Startupom ekologicznym trudno wejść na rynki, które nie dbają o środowisko – Michał Kierul (SoftBlue)

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Startupom ekologicznym trudno wejść na rynki, które nie dbają o środowisko – Michał Kierul (SoftBlue)

Udostępnij:

– Europa dość dobrze sobie radzi z działaniami proekologicznymi, natomiast Azja niestety nie ma tego pod kontrolą. Dlatego zakładając szeroką ekspansję na rynki zagraniczne, wyzwaniem może okazać się dotarcie z naszymi rozwiązaniami na tamtejszy rynek – mówi Michał Kierul, prezes SoftBlue.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu pt. „Ekologiczna 11”, w którym właściciele startupów z sektora ekologicznego opowiadają, jak dbać o naturalne środowisko.

Michał Kierul to prezes firmy SoftBlue, w ramach której działa SoftBlue Mobility – projekt, którego rozwiązania przyczyniają się do ochrony środowiska oraz popularyzują wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

1. Jak za 50 lat będzie wyglądać Ziemia, jeśli nie powstrzymamy zmian klimatycznych?

Konsekwencją zmian klimatycznych w perspektywie dziesięcioleci z pewnością będzie zwiększenie opadów w okresie zimowym i permanentna susza latem. To wszystko może prowadzić do skrajnie niekorzystnych sytuacji. W okresie ulew powodzie mogą być powszechnym zjawiskiem. Myślę, że nie unikniemy konieczności budowy systemów odwadniających, retencyjnych (konieczne zimą). Widzę też kolejne zagrożenia, takie jak słabość plonów, czy znaczny wzrost cen wody i energii. Niestety dla gospodarek krajów mniej rozwiniętych będzie to duże wyzwanie nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Korzystając z okazji, chciałby podkreślić, że do redukcji zmian klimatycznych konieczne jest współdziałanie wszystkich krajów na wszystkich kontynentach. Od naszej i największych gospodarek świadomości i rozsądku w dużej mierze zależy przyszłość nasza i naszego potomstwa.

2. Z którym problemem ekologicznym powinniśmy rozprawić się najpierw? 

Moim zdaniem największym problemem jest niska emisja, czyli zanieczyszczenia wydobywające się z domowych kominów. Zawierają one liczne szkodliwe substancje, przez co negatywnie wpływają na nasze zdrowie i na środowisko naturalne. Do tego często dochodzi spalanie niskiej jakości węgla oraz nieprawidłowy sposób ogrzewania w domach.

Szacuje się, że w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera ok. 45 tys. Polaków w ciągu roku. Dlatego też kilka lat temu stworzyliśmy system AirDron, który pozwala na zastosowanie dronów do badania smogu występującego w powietrzu. Za ten projekt otrzymaliśmy wyróżnienie Ministerstwa Środowiska w kategorii Innowacyjny Pomysł.

Niestety do tej pory świadomość polskiego społeczeństwa w tym zakresie jest zbyt niska. W Krakowie, gdzie od 1 września 2019 roku, obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem nasz system, który wylatał wiele godzin na zlecenie gminy Kraków, sprawdził się znakomicie, osiągając niemal 100 proc. skuteczność w weryfikacji tego obostrzenia. Jesteśmy z tego niezwykle dumni.

3. Jak na co dzień dbasz o ekologię? 

Działania proekologiczne uskuteczniam od wielu wielu lat. Jeszcze zanim zaczęło to być modne, zwracałem uwagę na ekologię. Oczywistym jest więc, że na co dzień segreguję śmieci, w sposób racjonalny oszczędzam wodę w domu, jak i w biurze. Właśnie z uwagi na zamiłowanie do ekologii i chęć posiadania wpływu na ochronę środowiska, powstał nasz autorski system technologiczny AirDron oraz SoftBlue Mobility.

4. Skąd czerpiesz motywację do dbania o Ziemię?

To nie motywacja, a pełna świadomość tego, że to właśnie działania człowieka niezwykle wpływają na kondycję planety ziemskiej. Niebezpieczeństwem jest więc to, że bez odpowiedniego dbania o planetę powstanie niejedno niebezpieczeństwo dla gatunku ludzkiego.

Niezbędne jest więc, aby każde społeczeństwo zwracało uwagę na te chociażby najłatwiejsze czynności dnia codziennego, jakim jest segregacja śmieci, czy nie zużywanie nadmiernej ilości wody. Innym przykładem, do jakiego serdecznie zachęcam, jest wprowadzanie w gospodarstwach domowych i biznesach rozwiązań systemowych do ekologicznego pobierania energii za pomocą rozwiązań fotowoltaicznych.

5. Które ekologiczne startupy podziwiasz?

Firmę Tesla za konsekwentne dążenie do celu.

6. Czym byś się zajmował, gdybyś nie prowadził startupu z sektora ekologicznego?

Prowadziłbym zapewne biznes, tak jak teraz lub uczestniczyłbym w innych działaniach społecznych. Działanie na rzecz dobra ogółu to nie tylko wizja naszej pracy, ale i styl mojego życia.

7. Co jest najtrudniejsze w prowadzeniu ekologicznego startupu? 

Może zacznę od drugiej strony. Jednym z atutem posiadania firmy, jaką jest SoftBlue, jest fakt, że mamy wpływ na zwiększanie świadomości społecznej na temat ekologicznych rozwiązaniach.

Należy też wspomnieć, że Europa dość dobrze sobie radzi z działaniami proekologicznymi, natomiast chociażby Azja niestety nie ma tego pod kontrolą. Dlatego zakładając szeroką ekspansję na rynki zagraniczne, wyzwaniem może okazać się dotarcie z naszymi rozwiązaniami na rynek azjatycki. Czas pokaże. Będziemy starać się dążyć do zlokalizowania naszych rozwiązań w wielu gospodarkach.

8. Jakie działania proekologiczne już dziś mogę wprowadzić w firmie? 

W biurach najprostszą czynnością proekologiczną jest segregacja śmieci. Zwłaszcza, że od pewnego czasu jest to obowiązek w naszym kraju. Dla mnie dodatkową mile widzianą rzeczą jest oszczędność papierowych ręcznikowych, które mam wrażenie są używane w zbyt dużych ilościach na raz. Na rynku były już ciekawe inicjatywy firm, które zachęcały do zużycia jedynie jednego, dwóch listków papieru, a nie wręcz całej rolki. Często zauważyć można, że osoby nie zwracają uwagi na to, jak wiele rzeczy marnują, bezzasadnie, nie myśląc o konsekwencjach tego działania. Są też oczywiście pozytywne przykłady. Wiele firm, także w Polsce, projektuje ekologiczne biura, czy wprowadza ekologiczne działania w firmach. Jednym z przykładów jest korzystanie w biurach z przefiltrowanej wodą z kranu oraz częstowanie nią klientów.

W SoftBlue wykorzystujemy także autorski system do analizy zużycia, podgrzewania wody i CO. System optymalizuje np. godziny włączenia i wyłączenia podgrzewania. Jest to idealne rozwiązanie do podtrzymania wody w odpowiedniej temperaturze na przykład w weekend lub w godzinach nocnych. Przyczynia się do oszczędności.

9. Czy w Polsce trudno dbać o ekologię?

Zwróciłbym bardziej uwagę na fakt, że łatwo jest wygłaszać wielkim gospodarkom idee związane z dbaniem o światową czy krajową ekologię. Pamiętajmy jednak, że nie każdy kraj w równy sposób może pozwolić sobie dbać o rozwój ekologii. Ważna jest więc świadomość danej gospodarki, zwłaszcza krajów mniej rozwiniętych. To one najbardziej powinny w przemyślany sposób dbać o zrównoważony rozwój, aby działania ekologiczne prawidłowo wspierały gospodarkę i środowisko.

10. Co państwa powinny robić, aby wspierać działania ekologiczne na świecie?

Świadomość proekologiczna jest coraz większa. Jest coraz więcej kampanii skierowanych na ekologię i ochronę środowiska. Kampanie te często wspierane są przez celebrytów, którzy niewątpliwie mają duży wpływ na ludzi, co przynosi pozytywne efekty. Natomiast nadal światowe gospodarki nie zwracają uwagi na problem związany z nadmierną produkcją wielu urządzeń. Mam na myśli samochody, urządzenia RTV czy AGD. Urządzenia te produkowane są w taki sposób, aby ich żywotność trwała krótko. Jest to oczywiście celowe zagranie producentów, aby napędzać sprzedaż. Koszt naprawy takich urządzeń często przewyższa koszt nowego sprzętu. Przez co konsument jest zmuszony zakupić dany produkt na nowo.

Innym czynnikiem wpływającym na globalną ekologię jest fakt, że Europa często jest zaangażowana w rozwój działań proekologiczny, natomiast tak jak mówiłem Azja, tak jak Chiny czy Indie już nie. W krajach tych przecież na potęgę wyrzucane są liczne produkty np. do regionalnych wód, rzek. Kolejnym martwiącym mnie aspektem jest marnotrawstwo żywości.

Działania reklamowe napędzają chęć kupowania wielu produktów, więcej niż de facto człowiek w dalej chwili potrzebuje. To w istocie przekłada się na negatywne skutki wyrzucania nadprogramowej żywności. Ma to wpływ natomiast nie tylko na poziom ekonomiczny, ale także społeczny i klimatyczny.

Jednym słowem, brakuje równowagi gospodarczych, aby osiągnąć wspólną stabilizację w działaniach proekologicznych i mieć realny, globalny wpływ na ochronę zasobów naturalnych, środowiska.

11. Kto według Ciebie jest liderem wśród działaczy ekologicznych?

Bill Gates. Jeden z najbogatszych ludzi świata, który walczy z działaniami szkodliwymi dla środowiska. W tym celu prowadzi dedykowaną temu fundację o nazwie Bill & Melinda Gates Foundation. Prowadził przez długi czas badania nad tym, jak pomóc krajom afrykańskim w braku odpowiedniej kanalizacji. Próbował zmotywować najbogatsze kraje i organizacje rządowe, aby razem sprostać temu problemowi. Wspierał także walkę z chorobami nękającymi „Trzeci Świat’”, m.in. swego czasu zainwestował miliony dolarów w firmę, która opracowała technologię produkcji paliwa z atmosferycznego dwutlenku węgla.