Startupowy renesans – Europa stawia na AI i zdrowie

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Startupowy renesans – Europa stawia na AI i zdrowie

Udostępnij:

Europejskie startupy z sektora healthtech i sztucznej inteligencji pozyskały w pierwszym kwartale 2025 roku 13,9 miliarda dolarów finansowania – wynika z najnowszych danych Dealroom. To najlepszy wynik od lat, z dominacją firm medycznych i wzrostem zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.

Inwestycje w Q1

Dane za pierwszy kwartał 2025 roku pokazują, że europejskie startupy z sektora technologii medycznych oraz sztucznej inteligencji znajdują się w centrum uwagi globalnych inwestorów. Łącznie pozyskały 13,9 miliarda dolarów, co oznacza 2% wzrost rok do roku i utrzymanie poziomu inwestycji z poprzedniego kwartału.

Healthtech na prowadzeniu

Zdecydowanym liderem inwestycyjnego krajobrazu był sektor healthtech, który przyciągnął 4,3 miliarda dolarów – o 65 % więcej niż rok wcześniej. To już czwarty z rzędu kwartał, w którym technologie medyczne wyprzedzają inne branże. Za dynamiczny wzrost odpowiadają m.in. wielkie rundy finansowania, takie jak:

  • Isomorphic Labs – 600 mln USD na rozwój AI w odkrywaniu leków,
  • Verdiva Bio – 411 mln USD dla biotechnologii zajmującej się otyłością,
  • Neko Health – 260 mln USD na profilaktykę zdrowotną.

AI

Równie mocny był kwartał dla startupów z branży sztucznej inteligencji, które odpowiadały za 25% całkowitego europejskiego finansowania VC. Dla porównania, dekadę temu było to zaledwie 7%. AI startupy pozyskały 3,4 miliarda dolarów – to drugi najwyższy wynik w historii, ustępujący jedynie pierwszemu kwartałowi 2022 roku. Największym zainteresowaniem cieszyły się:

  • AI w odkrywaniu leków – 949 mln USD,
  • technologie przemysłowe – 669,3 mln USD.

Eksperci podkreślają, że bez inwestycji w AI, całkowite finansowanie w Europie spadłoby o 10%, co tylko potwierdza rosnący wpływ tej technologii na rozwój kontynentu.

Amerykańskie inwestycje w Europie

Ponad 40% inwestycji pochodziło od inwestorów międzynarodowych, co oznacza odbudowę zagranicznego zainteresowania europejskim rynkiem startupów. Był to również najlepszy pierwszy kwartał od 2021 roku pod względem amerykańskich inwestycji w Europie.

– Wzrost europejskiego healthtechu to nie przypadek. To efekt konsekwentnych inwestycji w niezwykłych założycieli, którzy tworzą firmy o globalnym znaczeniu. W obliczu rosnących wyzwań zdrowotnych – od problemów psychicznych po starzejące się społeczeństwa – europejskie rozwiązania są niezbędne, by budować odporniejsze systemy opieki zdrowotnej. Z niecierpliwością czekam na rozwój tego trendu w kolejnych miesiącach – zauważa Julia Hawkins, General Partner w LocalGlobe.

Czytaj także: