Startup Spark 2.0 – Akcelerator wyskalowany

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Po akceleracji 27. Startupów we współpracy z siedmioma korporacjami, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. rozpoczyna dwa razy większy pogram akceleracyjny Startup Spark 2.0.

Spark 2.0 to kilkunastu zaangażowanych i otwartych na innowacje Partnerów, w tym międzynarodowe korporacje, które są w stanie zapewnić startupom krok ku globalnej ekspansji, takie jak Ericsson, Robert Bosch, Siemens, Procter&Gamble i PwC. To również regionalne firmy rozwijające polską myśl technologiczną jak Indigo Nails, Bluerank, Ceramika Paradyż, SiA Pietrucha, Mosty Łódź oraz WDX.

– Na tę chwilę połowa partnerów Spark 2.0 to inwestorzy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dołączeniem do projektu zainteresowane są już kolejne. Oznacza to, że w ciągu ostatniego roku zrealizowaliśmy postawiony sobie cel, jakim była edukacja przedsiębiorstw w zakresie otwartych innowacji, a także zachęcenie ich do współpracy ze startupami. – podsumowuje Marek Michalik, Prezes ŁSSE S.A.

– W ciągu czterech rund akceleracyjnych trwających do 6 miesięcy każda, wesprzemy co najmniej 66 startupów. Poszukiwać będziemy głównie rozwiązań z zakresu przemysłowego internetu rzeczy (IIoT: industrial internet of things), rozszerzonej rzeczywistości, sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa. Poprzednia edycja programu wiele nas nauczyła. Braliśmy udział m.in. w konstrukcji robotów przemysłowych, systemów oszczędzających energię w zakładach oraz tworzeniu ekologicznego oświetlenia przemysłowego. Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania i kolejne technologie przyszłości – podkreśla Agnieszka Sygitowicz, Wiceprezes Zarządu ŁSSE S.A.

ŁSSE wspiera rozwój innowacji zapewniając startupom to co najważniejsze: dostęp do potencjalnych klientów, ich infrastruktury i zasobów osobowych. Otwartość przedsiębiorstw i opracowany w ŁSSE S.A. model współpracy na linii startup-akcelerator-korporacja, przyczyniły się do komercjalizacji ponad 40% rozwiązań wypracowanych w 2017 roku. Kolejne umowy są w toku. W programie Spark 2.0, ŁSSE nadal będzie łączyć młode innowacyjne firmy z korporacjami. Model został rozwinięty o proces pre-akceleracji, czyli tworzenia innowacji poprzez łączenie osób z potencjałem biznesowym z osobami z potencjałem technologicznym.

– Oprócz wsparcia grantowego, oferujemy opiekę mentorów i ekspertów dziedzinowych. Będziemy pracować ze startupami przed akceleracją, potem najlepsze projekty zaprosimy do akceleracji, a w postakceleracji będziemy pracować nad komercjalizacją rozwiązań – mówi Kamil Kociszewski, współzałożyciel akceleratora Startup Spark. W akceleratorze pojawią się branże, których wcześniej nie było. Będziemy wspólnie wypracowywać innowacje w lotnictwie, budownictwie i w branży kosmetycznej.

– Jesteśmy przekonani, że współpraca ze startupami umożliwi nam lepsze dopasowanie naszych rozwiązań do potrzeb klientów. Innowacyjność, świeże spojrzenie na biznes, szybkość reakcji oraz elastyczność – te cechy przekonały nas do rozpoczęcia kooperacji ze startupami.”  – podkreśla Krzysztof Góra, dyrektor handlowy działu Bosch Building Technologies.

– W pewnym momencie rozwoju firmy, przedsiębiorca napotyka sufit. Razem z innowacyjnymi startupami można ten sufit przebić – mówi Dariusz Malaczyński, założyciel i współwłaściciel Indigo Nails.

– Startupy, które będziemy wspólnie akcelerować są idealnym potencjałem dla naszego biznesu. Z partnerami z obszaru ICT będziemy w stanie w perspektywie 24 miesięcy wygenerować w równaniu 1+1 wynik 3 – mówi Zbigniew Nowicki – Dyrektor Zarządzający Bluerank. – Przed nami perspektywa optymalizacji biznesu, synergii usług, nowa oferta, w tym z wykorzystaniem technologii 5G. Jestem przekonany, że w wymiarze zaawansowanego internetowego marketingu, 5G zrewolucjonizuje to co do tej pory dostarczamy klientom.

Dla Procter & Gamble, Polska jest ważnym centrum tworzenia innowacji. Jedną z dróg tworzenia nowych rozwiązań jest praca ze startupami. Z doświadczenia wiemy już, że na drodze tej współpracy mogą powstać prawdziwie innowacyjne rozwiązania. Dla startupów, współpraca z P&G oznacza możliwość wdrożenia wspólnie wypracowanych rozwiązań na światową skalę. Jest to jednocześnie okazja do rozwoju własnych umiejętności biznesowych – komentuje Małgorzata Mejer, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej P&G w Europie

Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów współpracy w ramach pierwszej edycji programu akceleracyjnego SPARK, dlatego przyjęliśmy zaproszenie ŁSSE i zostaliśmy partnerem również drugiej odsłony programu – dodaje Małgorzata Mejer.

Spark 2.0 został wybrany do dofinansowania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w konkursie 2.5 Programy Akceleracyjne w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. na jego realizację otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 13 850 000 PLN, a jego łączna wartość wyniesie blisko 15 000 000 PLN.

Artykuł przygotowany we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną