Startup twórcy Blika zebrał 11,5 mln zł. Gatenox przeciwdziała praniu pieniędzy

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Startup twórcy Blika zebrał 11,5 mln zł. Gatenox przeciwdziała praniu pieniędzy

Udostępnij:

Gatenox to polski startup z siedzibą w Londynie. Tworzy rozwiązanie do przeciwdziałania praniu pieniędzy i sankcjom dla korporacyjnego onboardingu. W rundę seed zdecydowali się zaangażować i wesprzeć kwotą 2,5 mln dolarów fundusze: C3 VC Fund z Frankfurtu, A100x Ventures i kilku aniołów, jak Matthew Niemerg i Antoni Zolciak, współzałożyciele Aleph Zero.

Początki Gatenox

Pracując w instytucjach finansowych od początku 2000 r., współzałożyciel Paweł Kuskowski był świadkiem trudów związanych z rozwijaniem firm i jednoczesnym przestrzeganiem zwiększonych wymagań regulacyjnych. Dziś każdy musi być zgodny z poszerzającymi się przepisami, ale nie każdego stać na zbudowanie dużego zespołu i opłacenie drogich narzędzi compliance. Jest to jeszcze trudniejsze w świecie kryptowalut, gdzie istniejące rozwiązania nie pasują.

Gatenox został założony w 2022 r. przez Pawła Kuskowskiego i Wojciecha Zatorskiego. Paweł jest byłym CEO i założycielem Coinfirm, firmy blockchain forensic, a także byłym Global Head of the AML Function w RBS. Wojciech jest weteranem technologii i płatności, który zbudował między innymi Blika.

– Know-Your-Business jest dziś najważniejszy dla firm działających w przestrzeni kryptowalutowej. Wraz z wyzwaniami w ostatnich miesiącach i nadchodzącą falą nowych regulacji, rozwiązania wokół uproszczenia i usprawnienia uwierzytelniania na poziomie korporacyjnym będą cieszyły się dużym popytem – powiedział Theo Woik, partner zarządzający w C3 VC Fund. – Paweł i Wojtek są bardzo doświadczonymi przedsiębiorcami i jesteśmy pewni ich zdolności do rozwijania i skalowania najlepszych rozwiązań SaaS w obrębie kryptowalut i nie tylko”.

Klienci instytucjonalni i MŚP wybierają kryptowaluty

Według Bloomberga, duzi inwestorzy z globalnymi aktywami o łącznej wartości 100 bilionów dolarów stają się bardziej kryptowalutowi, szczególnie od pierwszej połowy 2022 r., ponieważ nadmierna dźwignia finansowa i ryzyko kontrahenta zostały wyparte z przestrzeni kryptowalutowej. Gatenox, dzięki swojej wiedzy i rozwiązaniom KYB, zapewnia, że klienci instytucjonalni i MŚP mogą bezproblemowo połączyć się z kryptowalutami i uzyskać korzyści z technologii blockchain jako nowej, natywnej warstwy finansowej.

Gatenox, który koncentruje się na usprawnieniu procesów Know-Your-Business (KYB) i sankcji dla rynku kryptowalut, oferuje uproszczenie i automatyzację procesu onboardingu dla podmiotów korporacyjnych i MŚP. Startup przetestował swoje rozwiązania z uznanymi firmami kryptowalutowymi i będzie wprowadzał swój pakiet produktów w trzecim kwartale 2022 r.

– Obecnie rozwiązanie onboardingu korporacyjnego jest zaniedbane. Onboard na giełdy kryptowalutowe trwa miesiącami. W wielu sytuacjach uzyskanie przez klientów korporacyjnych dostępu i korzyści z DeFi i kryptowalut w ogóle jest niemożliwe ze względu na specyfikę rynku – powiedział Paweł Kuskowski, CEO Gatenox. – Po wpadce z LUNA, 3AC, Celsius i Voyager, nieuniknione jest, że kontrola regulacyjna wzrośnie dla całego sektora. Istnieją również ogromne korzyści dla sektora kryptowalut, aby właściwie zarządzać ich przyszłym ryzykiem kontrahenta.

– Widzimy korporacyjną stronę biznesową rynku jako najszybciej rozwijający się aspekt świata kryptowalut – powiedział Wojciech Zatorski, COO firmy Gatenox.– Istnieją interesujące wyzwania technologiczne i doświadczenia użytkownika w świecie AML compliance i instytucjonalnego onboardingu kryptowalut’.

Obecne procesy KYC/AML są kosztowne

Obecne procesy KYC/AML są dalekie od optymalnych, dziś są zarówno kosztowne, jak i nieefektywne. Dzięki Gatenox klienci onboardują tylko raz i ponownie wykorzystują swoje dane przy wielu okazjach, ostatecznie obniżając koszty do prawie zera na użytkownika. Efektywność kosztowa jest oczywiście istotnym punktem sprzedaży, ale zespół Gatenox stara się również intensywnie skupić na konwersji i własności danych.

– Gatenox dąży do znacznej poprawy doświadczenia użytkownika zarówno dla klientów detalicznych, jak i korporacyjnych. Jako budowniczowie infrastruktury staramy się zapewnić zespołowi Gatenox wsparcie technologii Aleph Zero i Liminal privacy-enhancing, aby zabezpieczyć prywatność konsumentów w bezpieczny, a zarazem przejrzysty sposób. – powiedział Antoni Żółciak z AlephZero.

– Paweł i Wojciech mają ponad 20 lat wspólnego doświadczenia w technologii mobilnej, sektorze finansowym, bezpieczeństwie i KYC/AML – w tym zgodności z kryptowalutami – co sprawia, że czujemy się bardziej niż pewni ich zdolności wykonawczych. Jesteśmy podekscytowani, aby być świadkami ich podróży od zaledwie pomysłu do prototypu oprogramowania i zakończonej rundy pre-seed – dodał Antoni Żółciak.

– Widzimy, że klienci dość często porzucają proces. W większości przypadków jest to uciążliwa, nudna sekwencja kroków, które trzeba wykonać przy każdej okazji. Dzięki Gatenoxowi chcemy znacząco zwiększyć współczynnik konwersji – powiedział Paweł Kuskowski – Zbudowaliśmy platformę z natychmiastowym onboardingiem dla 350 milionów klientów korporacyjnych i wierzymy, że jest lepszym rozwiązaniem dla ponad 30 000 regulowanych firm kryptowalutowych i ich użytkowników”.