„Startupy generalnie trzymają się dobrze” – trzecia edycja raportu „Startupy Technologiczne 2023”

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

„Startupy generalnie trzymają się dobrze” – trzecia edycja raportu „Startupy Technologiczne 2023”

Udostępnij:

W raporcie znaleźć można dane liczbowe, ale i syntetyczne informacje na temat tego, jak potoczyły się losy badanych wcześniej spółek i co przyniosły kolejne miesiące w ich rozwoju.

Autorzy raportu ponownie przyjrzeli się startupom, których case studies opisali w dwóch poprzednich edycjach, w 2021 i 2022. Do swojego raportu wybrali te firmy, które w ich ocenie wyróżniają się oryginalnym czy innowacyjnym produktem.

– To co nas najbardziej cieszy to fakt, że pomimo iż los po pandemii zafundował nam kolejny zakręt historii (agresja Rosji na Ukrainę) startupy generalnie trzymają się dobrze. Ich model narodzin i funkcjonowaniu w pierwszych kilkunastu miesiącach życia nie uległ zmianie. Nadal jest to powolna droga „do przodu” siłami założycieli. To co jednak kładzie się cieniem głównie na tempie rozwoju to wciąż płytkość rynku kapitałowego. Strumień inwestorskiego kapitału dopływający do innowacyjnych, technologicznych projektów wciąż przypomina strumyczek niż rzek – piszą we wstępie do swojego opracowania autorzy: Michał Przybyłowski, Piotr Tamowicz, Michał Bańka, Darek Lubomski oraz Anna Zamojska.

Część raportu stanowi także opisanie tego, na jakie wsparcie startupy mogą liczyć w najbliższym czasie i w czym mogą pomóc akceleratory. Ten segment raportu uzupełniają informacje dotyczące funduszy VC i ich realnego wpływu na rynek. Autorzy raportu zastanawiają się również nad losem uczelnianych startupów.

– Polski ekosystem startupowy od wielu lat rozwija się w zawrotnym tempie. Kompetencje i pomysły naszych rodzimych founderów spowodowały, że 2023 rok był rekordowy pod kątem odwiedzin naszego kraju przez największe fundusze ze świata. Może nie doprowadziło to jeszcze do spektakularnej ilości inwestycji zagranicznych funduszy w polskie spółki, ale na pewno jest dobrym znakiem, że niedługo może to nastąpić – dodaje Konrad Ozdowy, Innovation Manager z PKO Bank Polski, będącego jednym z partnerów raportu.

Autorami opracowania jest zespół Taylor Economics. Partnerami raportu są Accelpoint, Bank PKO BO, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny oraz PARP. Raport można pobrać tutaj.

Najciekawsze wnioski z raportu

Po lekturze raportu chcemy podzielić się z Wami kilkoma najważniejszymi informacjami, które udało się nam znaleźć w dokumencie.

Struktura założycielska

  • wśród założycieli dominują osoby fizyczne – w analizowanych 225 startupach w momencie zarejestrowania spółki 85,8% udziałowców stanowiły osoby fizyczne, a 14,2% osoby prawne
  • nie zmienia się przewaga płci – wśród osób fizycznych dominują mężczyźni z udziałem 83,9% wobec 16,1% udziału kobiet.

Preferencje założycielskie

  • mężczyźni najczęściej zakładają startupy specjalizujące się w zaawansowanych rozwiązaniach informatycznych
  • kobiety najczęściej zakładają spółki zajmujące się B+R głównie z obszaru biotechnologii
  • uczelnie jako współzałożyciele najczęściej pojawiały się w spółkach prowadzących prace B+R
  • prywatne fundusze VC najczęściej pojawiały się wśród założycieli spółek informatycznych.

Udział mężczyzn i kobiet

  • w 278 startupach założonych przez osoby fizyczne founderami było 229 mężczyzn (82,4%) i 49 kobiet (17,6%)
  • startupów, gdzie założycielami były same kobiety było jedynie 10 (4,4%) natomiast takich, gdzie udziałowcem była przynajmniej jedna kobieta 58 (26%)
  • w startupach z obszaru wysokiej i średniowysokiej techniki, średnie pakiety udziałów znajdujących się w rękach kobiet są nieznacznie większe niż pakiety posiadane przez mężczyzn
  • w spółkach zakładanych wyłącznie przez osoby fizyczne szczególny deficyt kobiet występuje w spółkach informatycznych.

Podział geograficzny

  • największa liczba startupów pochodzi z województwa mazowieckiego (24%)
  • na drugim miejscu tak jak w poprzednich edycjach raportu znajduje się województwo lubelskie (13%)
  • koncentracja lokalizacji jest stosunkowa duża, gdyż w 5 województwach zidentyfikowano 63% wszystkich analizowanych startupów.

Finanse

  • wśród analizowanych startupów technologicznych w 2022 roku aż 85% z nich osiągnęło przychód
  • to więcej niż w poprzednich latach: w 2021 roku było to 72%, a w 2020 r. 81%
  • przy średniej dla wszystkich spółek na poziomie 1,7 mln zł połowa przedsiębiorstw uzyskała wartość przychodu poniżej 73 tys. z
  • 35% startupów osiągnęło zysk netto co jest wartością porównywalną z latami poprzednimi.

Grafiki: raport „Startupy Technologiczne 2023”

Czytaj także: