Startupy turystyczne [relacja]

startupy turystyczne relacja
Udostępnij:
8 pomysłów na biznes, 10 mentorów i kilkadziesiąt godzin na rozwijanie swojego startupu - tak można podsumować miniony weekend w poznańskim oddziale BLAIP. W niedzielę, ostatniego dnia wydarzenia, odbyły się prezentacje projektów i wyłoniony został zwycięzca wydarzenia.

8 pomysłów na biznes, 10 mentorów i kilkadziesiąt godzin na rozwijanie swojego startupu - tak można podsumować miniony weekend w poznańskim oddziale BLAIP. W niedzielę, ostatniego dnia wydarzenia, odbyły się prezentacje projektów i wyłoniony został zwycięzca.


To już kolejne z organizowanych w Poznaniu spotkań tematycznych, których celem jest pomoc w rozwinięciu pomysłów na biznes. W piątek 22 lutego rozpoczął się Startup Sprint Turystyka i Rekreacja. Przez trzy dni ciężkiej pracy powstało 8 projektów, których opisy znajdziecie poniżej:

  • polICE - wspieramy ofiary zdarzeń drogowych. Jej główną funkcjonalnością będzie umożliwienie szybkiego zebrania oświadczeń do podpisania przez uczestników np. kolizji, przygotowanie dokumentacji, a także znalezienie najbliższego warsztatu samochodowego. Aplikacja na początku ma być dostępna na platformie Android.
  • JankoPolo.pl - edukacja poprzez rozrywkę. Startup, który ma pojawić się na system Android, iOS oraz jako aplikacje dla Facebooka i NK, ma za zadanie promocję miejsc odwiedzanych przez turystów. Użytkownik przebywając w danej miejscowości, będzie mógł dowiedzieć się więcej na temat jej historii oraz ciekawostek z nią związanych. Pomóc w tym mają różnego rodzaju gry tematyczne oraz krótkie testy wiedzy na temat danego miejsca.
  • Plasir - rezerwacja sal klubów sportowych. Platforma Sportu i Rekreacji ma skupiać pojedyncze osoby, grupy znajomych oraz instruktorów z salami gimnastycznymi, halami sportowymi czy siłowniami. Narzędzie ma ułatwić wynajęcie poszczególnej sali. Twórcy chcą zarabiać na prowizji oraz na pośrednictwie w sprzedaży sprzętu sportowego.
  • WINGMAN - uwiedź wybrankę smsami. Pomysłodawcy zapewniają, że tylko 3 smsy dzielą każdego z nas od umówienia się z kobietą naszych marzeń. Pomóc w tym ma aplikacja, która poprowadzi nas przez proces pierwszej rozmowy. Co ciekawe jeśli nie czujemy się pewni, to rozmowę z przyszłą partnerką może za nas poprowadzić ktoś z zespołu WINGMAN.
  • BeSpotter.com - nie ominie Cię żadne wydarzenie. Aplikacja mobilna do spottingu działająca w czasie rzeczywistym. Ma ułatwić tworzenie wydarzeń mających na celu np. pomoc w znalezieniu osoby, którą spotkaliśmy w tramwaju i nie wymieniliśmy się z nią numerami telefonów. Wszyscy przebywający wówczas w tym miejscu, otrzymają powiadomienie o utworzonym wydarzeniu. Zabieg ten ma pomóc w znalezieniu danej osoby.
  • Swimple - wyniki treningu na basenie. Technologia umożliwiająca darmowe i bezwysyłkowe zbieranie informacji o aktywności w basenie. Pomysłodawcy podczas prezentacji powiedzieli, że według ich badań (na próbie 50 osób), aż 62% ankietowanych pływając na basenie ma problem z liczeniem przepłyniętych basenów. 90% z nich sprawdziłoby swoje wyniki po treningu. System ma działać dzięki RFID – technologii wykorzystywanej np. w Termach Maltańskich.
  • sms-live.eu - komunikacja uczestników wycieczki. System pomaga w nawiązywaniu kontaktu pomiędzy turystami, przewodnikami a organizatorami podróży. Celem pomysłodawców było umożliwienie łatwego kontaktu z wszystkimi zainteresowanymi poprzez smsy. Dzięki systemowi przewodnik może np. wysłać do swoich podopiecznych wiadomość o tym, że rozpoczęła się cisza nocna i właściciel hotelu prosi o jej przestrzeganie. Koszt jednego smsa (bez względu czy wysłanego za granicą czy na terenie kraju) wynosi 6 groszy.
  • Paraproject - promocja małych gmin w Polsce. Projekt ma oferować zainteresowanym narzędzia do promocji turystyki danych miejscowości. Pomysłodawcy zapowiadają, że udostępnione zostaną aplikacje mobilne oparte o geolokalizację.

Jury w niedzielę ogłosiło, że najlepszym projektem wydarzenia został WINGMAN. Drugie miejsce zajął zespół BeSpotted.com. Brawa należą się wszystkim uczestnikom wydarzenia, za wkład i wytrwałość w rozwijaniu swoich pomysłów na biznes. Organizatorem wydarzenia był fundusz LMS Invest oraz Fundacja MOST.