Startup PKvitality zdobył 2,25 mln euro na rozwój smartwatcha, który monitoruje poziom glukozy we krwi

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Startup PKvitality zdobył 2,25 mln euro na rozwój smartwatcha, który monitoruje poziom glukozy we krwi

Udostępnij:

PKvitality, francuski startup specjalizujący się w produktach biodegradowalnych, pozyskał 2,25 mln euro dzięki umowie z Beurer GmBH, niemiecką firmą zajmującą się produktami medycznymi.

PKvitality, założony w 2017 roku, jest zaawansowanym startupem specjalizującym się w biodegradowalnych ubraniach, pracującym obecnie nad K’Watch, bezbolesnym i dyskretnym urządzeniem do ciągłego monitorowania poziomu glukozy (Continuous Glucose Monitoring – CGM) w formie smartwatcha. Pozwoli ono na precyzyjne i ciągłe monitorowanie systemowego poziomu glukozy w dowolnym miejscu i czasie. Wykorzystując tę samą technologię, PKvitality pracuje również nad K’Watch Athlete, smartwatchiem, który zapewni monitorowanie w czasie rzeczywistym poziomu kwasu mlekowego – wskaźnika zmęczenia mięśni – aby znacząco poprawić trening i wydajność sportowca.

K’Watch będzie pierwszym noszonym urządzeniem medycznym smartwatch, które mierzy i wyświetla poziom glukozy w sposób ciągły, bez wysiłku i bezboleśnie. Dzięki K’Watch, pacjenci cierpiący na cukrzycę natychmiast sprawdzą swój poziom glukozy. Pacjenci będą również otrzymywać automatyczne alerty dostosowane do ich potrzeb, aby zapobiegać epizodom hiper- i hipoglikemii. Ponadto, użytkownicy mają możliwość ostrzegania zaufanych osób w przypadku poważnych epizodów poprzez powiadomienia wysyłane za pomocą Aplikacji PK bezpośrednio na ich smartfonie.

Rdzeniem koncepcji K’apsul jest technologia SkinTaste, rewolucyjna technologia oparta na czujniku składającym się z biochemikaliów i szeregu mikro-punktów. Mikropunkty pozostają w górnej części skóry, bez uczucia bólu, ponieważ większość nerwów mechanicznych znajduje się poniżej 1 mm. Mierzy on stężenie glukozy poprzez kontakt z płynem śródmiąższowym, a nie z krwią, co czyni go również urządzeniem bezkrwawym.

Firma Beurer GmbH, założona w 1919 roku, zatrudnia ponad 900 pracowników i produkuje i komercjalizuje ponad 500 produktów w Europie, USA i Azji, a także jest jednym z głównych dystrybutorów glukometrów do pomiaru stężenia glukozy we krwi w Niemczech i Austrii. Beurer wierzy, że PKvitality’s K’Watch, stanie się wiodącym produktem do pomiaru poziomu glukozy we krwi w czasie rzeczywistym. Dzięki zawartej ostatnio umowie Beurer GmBH nabył wyłączne prawa do komercjalizacji dla przetargów w Niemczech, Austrii i Włoszech, zgadzając się na wielkość sprzedaży, która znacząco przyczyni się do ogólnej wielkości sprzedaży PKvitality.

– Jesteśmy bardzo dumni, że nasza technologia została zaakceptowana przez Beurer, ponieważ głębokość ich analizy i kompetencje w zakresie technologii ochrony zdrowia są najlepsze w swojej klasie. Wierzymy, że Beurer jest dla nas odpowiednim partnerem. Ich ślad handlowy będzie silną odskocznią do promocji naszego unikalnego produktu, na dużym i dynamicznym rynku CGM (Continuous Glucose Monitoring). Inwestycja Beurera w PKvitality pozwoli nam również kontynuować nasze wysiłki rozwojowe i potwierdzić doskonałe wyniki osiągane obecnie w naszym modelu przedklinicznym oraz osiągnąć kamień milowy First in Man – powiedział Luc Pierart, Dyrektor Generalny i Założyciel PKvitality.

– Po szeroko zakrojonej analizie technicznej Due Diligence jesteśmy przekonani, że PKvitality dysponuje jednym z najsilniejszych zespołów i portfolio technologicznym w zakresie przyszłego monitoringu stężenia glukozy, stosowanym w ramach Ciągłego Monitoringu Glukozy. Ustanowiono wysoce profesjonalne zarządzanie ryzykiem we wszystkich kluczowych obszarach i objęto je portfelem odpowiednich patentów. Z niecierpliwością czekamy na wprowadzenie na rynek zegarka K’Watch w naszych kluczowych obszarach i jesteśmy przekonani, że to przyjazne dla pacjenta i ekonomiczne urządzenie odniesie duży sukces – powiedział Marco Bühler, dyrektor zarządzający i rodzina założycielska firmy IV generacji.

Polski bezinwazyjny glukometr

Naukowcy i inżynierowie na całym świecie szukają alternatywy do tradycyjnych glukometrów, które skazują osoby cierpiące na cukrzycę na ciągły kontakt z igłą. Pod koniec zeszłego roku pisaliśmy o innowacyjnej firmie z Wrocławia, a konkretnie GlucoActive. Spółka ta stworzyła własny bezinwazyjny glukometr.

GlucoStation, bo tak nazywa się innowacyjny glukometr, to stacjonarne urządzenie, które dokonuje pomiaru poziomu glukozy we krwi na podstawie metod optycznych. W praktyce oznacza to, że pacjent musi jedynie zbliżyć rękę do urządzenia i przytrzymać ją przez kilka sekund.

Spółka ma zgodę Komisji Bioetycznej na przeprowadzenie badań na pacjentach, które to odbywają się w Regionalnej Poradni Diabetologicznej przy ulicy Św. Mikołaja we Wrocławiu. Według przedstawicieli firmy, ich urządzenie jest pierwszym na świecie bezinwazyjnym glukometrem.

Trzymamy kciuki za oba projekty, bo sprawa jest poważna. Według badań NFZ już co dziesiąty Polak cierpi na cukrzycę, a na przestrzeni lat liczba chorych wciąż wzrasta. Takie projekty są bardzo ważne, bo mogą ułatwić życie wielu osobom na całym świecie.