Startup Poland: Złota Księga Venture Capital w Polsce [raport]

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Startup Poland: Złota Księga Venture Capital w Polsce [raport]

Udostępnij:

Na polskim rynku działa 130 funduszy venture capital, a łączna wartość inwestycji dokonanych w 2018 roku wyniosła 177,9 mln euro – wynika z raportu „Złota Księga Venture Capital w Polsce” przygotowanego przez fundację Startup Poland.

8 maja br. podczas tegorocznej edycji konferencji InfoShare miała miejsce premiera raportu „Złota Księga Venture Capital w Polsce” przygotowanego przez fundację Startup Poland. Jest to pierwszy w Polsce tak dokładny raport na temat rodzimego rynku funduszy venture capital.

Według raportu „Złota Księga Venture Capital w Polsce” liczba funduszy venture capital w Polsce cały czas rośnie – w 2016 roku było ich 43, a obecnie jest już 130. 56% z polskich funduszy stanowią firmy, które dopiero debiutują w branży inwestycyjnej. Warto zaznaczyć, że fundusze wzięta pod uwagę w raporcie i uznane za polskie musiały spełniać jedno z kryteriów, takich jak: zarejestrowanie na terenie Polski; bycie lokalnym biurem międzynarodowego funduszu; posiadanie kadry zarządzającej, w której większość stanowią Polacy; bycie zagranicznym VC, który od 2016 roku dokonał co najmniej 3 transakcji z polskimi startupami.

Łącznie fundusze VC w Polsce zarządzają aktywami o wartości 2,6 mld euro, przy czym 23% zarządza kwotą większą niż 19,6 mln euro, 27% zarządza kwotą w przedziale 9,3-19,6 mln euro, natomiast pozostałe 50% dysponuje kwotą do 9,3 mln euro.

Na przestrzeni ostatnich lat zwiększyła się znacząco łączna wartość wszystkich inwestycji dokonanych przez fundusze. W 2016 roku wyniosła ona 160,5 mln euro, natomiast w 2018 roku było to już 177,9 mln euro. Autorzy raportu szacują, że obecny rok będzie jeszcze lepszy niż poprzedni i łączna wartość inwestycji wyniesie aż 209,2 mln euro.

Jeśli chodzi o źródło pozyskiwania środków finansowych przez fundusze, 52% pochodzi ze źródeł publicznych, państwowych, 40% stanowi polski prywatny kapitał, 4% kapitał prywatny zagraniczny, 4% stanowią środki wpłacane przez samych zarządzających funduszami.

Jak wskazuje raport, średnio połowa polskich VC dokonała w ramach swojej działalności inwestycji w mniej niż 10 spółek, natomiast średnio fundusze mają na swoim koncie 19 dokonanych inwestycji. Liderem w kwestii posiadania największego portfolio spółek jest AIP Seed, do którego należy 111 startupów.

Warto zwrócić uwagę także na zagraniczne venture capital, które coraz mocniej współinwestują w Polsce – fundusze takie jak Naspers, Target Global, Enern czy General Catalyst brały udział w 10 największych rundach finansowania w Polsce w 2018 roku.

Pełny raport jest dostępny do pobrania na stronie startuppoland.org.