Startupy w obliczu kryzysu związanego z pandemią COVID-19 [wyniki ankiety]

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Startupy w obliczu kryzysu związanego z pandemią COVID-19 [wyniki ankiety]

Udostępnij:

8 na 10 founderów obawia się, że kryzys wywołany przez pandemię COVID-19 może utrudnić startupom dostęp do nowego kapitału, ale ponad połowa ankietowanych nie bierze pod uwagę zwolnień pracowników – wynika z ankiety, którą przeprowadziliśmy na MamStartup wśród właścicieli startupowych spółek.

Na pytanie o to, czy kryzys związany z pandemią COVID-19 może wpłynąć, albo już wpływa, na utrudniony dostęp do nowego kapitału twierdząco odpowiedziało aż blisko 80% przepytanych przez nas twórców startupów. Widzimy więc, że obawy środowiska startupowego są w tej kwestii bardzo duże.

– Są pieniądze, ale droższe, na gorszych warunkach i trudniej dostępne – mówił z kolei podczas pierwszego webinaru Incredible Academy Marcin Hejka – współzałożyciel i general partner OTB Ventures. Jego zdaniem, w obliczu kryzysu fundusze VC zamiast poszukiwać nowych inwestycji, skupią się raczej na wsparciu spółek ze swoich portfeli. Ale i tam pomoc może być ograniczona, bo zarządzający funduszami będą musieli zastanowić się, które podmioty ratować. Nie każdy dostanie po równo.

Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa wybuchł, gdy zespół spółki SOLHOTAIR negocjował warunki umowy inwestycyjnej. Grzegorz Maciaszek, współtwórca startupu, przyznaje, że kryzys wydłużył proces uzgadniania warunków, ale ma nadzieję, że do końca maja uda się sfinalizować umowę i tym samym pozyskać środki na dalszy rozwój projektu.

– Bardzo ważne jest to, że pandemia w żaden sposób nie wpłynęła na decyzje naszych inwestorów i już to samo w sobie jest bardzo pozytywnym prognostykiem na przyszłą współpracę z inwestorami. Warto podkreślić, że współpraca z inwestorem układa nam się w tych trudnych czasach bardzo dobrze – mówi Maciaszek.

Czy startupy odczuwają wsparcie swoich obecnych inwestorów?

24,5% ankietowanych odpowiedziało twierdząco, 38,8% negatywnie.

– Nasi inwestorzy rozumieją sytuację, bo ta dotknęła wiele z ich biznesów – mówi Karol Górnowicz, który stoi na czele spółki Skriware – Pomagają jak mogą swoimi pomysłami, a także łączą nas z potencjalnymi partnerami i klientami. Wspólnie szukamy nowych, często mniej oczywistych niż przed pandemią rozwiązań. Inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, że finansowo jest to trudny moment, w związku z czym są wyrozumiali i muszą się skupić na swoim portfolio inwestycyjnym.

Ponad połowa startupów nie planuje zwolnień

Dobrą wiadomością jest to, że ponad połowa ankietowanych przez nas founderów nie bierze pod uwagę zwolnień pracowników.

Jakie problemy dotknęły startupy?

Trudności w pozyskiwaniu nowych klientów i utrzymaniu obecnych, generalnie utrudniona sprzedaż produktów i usług, wspomniany wcześniej gorszy dostęp do nowego kapitału, opóźnienia w płatnościach od klientów i partnerów oraz utrzymanie wysokich morale zespołu – to najczęściej wskazywane problemy i wyzwania founderów związane z sytuacją wywołaną stanem pandemii.

Co znamienne branża startupowa zdaje się nie borykać z problemami cyfryzacji procesów czy cyberbezpieczeństwa.

Kliknij, żeby powiększyć >

Ankieta została przeprowadzona na próbie 100 founderów startupów w dniach 6-14 maja 2020 przez MamStartup we współpracy z Incredible Academy, czyli nadzwyczajną edycją programu InCredibles Sebastiana Kulczyka, w ramach którego powstają szyte na miarę webinary dla młodych przedsiębiorców, finalistów wszystkich edycji Incredibles. Na MamStartup możecie odnaleźć nagrania z tych spotkań oraz dodatkowe materiały.