Czym jest Wasz projekt?
Ratomat.pl jest odpowiedzią na wysokie i często ukryte koszty walutowych kredytów hipotecznych oferowanych przez banki. Umożliwia on użytkownikom oszczędzanie na spreadach walutowych przy spłacaniu rat kredytów zaciągniętych w walutach obcych. Ratomat, będący nowoczesnym rozwiązaniem pomaga tanio (z pominięciem kantorów i banków), wygodnie, a co najważniejsze bezpiecznie wymieniać waluty, by spłacać raty kredytowe.
Jaki problem rozwiązujecie?
Zaletą Ratomatu jest niezwykle niski spread walutowy. W przeciwieństwie do banków, gdzie spread wynosi nawet do kilkunastu procent, w serwisie Ratomat.pl spread jest stały i wynosi zaledwie 0,99%. Ponadto przy transakcjach powyżej 75 000 CHF oferujemy jeszcze niższy spread – 0,49% Pozwala to zaoszczędzić nawet do 7% wartości całego kredytu – tylko na kupnie waluty!
Do kogo kierujecie swój projekt?
Ratomat.pl jest przeznaczony dla osób, które spłacają kredyty walutowe. Jest to pierwszy serwis internetowy świadczący kompleksową obsługę rat kredytowych spłacanych przez Użytkowników.
Kto stoi za projektem?
Jesteśmy grupą osób związanych z finansami, bankowością oraz IT. Łącząc nasze wspólne doświadczenia, stworzyliśmy serwis Ratomat oferujący innowacyjną usługę wymiany walut i spłaty kredytów hipotecznych. Ponieważ sami spłacamy kredyty hipoteczne w walutach obcych, zaniepokoił nas stale rosnący poziom spreadów. Postanowiliśmy ograniczyć rosnące koszty spłaty zobowiązań, na które nie byliśmy przygotowani w momencie zaciągania kredytu.
Na jakim etapie jest projekt? Jakie macie obecnie wyniki?
Mamy kilkuset Użytkowników, z każdym dniem przybywają kolejni. Obecnie serwis obsługuje 7 banków – PKO BP, Millenium, Bank BPH, Deutsche Bank, mBank, MultiBank, DnB NORD. Trwają prace nad uruchomieniem obsługi kolejnych banków.
Jakie są plany rozwoju?
Rynkiem priorytetowym jest rynek polski, natomiast w przyszłości planowane jest także rozszerzenie zasięgu naszego serwisu o rynek czeski i węgierski, na których kredyty hipoteczne często zaciągane są w walutach obcych. Docelowo chcielibyśmy, aby 1,5% Polaków posiadających kredyty hipoteczne w obcej walucie spłacało je za pomocą Ratomatu (jest to ok. 10 000 użytkowników).