Startup Silencions znalazł sposób na tłumienie wibracji i redukcję hałasu w naszym otoczeniu [wywiad]

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Udostępnij:

Startup Silencions tworzy grupa naukowców, którzy wymyślili jak zniwelować hałas i tłumić wibracje w naszym otoczeniu. Rozwiązanie już zdobyło wiele nagród i zostało pilotażowo wdrożone w KGHM Polska Miedź. Należy także do grupy „Hałas” wspieranej przez IKEA Polska.

Silencions otwiera nowe i niespotykane dotąd możliwości tłumienia wibracji i hałasu w zaawansowanych branżach takich jak lotnictwo, motoryzacja, ciężki sprzęt budowlany oraz RTV/AGD.

Startup zwyciężył ogólnopolską edycję akceleratora MITEF Poland 2017 we wszystkich kategoriach oraz ogólnopolską edycję Climate Lunchpad 2017. Poza tym Silencions zakwalifikował się do finału ogólnoświatowego Climate Lunchpad 2017 na Cyprze. Startup jest po pilotażowym wdrożeniu swojej technologii w KGHM Polska Miedź. Adam Kurpisz, jeden ze współtwórców projektu opowiada na czym dokładnie polega to rozwiązanie, na jakim etapie realizacji jest cały projekt i jakie są najbliższe plany zespołu.

Zwyciężyliście ogólnopolską edycję Climate Launchpad 2017 oraz zakwalifikowaliście się do finału ogólnoświatowego na Cyprze. Jak myślisz, co pozwoliło odnieść Wam ten sukces?

Adam Kurpisz, współtwórca Silencions: Można wymienić wiele czynników wpływających na sukces, takich jak: czas, zaangażowanie, profesjonalizm czy poświęcenie. Uważam, że posiadamy wszystkie wymienione cechy. Dodatkowo sądzę, że czynnikiem, który pozwolił nam zwyciężyć, jest nasza innowacyjność. To właśnie ona, została doceniona i pozwoliła nam być zapamiętanym w ogólnopolskiej edycji Climate Launchpad oraz finale ogólnoświatowym na Cyprze.

Wasz zespół złożony jest z naukowców z różnych dziedzin. Możesz opowiedzieć o tym coś więcej?

To prawda, wszyscy wywodzimy się ze środowiska akademickiego. Doktoryzowaliśmy się na uczelniach w różnych częściach Europy. Ja jestem matematykiem, a Paweł, Aleksander i Michał specjalizują się w fizyce, inżynierii materiałowej oraz nanotechnologii. Rzeczywiście, solidne podstawy naukowe zdecydowanie pomogły nam w pracach nad rozwojem technologii. Z drugiej strony, doświadczenie i znajomości zdobyte podczas pracy w zagranicznych ośrodkach naukowych procentują w budowaniu biznesowej strony tego projektu. W tym sensie najbliższa jest nam Szwajcaria, w której rynek startupów i nowych technologii jest bardzo prężny.

Na czym dokładnie polega Wasze rozwiązanie?

Przede wszystkim na innowacyjnym podejściu w projektowaniu technologii akustycznych. W Silencions rozwiązania akustyczne zostały zaprojektowane dla poszczególnych przedziałów częstotliwości fali dźwiękowej. Dostępne rozwiązania niwelują hałas w całym spektrum częstotliwości, ale w bardzo niewielkim stopniu. Natomiast, w zdecydowanej większości przypadków, źródło hałasu emituje dźwięk o niezmiennej częstotliwości. W szczególności dotyczy to wszystkich hałasów przemysłowych, wliczając w to silniki, pompy, agregaty, czy nawet sprzęt AGD. Właśnie to, sprawia że nasze rozwiązanie zdecydowanie przewyższa obecnie stosowane technologie.

Z drugiej strony, w Silencions nie projektujemy materiałów, ale struktury, które mogą być implementowane na szerokiej gamie materiałów, wliczając w to materiały przezroczyste, stal, materiały niepalne. W zasadzie większość materiałów termoformowalnych świetnie współpracuje z naszą strukturą. Są to właściwości nieosiągalne dla dostępnych produktów akustycznych. Wystarczy sobie wyobrazić obudowę odkurzacza wykonaną z 20 cm warstwy wełny mineralnej.

Na jakim etapie wdrożenia jest Wasz produkt?

Niedawno zakończyliśmy fazę prototypową, jesteśmy na etapie przeprojektowywania struktury, tak aby nadawała się do produkcji masowej. Jest to dość czasochłonny  proces, ale dużą część pracy mamy już za sobą.

Zrealizowaliście pilotaż Waszej technologii w KGHM Polska Miedź, z jakim efektem?

Tak, to prawda. Wdrożyliśmy naszą technologię w KGHM Polska Miedź. Niestety nie możemy zdradzić zbyt wiele szczegółów ze względu na umowę o zachowaniu poufności. Możemy natomiast powiedzieć, że nasza technologia świetnie się sprawdziła w tych bardzo trudnych warunkach. Większość znanych rozwiązań nie mogła być użyta, ze względu na długą listę obostrzeń. Z KGHM Polska Miedź jesteśmy na etapie omawiania modelu dalszej współpracy.

Jak wygląda zainteresowanie Waszym produktem?

Zainteresowanie jest ogromne. Zgłaszają się do nas firmy z branż AGD, producenci agregatów prądotwórczych, pomp, kompresorów. Otrzymaliśmy również propozycję współpracy z właścicielami jednego z call center. Są zainteresowani wdrożeniem przezroczystych materiałów akustycznych. Obecnie, takie rozwiązanie możemy zapewnić tylko my. Prowadzimy również rozmowy z firmami z innych branż, które są zainteresowane tematem walki z hałasem, np z IKEA.

Należycie do grupy „Hałas” wspieranej przez IKEA Polska. Co to za grupa?

Grupa “Hałas” zrzesza firmy powiązane z IKEA np. ich poddostawców. Tematem spotkań jest zwiększenie komfortu pracy w ich fabrykach, a konkretnie zmniejszenie poziomu hałasu na jaki narażeni są pracownicy. Zostaliśmy zaproszeni do tej grupy, aby przekazać swoją wiedzę oraz zaprezentować swoje produkty.

Obecnie szukacie inwestora, co zamierzacie zrealizować dzięki jego pomocy?

Przede wszystkim chcielibyśmy dokończyć proces dostosowywania produktu do możliwości produkcji masowej. Następnie wytworzyć pierwsze formy wtryskowe. Przy użyciu tej technologii chcielibyśmy rozpocząć produkcję naszych paneli. Dodatkowo zamierzamy rozszerzyć nasze portfolio własności intelektualnych.

Ile potrzebujecie pieniędzy, żeby zrealizować te założenia?

Na efektywne sfinalizowanie tej fazy potrzebujemy ok. 1-2 mln zł. Takie środki z pewnością pozwoliłyby nam przyspieszyć prace, a pierwszy gotowy produkt wdrożyć na masową skalę w wybranej branży przemysłowej.

Jakie macie dalsze plany?

Aktualnie intensywnie poszukujemy inwestora. Poszukujemy nie tylko środków finansowych, ale przede wszystkim biznesowego know how. Zależy nam, aby nasz produkt był w przyszłości liderem wśród produktów akustycznych. Jesteśmy otwarci na współpracę z ludźmi, którzy podzielają tę wizję i mają narzędzie do jej urzeczywistnienia.

Dr inż. Adam Kurpisz, matematyk, prowadził badania m.in w Max-Planck-Institut für Informatik (DE), Sorbonne Université (FR) oraz Istituto Dalle Molle di Studi sull’Intelligenza Artificiale (CH). Aktualnie powiązany z Politechnika Federalną w Zurichu. Od paru lat aktywnie działający na polskim rynku innowacyjnych technologii. Współzałożyciel startup’u Silencions.