Startupy zbroją się w talenty IT. Najlepsi dostaną ponad 40 000 zł. Recesji nie widać?

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Startupy zbroją się w talenty IT. Najlepsi dostaną ponad 40 000 zł. Recesji nie widać?

Udostępnij:

Na największy wzrost wynagrodzenia w ostatnim półroczu, rzędu 15%, mogli liczyć najbardziej doświadczeni pracownicy IT, czyli tzw. seniorzy – wynika z raportu bValue i Just Join IT.

Liczba ofert pracy na stanowiska technologiczne w polskich startupach wzrosła w Q3 2022 o ponad połowę (54%)  względem Q2 2022 i ponad dwukrotnie (111%) względem Q4 2021. Polskie startupy rekrutują coraz więcej pracowników IT, zatrudniają najwięcej specjalistów średniego szczebla (mid) i znacznie częściej oferują umowę o pracę – wynika z raportu “Zarobki IT w polskich startupach w Q3 2022”, przygotowanego przez technologiczny fundusz inwestycyjny bValue i portal pracy Just Join IT.

– Polskie startupy szukają coraz więcej specjalistów IT, zaskakując analityków, którzy w czasach rosnącej inflacji i hamowania gospodarki spodziewali się zupełnie odwrotnej sytuacji – mówi Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

Wtóruje mu Maciej Balsewicz, Założyciel i Partner Zarządzający bValue: – Szoki gospodarcze jakich ostatnio doświadczyła globalna gospodarka, w tym m.in.: rosnące stopy procentowe czy wojna w Ukrainie, mogły przełożyć się na pogorszenie koniunktury na rynku rekrutacji w startupach. Bezpośredni wpływ na ekosystem startupów mają także m.in.: spadające inwestycje funduszy VC w ten sektor, spadek popytu na produkty technologiczne związane z oszczędnościami klientów czy niepewność gospodarcza wskazująca na bardziej zachowawcze podejście do rekrutacji. Tymczasem, nasza najnowsza analiza, która obejmuje trzeci kwartał pokazuje, że – mimo niepewności gospodarczej – polskie startupy rozwijają się i nadal aktywnie rekrutują.

Na potrzeby raportu przeanalizowano ponad 4400 ofert pracy, opublikowanych na Just Join IT przez 450 startupów.

Doświadczenie motorem wzrostu

Zaledwie co dziesiąta oferta pracy w polskich startupach jest adresowana do juniorów, czyli najmniej doświadczonych programistów. Największą grupę wśród poszukiwanych, 55%, stanowią midzi, czyli specjaliści posiadający co najmniej kilka lat doświadczenia. Co trzeci wakat dotyczy pozycji seniorskich.Inwestycja w midów i seniorów zmniejsza koszty wyszkolenia i skraca czas wdrożenia. Przekłada się także na wyższą jakość produktów, co jest jednym z filarów skalowania młodych przedsiębiorstw – powiedział Maciej Balsewicz, Założyciel i Partner Zarządzający bValue.

Jakich programistów szukają startupy? Jakich programistów szukają startupy? Źródło: raport “Zarobki IT w polskich startupach w Q3 2022”.

Umowa o pracę w startupie dziwi coraz mniej

Choć umowy B2B nadal stanowią podstawę zatrudniania specjalistów IT w polskich startupach, odpowiadając za 67% wszystkich ofert pracy opublikowanych w Q2 i Q3 2022 roku, widocznie wzrósł udział ofert zatrudnienia na umowę o pracę. W Q1 2022 było to zaledwie 16,7%, natomiast w Q2 i Q3 już 32,8%. Startupy odpowiadają na potrzeby kandydatów w zakresie stabilizacji zatrudnienia, jednak wynagrodzenia na B2B wciąż są wyższe niż na UoP.

Walka o seniorów trwa

W kontekście wynagrodzeń średnie zarobki dla midów są o 88% wyższe niż dla juniorów, zaś pensja seniorów jest wyższa o 58% względem midów. W Q3 2022 średnie wynagrodzenie dla seniorów w startupach wzrosło o 15% względem poprzedniego kwartału, przy spadkach dla midów i juniorów rzędu 5% i 22%. Względem Q1 2022 stawki midowskie pozostały na podobnym poziomie, a juniorskie są niższe o 12% procent. W ostatnim kwartale br. firmy przeniosły część budżetów na pensje dla seniorów, aby nie przegrać walki o najlepsze talenty.

Kwartał do kwartału wynagrodzenia dla seniorów urosły o 15%. Może to świadczyć o coraz większej konkurencji na rynku, ale również o tym, że startupy są gotowe zapłacić więcej za doświadczenie, na bazie którego będą budować najlepsze produkty technologiczne i dalej się skalować – powiedział Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

Ile płacą startupy?

W trzecim kwartale 2022 r. wynagrodzenia programistów w startupach mieściły się w przedziale od 6 500 zł do prawie 41 000 zł netto na umowach B2B. Mediana wynagrodzeń wyniosła dla juniorów 7 500 zł netto, dla midów 15 000 zł, a dla seniorów 24 000 zł. Najwyższe średnie wynagrodzenie oferowane było specjalistom ds. bezpieczeństwa (Security) oraz DevOps.

Technologie na topie

Startupy rekrutują najwięcej specjalistów na stanowiska, w których podstawową umiejętnością jest znajomość języka JavaScript. Odpowiadają one za ponad 20% wszystkich analizowanych ofert. Na kolejnych miejscach pod względem popularności plasują się oferty dla testerów i specjalistów QA oraz programistów Java. Obie kategorie posiadają ok. 10% udziału we wszystkich rekrutacjach. Popularnymi technologiami są także Python, PHP oraz .NET.

Jakie języki programowania najpopularniejsze 2022 Jakie języki programowania najpopularniejsze w 2022 roku? Źródło: raport “Zarobki IT w polskich startupach w Q3 2022”.

Zachęcamy do porównania wysokości zarobków programistów w startupach z wynikami za Q1 2022 roku.