Współzałożyciel startupu, Evan Loomis, powiedział w rozmowie z Business Insider, że dokładne oszacowanie kosztów jest trudne, ale firma w 2018 roku z powodzeniem wydrukowała dom o powierzchni 106 metrów kwadratowych za 10 tys. dolarów w ciągu 24 godzin. Co prawda Icon nie jest pierwszą firmą, która opracowała technologię drukowania 3D dla branży budowlanej, ale jej unikalne dostosowanie i możliwość konstrukcji maszyny na miejscu budowy, mogą być rewolucyjne.
Najnowsza drukarka 3D Icon, Vulcan II, jest dostępna do kupienia i jest już w użyciu. Cielo Property Group z siedzibą w Austin (Teksas, USA) używa takiej drukarki do budowy domów dla byłych bezdomnych mieszkańców Community First Village. New Story, organizacja non-profit dedykowana rodzinom potrzebującym w krajach rozwijających się, buduje 50 domów w Ameryce Łacińskiej przy użyciu tej technologii.
Liczba tanich domów w USA maleje i nie ma zbyt wiele miejsca na ulepszenie tradycyjnych metod budowy domów, zwłaszcza jeśli chodzi o obniżenie kosztów. Ta metoda może odmienić przyszłość branży budowlanej.
Dom w Austin
W 2018 roku startup Icon wybudował dom o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych we wschodnim Austin, którego wydruk kosztował 10 tys. dolarów, a całkowity koszt projektu wyniósł 40 tys. dolarów. Według firmy jest to pierwszy w kraju dom wydrukowany tą metodą i dopuszczony do zamieszkania. Aby dom uzyskał pozwolenie na budowę, inżynierowie z miasta Austin musieli zadeklarować, że budowla będzie odpowiednia i bezpieczna dla ludzi.
Zazwyczaj przy domach prefabrykowanych lub mobilnych domy są wytwarzane w fabryce poza zakładem, a następnie wysyłane do ich ostatecznej lokalizacji. Ale dzięki Icon to drukarki są wysyłane na miejsce, w którym ma znajdować się budowla, a następnie na budowie konstruowana jest drukarka, do obsługi której nie potrzeba wielu osób.
Drukarka Vulcan II jest w pełni zautomatyzowana, w tym mieszanie i pompowanie innowacyjnego betonu odbywa się automatycznie. – Bierzemy beton, wkładamy go do naszej drukarki, a dom wychodzi z drugiego końca – powiedział Loomis.
Drukarka Icon Vulcan II jest obecnie dostępna do zakupu, a firma ma już klientów, którzy dobrze wykorzystują jej technologię. Vulcan 11 został niedawno wykorzystany do budowy centrum dla bezdomnych o powierzchni 120 metrów kwadratowych dla gminy First Community Community w Austin.
Jak mówi Loomis, do rozszerzenia wioski w fazie II drukarka zostanie wykorzystana do budowy sześciu kolejnych domów dla byłych bezdomnych mieszkańców. Wszystkie jednostki będą wyglądały inaczej. Dostosowanie to kolejny aspekt technologii Icon, który ją wyróżnia. Wystarczy przesłać dowolny projekt domu, a drukarka go wydrukuje.
Wydrukowany dom w East Austin został zbudowany z myślą o współpracy z New Story, organizacją non-profit. Kolejna drukarka Vulcan II znajduje się obecnie w Ameryce Łacińskiej i buduje tam społeczność 50 domów dla potrzebujących rodzin.
Zespół chce skupić się na rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych na poziomie globalnym. Firma chce skalować swój biznes, by móc budować miliony domów na całym świecie.
Polska drukarka do budowy domów
Polacy również maja na swoim koncie podobne rozwiązanie w branży budowlanej. W zeszłym miesiącu zespół inżynierów REbuild ukończył pierwszy wielkoformatowy wydruk z użyciem autorskiej, w pełni funkcjonalnej drukarki 3DCP (3D Construction/Concrete Printing) do betonu. Tym samym inżynierowie postawili pierwszy w Polsce dom drukowany metodą 3D.
– Branża budowlana jest jedną z ostatnich wielkich branż, która nie została zautomatyzowana. Obserwując trendy rynkowe i rozwój koncepcji typu Przemysł 4.0, podjęliśmy wyzwanie polegające na połączeniu budownictwa i druku 3D. Stworzyliśmy drukarkę 3DCP i autorską mieszankę betonową, a zwieńczeniem tego etapu prac jest ten wydrukowany budynek. Do tej pory maszyna drukowała mniejsze obiekty, takie jak ławki, stoły czy grille. Jej przeznaczeniem są jednak budynki i pod tym kątem jest ona stale rozwijana. To pierwszy tego typu wydruk w Polsce z wykorzystaniem betonu – mówił dr inż. Michał Kowalik, prezes zarządu REbuild.
Budynek ma 7 mkw. Do jego wydruku zużyto ok. 6 ton betonu. Obecnie można zobaczyć go w siedzibie firmy w Otrębusach pod Warszawą. Zespół ma w najbliższych planach dalszy rozwój technologii 3DCP. Przede wszystkim chcą oni jako pierwsi na świecie wdrożyć technologię automatycznego układania zbrojenia i budowy szalunków.