Startupy posiadające patenty i znaki towarowe pozyskują finansowanie dziesięciokrotnie częściej

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Startupy posiadające patenty i znaki towarowe pozyskują finansowanie dziesięciokrotnie częściej

Udostępnij:

Posiadanie praw własności intelektualnej zwiększa zdolność startupów do pozyskiwania funduszy, zwłaszcza w branżach najbardziej zaawansowanych technologicznie i o wyższym zapotrzebowaniu na kapitał.

Europejski Urząd Patentowy (EPO) i Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) opublikowały nowe wspólne badanie wskazujące, w jakim stopniu patenty i znaki towarowe mogą przyczynić się do sukcesu startupów w Europie. Z raportu wynika, że startupy, które posiadają te dwa rodzaje praw własności intelektualnej na początkowych etapach – zalążkowych lub wczesnego wzrostu – mają średnio nawet 10,2 razy większe szanse na pomyślne pozyskanie finansowania.

  • W korzystaniu z patentów i znaków towarowych przoduje sektor biotechnologii: prawie połowa startupów w tym sektorze ubiega się o te podstawowe prawa.
  • Patenty i znaki towarowe zgłasza więcej start-upów w Austrii, Szwajcarii, Czechach, Niemczech, Finlandii, Francji czy we Włoszech.

Patenty i własność intelektualna

Średnio 29% europejskich startupów złożyło wniosek o zarejestrowanie praw własności intelektualnej, choć obserwujemy znaczne różnice między różnymi sektorami przemysłu. Sektorem, w którym zdecydowanie najintensywniej wykorzystuje się prawa własności intelektualnej, jest biotechnologia: prawie połowa startupów w tej branży wykorzystuje patenty lub zarejestrowane znaki towarowe. Inne sektory, które intensywnie wykorzystują własność intelektualną, to nauka i inżynieria (25% użytkowników patentów i 38% użytkowników znaków towarowych), opieka zdrowotna (20% użytkowników patentów i 40% użytkowników znaków towarowych) oraz produkcja (20% użytkowników patentów i 36% użytkowników znaków towarowych).

Posiadanie europejskich patentów i znaków towarowych wiąże się z jeszcze większą przewagą – wskaźnik zagwarantowania finansowania na wczesnym etapie jest ponad pięciokrotnie wyższy niż w przypadku krajowych praw własności intelektualnej (6,1 razy wyższy w przypadku znaków towarowych i 5,3 – w przypadku patentów). Przedsiębiorstwa typu startup w dziedzinie najbardziej zaawansowanych technologii (tzw. startupy „deep tech”) napotykają szczególne wyzwania przy opracowywaniu przełomowych technologii, ponieważ wymagają one dużych inwestycji i długiego czasu realizacji. Takie startupy mogą zwłaszcza skorzystać z patentów i znaków towarowych, aby przyciągnąć „cierpliwych” inwestorów.

Przeczytaj:

Move.AI z rundą 10 mln dolarów. Wśród inwestorów Warner Music, RKKVC i Level2 Ventures

Jak zdobywać europejskie granty? Oto 12 skutecznych porad