Startupy a zielona transformacja. Raport Startup Poland już dostępny

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

startup poland raport

Udostępnij:

„Zielona” transformacja to temat, który od kilku lat znajduje się na szczycie agendy tak polskich, jak i europejskich dyskusji. Kryzys energetyczny, jaki spowodowała wojna Rosji unaocznił, że mamy jeszcze wiele do zrobienia. Czy odpowiedzią na wyzwania w energetyce mogą okazać się startupy?

– Transformacja energetyczna to obszar, w którym potrzeba odważnych, innowacyjnych i elastycznych rozwiązań. To zdecydowanie domena startupów, dlatego ich obecność w tej branży jest korzystna dla wszystkich jej uczestników, a przede wszystkim dla nas, czyli konsumentów – mówi Tomasz Snażyk, prezes Startup Poland, fundacji, która we współpracy z PGNiG Ventures i Microsoft właśnie wydała raport na temat technologii w energetyce i roli startupów w „zielonej” transformacji.

Startupy na pomoc energetyce

Największe grono startupów z sektora energii koncentruje się na projektach fotowoltaicznych i wiatrowych, ale coraz częściej pojawiają się także pomysły na rozwiązania w mniej rozwiniętych dotychczas obszarach, jak technologie wodorowe czy biogaz.

– Czas pokaże czy startupy odnajdą się w obszarze biogazu, ale już teraz widać spory potencjał w rozwiązaniach wspierających na przykład proces utylizacji domowych odpadów organicznych. „Zielony”, zeroemisyjny wodór, uważany powszechnie za prawdziwe paliwo przyszłości, także niesie ze sobą ogromne nadzieje – tak dla innowacyjnych podmiotów szukających swojej niszy w sektorze energii, jak i dla potencjalnych inwestorów. Szanse na skalowanie tego biznesu z biegiem czasu powinny tylko rosnąć – komentuje Tomasz Snażyk.

Przeczytaj również Zielone startupy sposobem na decentarlizacje energetyki i drożejący prąd

Transformacja energetyczna

Jednym z najważniejszych aspektów transformacji energetycznej – ściśle powiązanym z rozwojem OZE – jest kwestia magazynowania energii. Istotną cechą odnawialnych źródeł energii jest ich potencjalna niestabilność, dlatego, oprócz stabilizujących alternatyw, ważna jest możliwość zachowania nadwyżek wyprodukowanej energii. Choć na razie magazyny energii w Polsce to rzadkość, powoli zaczyna się to zmieniać.

– Potencjał startupów w obszarze magazynowania energii wydaje się jeszcze mocno niewykorzystany. Być może dopiero budowa większej liczby magazynów energii przez energetyczne koncerny uruchomi zapotrzebowanie na usługi mniejszych podmiotów wspierających te technologie – podsumowuje Tomasz Snażyk.

Raport Startup Poland

Więcej o technologiach w energetyce, a także przykłady polskich innowacyjnych rozwiązań w tym segmencie w najnowszym raporcie Startup Poland.