Przyjęło się twierdzić, że kolebką innowacji jest Dolina Krzemowa w Stanach Zjednoczonych. Niewątpliwie jest to miejsce, gdzie wiele firm technologicznych rozpoczyna swą działalność. Jak możemy dowiedzieć się z najnowszych badań, inne kraje depczą Stanom Zjednoczonym po piętach.
Zdjęcie royalty free z Fotolia
Biznes można robić nie tylko w Dolinie Krzemowej
Serwis CrunchBase, który posiada największą bazę danych o startupach podaje, że aktualnie na świecie jest ich zarejestrowanych 43 tysiące. W czołówce znalazły się Stany Zjednoczone, na terenie których działa 30 166 nowopowstałych firm, drugie miejsce na podium zajmuje Wielka Brytania z liczbą 2 764 oraz Kanada, gdzie biznesem zajmuje się 1 476 przedsiębiorstw. Dla porównania, w Polsce według Crunch Base funkcjonuje 105 startupów. Z czego wynika takie zróżnicowanie?
Z pewnością ważnym czynnikiem jest wielkość terytorialna państwa, liczba zaludnienia oraz stopień rozwoju gospodarczego. Biorąc pod uwagę ilość działających startupów na 100 tyś mieszkańców okazuje się, że faworytem są Kajmany, gdzie na powyższą liczbę obywateli przypada ok. dwudziestu firm. W Stanach Zjednoczonych młodych przedsiębiorstw jest o połowę mniej. Dużym zaskoczeniem jest Izrael, który mimo niestabilnej sytuacji i ciągłych wojen, pod względem przedsiębiorczości ma się wyjątkowo dobrze.
W jakich branżach, głównie działają młodzi przedsiębiorcy? Uwzględniając tylko tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Dolinie Krzemowej, Londynie i Pekinie, najczęściej wybierane są przedsięwzięcia związane z tworzeniem oprogramowania, usług dotyczących smartfonów i personalizowania sieci. Znacznie mniejszym zainteresowaniem ze strony startupowców cieszą się platformy crowdfundingowe albo usługi lokalne jak prowadzenie restauracji.
Polacy są przedsiębiorczy i stać ich na globalny sukces
Mimo że pod względem rozwoju ekonomicznego w Polsce wciąż daleko nam do Stanów Zjednoczonych, to nie mamy się czego wstydzić. W Europie Środkowej jesteśmy jednym z najbardziej przedsiębiorczych państw. Jak wynika z badań, z liczbą 105 startupów jakie u nas funkcjonują wyprzedzamy Bułgarię, Czechy i Estonię. W porównaniu do krajów, których gospodarka jest na wysokim poziomie, prezentujemy podobny współczynnik ilości nowopowstających przedsiębiorstw jak w Austrii.
Raport przygotowany przez serwis BIQdata.pl pokazuj, że najbardziej innowacyjne miasta w Polsce to Warszawa, Wrocław i Poznań oraz Gdańsk. Ich mieszkańcy najchętniej zajmują się rozwiązaniami z zakresu wyszukiwania treści w internecie. Dzięki licznie powstającym projektom, mamy szansę dogonić przedsiębiorców z Niemiec i Wielkiej Brytanii pod względem ilości podejmowanych przedsięwzięć.