Ocena poniżej średniej
Firma doradcza Deloitte stworzyła model dojrzałości ekosystemu startupów. Obejmuje on pięć kluczowych obszarów: regulacje prawne, otoczenie instytucjonalne, finansowanie, kapitał ludzki i kapitał społeczny. Na czteropunktowej skali Polska wypadła nieco poniżej średniej z wynikiem 1,93. Najwyższe noty przyznano nam na dwóch pierwszych polach, w pozostałych natomiast kulejemy.
– Regulacje prawne są relatywnie mocną stroną polskiego ekosystemu startupów, ale wciąż pozostają obszary do poprawy – czytamy w raporcie. Przede wszystkim chodzi o brak przejrzystego sytemu podatkowego i szybkiego procesu zakładania działalności gospodarczych. Plusem z kolei jest stosunkowo duże wsparcie publiczne ukierunkowane na prace badawczo-rozwojowe.
Brak umiejętności menedżerskich
Deloitte ocenia otoczenie instytucjonalne startupów w Polsce, jako umiarkowane. Według firmy badawczej administracja rządowa stara się zapewnić autorom projektów warunki, w którym ich firmy będą mogły rosnąć. To właśnie dlatego organizuje programy wsparcia, dzięki którym przedsiębiorcy mogą zdobyć finansowanie oraz buduje środowisko startupowe. Są to jednak działania nieskoordynowane i krótkoterminowe.
Mimo że obszar kapitału ludzkiego firma oceniła słabo, to dostrzega jego potencjał. Wskazuje, że mocną stroną polskiego ekosystemu startupów jest duża liczba studentów i absolwentów kierunków inżynieryjnych i ścisłych. Polakom brakuje natomiast umiejętności menedżerskich, który przydają się do sprawnego zarządzania przedsiębiorstwem.
Wartość dodana na poziomie 2,2 mld złotych
– Najsłabszym ogniwek ekosystemu jest kapitał społeczny – czytamy w raporcie. W tym obszarze wyprzedzają nas m.in. Estonia, Słowenia i Belgia. Według Deloitte jest to ważne pole, szczególnie na późniejszych etapach budowy firmy. W Polsce jednak – zaniedbane. Głównie przez niski poziom zaufania, brak umiejętności współdziałania, niechęć do podejmowania ryzyka i negatywny stosunek do porażki.
Firma doradcza podaje także, że wartość dodana, którą startupy mają wygenerować w 2023 roku, wyniesie 2,2 mld złotych. – Jest to niemalże pół miliarda złotych więcej, niż wynoszą planowane wydatki budżetowe na oświatę i wychowanie w 2016 roku. Równocześnie startupy mogą stworzyć w 2023 roku w Polsce łącznie ponad 50,3 tys. miejsc pracy – czytamy w informacji prasowej.
–
Podczas opracowywania raportu Deloitte przebadało 211 startupów działających w Polsce. Publikację można pobrać stąd.