kapitałowej PGNiG, we współpracy ze startupem Evorain, opracowuje program umożliwiający bardziej efektywną analizę danych sejsmicznych. Rozwiązanie będzie mogło być wykorzystane w bieżących pracach spółki.
Celem projektu „Wykorzystanie uczenia maszynowego w znakowaniu pierwszych wstąpień fal refrakcyjnych. ML FB Pick” jest stworzenie oprogramowania, które przyspieszy i udoskonali przetwarzanie danych sejsmicznych. W konsekwencji program pozwoli na efektywniejsze poszukiwania takich surowców, jak np. gaz ziemny czy ropa naftowa.

Szybciej do ropy, gazu i złóż geotermalnych

– W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię, jej zrównoważone pozyskiwanie jest ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego. Proces ten wymaga ciągłego doskonalenia pod kątem technologii, ale również optymalizacji kosztów – mówi Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. Rozwoju. – Projekt prowadzony przez Geofizykę Toruń i Evorain pozwoli sprawniej i efektywniej wykrywać i oceniać potencjał złóż węglowodorów i wód geotermalnych. Może być także zastosowany przy poszukiwaniu przestrzeni pod podziemne zbiorniki gazu lub do zatłaczania CO2. W efekcie oprogramowanie umożliwi poprawę prac badawczych dla sektora energetycznego pod względem operacyjnym i finansowym – dodaje Arkadiusz Sekściński.

Wspólne prace badawczo-rozwojowe przeprowadzone są w oparciu o próbki danych sejsmicznych dostarczane przez Geofizykę Toruń. Obecnie trwa ostatni etap projektu, w ramach którego powstaje program wykorzystujący algorytmy sztucznej inteligencję i uczenie maszynowe.

Współpraca w ramach InnVento

ML FB Pick rozwijany z udziałem spółki Evorain, tworzonej przez zespół naukowców z Politechniki Częstochowskiej, został wyselekcjonowany przez własny program akceleracyjny PGNiG – InnVento oraz we współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym. Rozwiązanie uzyskało także zewnętrzne finansowanie grantowe w ramach jednego z instrumentów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dla startupów. Finalizacja projektu przewidywana jest na koniec bieżącego roku.

Evorain to polska spółka informatyczna mająca doświadczenie w tworzeniu oprogramowania biznesowego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz przetwarzania obrazów cyfrowych. Dotychczasowe projekty startupu były wdrażane m.in. przez firmy z sektora zdrowia czy e-commerce.

Geofizyka Toruń to jedno z przedsiębiorstw wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGNiG. Oferta Spółki obejmuje innowacyjne usługi geofizyczne i geotechniczne na potrzeby sektora multienergetycznego oraz OZE, dedykowane realizacji celów w zakresie neutralności klimatycznej. Geofizyka Toruń nieustannie rozwija swój potencjał i know-how w zakresie oferowanych rozwiązań pozwalających na zrównoważone pozyskiwanie oraz magazynowanie zasobów energii. Firma od wielu lat świadczy usługi dla największych koncernów multienergetycznych w kraju i za granicą.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem