fot. materiały prasowe
Swoje rozwiązania zaprezentowali przed inwestorami podczas Demo Day, który odbył się 26 kwietnia w Google Campus w Warszawie.
– DemoDay to swoiste podsumowanie naszej trzymiesięcznej pracy z innowacyjnymi startupami technologicznymi oraz unikalna okazja do zaprezentowania się przed inwestorami z różnych branż. Zgodnie z założeniami programu do sesji pitchingowych odbywających się na scenie wybraliśmy 13 z 22 startupów, których uczestnictwo w programie oraz prezentacje zostały ocenione najwyżej. Pozostałe startupy, które są równie ciekawe i wartościowe od strony technologii, zespołu, jak i pomysłu na biznes prezentowały się przy posterach na indywidualnych stanowiskach odwiedzanych przez inwestorów – mówi Magdalena Jabłońska, Dyrektor Operacyjna akceleratora MIT Enterprise Forum Poland.
Podczas sesji pitchingowych swoje rozwiązania zaprezentowały startupy ze wszystkich ścieżek tematycznych realizowanych w ramach akceleratora: Let’s Fintech with PKO Bank Polski!, Energia, Zdrowie, Sektor Surowcowy oraz ze Ścieżki Ogólnej. Wśród nich znalazły się, idąc w kolejności alfabetycznej:
- 2040.io: inteligentny asystent dla działów sprzedaży, który zastępuje tradycyjną pracę z systemami typu CRM;
- Createc: produkcja metalowej piany z opiłków;
- Drying Process: technologie wielokrotnie zwiększające efektywność suszenia w przemyśle;
- IC Solutions: długopis do automatycznej cyfryzacji papierowych dokumentów;
- InnovaLab: markery do materiałów, zapobiegające podrabianiu oryginalnych produktów;
- KSM Vision: technologia do kontroli jakości, umożliwiająca obserwację 360˚ z użyciem jednej kamery;
- Nanoceramics: komponenty dla elektroniki o zwiększonej wydajności;
- Medical Simulation Technologies: pierwszy na świecie symulator echokardiografii przezprzełykowej bazujący na rzeczywistych danych z tomografii komputerowej;
- Nu Delta: błyskawiczne rozpoznanie informacji z faktur za pomocą aparatu w telefonie;
- Predictail: przewidywanie usterek dużych maszyn za pomocą analizy Big Data;
- SensoriumLab: telemonitoring pacjentów zagrożonych wysiękiem opłucnowym;
- SEP Innovation: Uproszczenie procesów biznesowych firm energetycznych dzięki transformacji cyfrowe z wykorzystaniem takich rozwiązań jak Cloud, BigData, IoT czy Machine Learning;
- Vortex Oil Engineering: zwiększenie wydajności wydobycia ropy naftowej ze złóż poprzez mechaniczną zmianę właściwości wody technicznej i zmniejszenie jej zużycia na złożu.
Prezentujące się podczas Demo Day startupy były oceniane przez 5-osobowe jury, w którym większość stanowili zaproszeni na wydarzenie inwestorzy. Najlepsze startupy zyskają szansę uczestnictwa w tygodniowym Bootcampie w Bostonie, gdzie będą miały okazję lepiej poznać realia prowadzenia biznesu na rynku amerykańskim, nawiązać relacje zarówno biznesowe, jak i naukowe, oraz zaprezentować swoje technologie przed inwestorami z USA. Informacja o tym, które startupy wyjadą do Bostonu, zostanie ogłoszona 5 czerwca podczas konferencji StartSmart w Centrum Nauki Kopernik. Będzie to też kolejna szansa, by poznać Startupy z 2. edycji, które będą prezentowały się zarówno ze sceny, jak też przy indywidualnych stanowiskach posterowych.
– Wierzę, że udział w programie to ogromna wartość dla wszystkich Startupów, nie tylko tych, które pojadą do Bostonu. Wsparcie mentorów z Polski i zagranicznych, możliwość współpracy z partnerami przemysłowymi, takimi jak PKO Bank Polski, KGHM, PGNiG czy Adamed w ścieżkach branżowych, owocuje już uzgodnieniami wdrożeń pilotażowych. Druga edycja naszego akceleratora okazała się dla wielu młodych, innowacyjnych przedsiębiorców przepustką do nawiązania współpracy z wiodącymi polskimi i międzynarodowymi firmami – dodaje Magdalena Jabłońska.
Obecnie trwa nabór do 3. edycji akceleratora MIT Enterprise Forum Poland. W projekt zaangażowane są największe polskie i międzynarodowe organizacje: PKO Bank Polski, Grupa PGNiG, Grupa KGHM, Grupa Adamed, Intel, Visa oraz Hewlett Packard Enterprise. Dzięki grantowi przyznanemu MIT Enterprise Forum Poland w pilotażowym konkursie ScaleUp, zrealizowanym w ramach rządowego programu Start In Poland, startupy, które zakwalifikują się do programu, uzyskają szansę na dofinansowanie działalności w kwocie nawet do 200 tys. zł oraz wsparcie w postaci usług o wartości do 50 tys. zł.
Innowacyjne polskie mikro i małe firmy mogą składać dokumenty aplikacyjne za pośrednictwem strony internetowej www.mitefpoland.org do 25 maja 2017 roku. Ponadto, w ramach kampanii informacyjnej projektu przedstawiciele MITEF Poland podróżują po całej Polsce, spotykając się z reprezentantami startupów, naukowcami i przedstawicielami biznesu w najbardziej prestiżowych ośrodkach rozwoju nauki i przedsiębiorczości. Wydarzenia maja charakter otwarty. Celem spotkań jest przybliżenie idei i mechaniki programu MIT Enterprise Forum Poland, a także przedstawienie obszarów wsparcia, jakie oferują partnerzy strategiczni w ramach każdej ze ścieżek akceleracji. Dodatkowo uczestnicy spotkań będą mogli wysłuchać relacji przedsiębiorców, którzy wzięli udział we wcześniejszych edycjach akceleratora, a także sprawdzić się na scenie z prezentacją własnego pomysłu w ramach Pitching Contest. Szczegółowe informacje na temat spotkań w różnych miastach znajdują się na stronie www.mitefpoland.org/infoday.
Partnerami wspierającymi program MITEF Poland są także Campus Warsaw, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP) oraz Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Od strony prawnej startupy wspierane będą przez kancelarie Wardyński i Wspólnicy oraz JWP Rzecznicy Patentowi.