Startupowcu, to ostatni dzwonek! Przygotuj się na nowe obowiązki w VAT

Dodane:

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Udostępnij:

Szacuje się, że w Polsce działa ok. 2 mln mikrofirm. Od 1 stycznia 2018 r. ich właściciele będą musieli co miesiąc wysyłać do fiskusa rejestry VAT w formacie jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Nowy obowiązek spadnie również na barki startupowców. Czym jest JPK_VAT?

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z pl.depositphotos.com

Elektroniczny format dla urzędu skarbowego

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży przedsiębiorcy, który wynika z ewidencji VAT za dany okres, przekazywany do urzędu skarbowego w formie elektronicznej, pozwalającej skrócić czas wymiany informacji między firmami a fiskusem.

– Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie – mówi Magdalena Flis, ekspert Tax Care, pierwszej w Polsce firmie, tworzącej innowacyjne rozwiązania księgowe dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Magdalena Flis, ekspert Tax Care przypomina, że brak wysyłki JPK_VAT czy wysłanie niepełnych danych, może skutkować odpowiedzialnością na gruncie kodeksu karno-skarbowego. – To ostatni dzwonek dla tych, którzy jeszcze nie sprawdzili, czy ich program do księgowości ma już funkcje potrzebne do tworzenia i wysyłania plików JPK – dodaje Magdalena Flis.

Nowy obowiązek dla startupowców

Pliki JPK funkcjonują w Polsce od ponad roku. Od 1 lipca 2016 roku obowiązkiem comiesięcznego wysyłania raportów do urzędu skarbowego w formacie JPK zostały objęte duże przedsiębiorstwa. Z kolei z początkiem tego roku obowiązek wysyłki plików JPK_VAT objął małe i średnie przedsiębiorstwa. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązek przekazywania JPK_VAT dotknie mikrofirmy.

Co to znaczy? To, że każdy przedsiębiorca (w tym startupowiec), który korzysta z programu komputerowego do prowadzenia ewidencji księgowych (w tym także prowadzonych w formie MS Excel) i jest czynnym podatnikiem VAT składającym deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, musi co miesiąc generować dodatkowy, specjalny format ewidencji VAT. Termin przesłania JPK_VAT upływa 25. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc rozliczeniowy V dokładnie tak samo jak termin na złożenie deklaracji VAT.

Będzie łatwiej?

JPK_VAT zawiera dane identyfikujące podatnika i właściwy urząd skarbowy (np. NIP, REGON, kod urzędu skarbowego) oraz dane, które dotyczą dokumentów sprzedażowych i zakupowych. JPK_VAT odzwierciedla zawartość ewidencji zakupu i sprzedaży.

– Dane wykazane w JPK_VAT powinny być zgodne z tymi wykazanymi w deklaracji VAT. JPK_VAT wysyła się do właściwego urzędu skarbowego (tam, gdzie deklaracje VAT). Dodatkowo, od 1 lipca 2018 r. średni-, mali- i mikroprzedsiębiorcy będą zobowiązani na żądanie organów podatkowych (podczas kontroli podatkowych, czynności sprawdzających) do przekazania innych danych w postaci plików JPK – mówi Magdalena Flis, ekspert Tax Care. Chodzi o dane dot.:

  • ksiąg rachunkowych – JPK_KR,
  • wyciągów bankowych – JPK_WB,
  • magazynów – JPK_MAG,
  • faktur VAT – JPK_FA,
  • podatkowej księgi przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR,
  • ewidencji przychodów – JPK_EWP.

Zalety JPK

Jakie są zalety wprowadzenia obowiązku generowania plików JPK przez przedsiębiorców? Jest ich kilka, ale głównym jest skrócenie czasu kontroli skarbowej firmy, której jesteśmy właścicielem. Dzięki ujednoliconemu schematowi, urzędnicy szybciej będą mogli znaleźć ewentualne nieprawidłowości w rozliczaniu VAT przez przedsiębiorców i dzięki temu szybciej przeprowadzać w takich przypadkach kontrolę. Prosty format JPK_VAT usprawni też przeprowadzanie audytów w firmach.

Obsługę księgową warto powierzyć profesjonalistom, którzy będą czuwać nad prawidłowym rozliczaniem naszej działalności gospodarczej. Dlatego warto skorzystać z systemów podatkowych stworzonych przez firmy z wieloletnim doświadczeniem w branży. Dzięki nim między innymi można łatwiej i szybciej dostosować się do nowych formalnych i technologicznych wymagań fiskusa.

Tax Care zapewniając pełne doradztwo i wsparcie w rozwiązaniach fiskalno-księgowych wspiera przedsiębiorców w prowadzeniu ewidencji sprzedaży usług i produktów. Ogromne doświadczenie poparte współpracą z dziesiątkami tysięcy klientów dla których księgowość prowadzimy od 2008 roku pozwala dostosowywać rozwiązania. W ramach miesięcznego abonamentu gwarantujemy dedykowanego księgowego, udostępniamy system księgowości on line z możliwością fakturowania.