Przez ostatnie lata krakowski akcelerator Przemysłu 4.0 udowodnił, że w świecie Przemysłu 4.0 jest wytrawnym graczem. Aby tę śmiałą tezę podeprzeć faktami, spójrzmy na twarde wyniki działalności akceleratora. Z oferty rozwoju skorzystały 64 młode spółki, które współpracowały ramię w ramię z 25 przemysłowymi firmami pokroju Grupa TAURON, Grupa Azoty, Lafarge Polska, PGNiG czy Maspex. Na rozwiązanie indywidualnych wyzwań startupów przeznaczono 470 godzin mentoringu, a swoim doświadczeniem dzieliło się 37 mentorów. Jeszcze więcej godzin przeznaczono na warsztaty i indywidualny konsulting. Ta część programu trwała 500 godzin. Nie próżnował też dział marketingu KPT ScaleUP, dbając nie tylko o nagłośnienie oferty czy sukcesów startupów, lecz również odpowiednio promując sam akcelerator. Efektem tych starań było 679 publikacji medialnych w różnorodnych tytułach.
7 asów w rękawie
Zwyczajowo, już jeden as w rękawie ma być argumentem przesądzającym o zwycięstwie. Jednak z okazji siódmego naboru, zespół KPT ScaleUP zadbał o to, aby młode technologiczne spółki zachęcić do rekrutacji nie jednym, a siedmioma asami. To w połączeniu z renomą KPT ScaleUP może rzeczywiście przynieść satysfakcjonujące rezultaty.
Pierwszym asem jest mocny skład odbiorców technologii, czyli partnerów przemysłowych, którzy przez sześć miesięcy akceleracji będą wspólnie ze startupami rozwijać ich innowacje oraz dopasowywać je do rynkowych potrzeb. Wszystko po to, aby takie startupowe rozwiązanie jak najbardziej zbliżyło się do momentu wdrożenia. Do grona partnerów należą PGNiG, Grupa Azoty, Maspex, Lafarge, Woodward, Warbud, Solaris Bus & Coach, Hewe Telekom i Astor. Tak szeroki wachlarz industrialnych gigantów daje startupom możliwość szerszego uczestnictwa w naborze.
Fot: Angelika Popławska, kierowniczka KPT ScaleUP
– Potrzeby poszczególnych firm różnią się od siebie. Innych rozwiązań poszukuje PGNiG, który stawia m.in. na utrzymanie i rozwój łańcuchów dostaw oraz kanałów dystrybucji. Innymi innowacjami zainteresowany jest Solaris, który wysoko ceni wysokosprawne, niskoemisyjne i zintegrowane układy wytwarzania czy magazynowania. W jeszcze innym kierunku rozwijać chce się we współpracy ze startupami Maspex, dla którego na pierwszym miejscu są nowe metody zagospodarowania odpadów przemysłu spożywczego czy opracowanie nowych produktów spożywczych i technologii ich wytwarzania – zapowiada kierowniczka KPT ScaleUP Angelika Popławska, prezentując wybrane wyzwania technologiczne.
Drugim argumentem przemawiającym za udziałem w KPT ScaleUP jest bezzwrotna i wynosząca maksymalnie 200 000 złotych dotacja na rozwój startupu. Trzeci as w talii KPT ScaleUP to dopasowany do potrzeb młodych spółek pakiet biznesowych szkoleń z obszaru marketingu, sprzedaży i prowadzenia finansów o wartości 50 000 złotych. Są one prowadzone przez cały czas trwania akceleracji. Czwartą zachętą jest program mentoringu, dający zespołom startupów indywidualne konsultacje w takich tematach jak branding, internacjonalizacja, budowanie oraz zarządzanie zespołem czy też prawa spółek i własności intelektualnej. Spotkania z mentorkami i mentorami od zawsze należą do wysoko ocenianych elementów akceleracji KPT ScaleUP. Piątym argumentem przemawiającym za aplikowaniem do akceleratora Przemysłu 4.0 jest organizowany na zakończenie DemoDay. Dzięki profesjonalnej organizacji oraz szerokiemu nagłośnieniu, wydarzenie to stanowi dla startupów bardzo dobrą okazję do zaprezentowania swoich innowacyjnych rozwiązań. Skoro już mowa o nagłaśnianiu i komunikacji, to nie sposób nie wspomnieć o szóstej mocnej karcie KPT ScaleUP, czyli marketingowym wsparciu¸ jakie zespół akceleratora zapewnia każdemu startupowi. Wykorzystywane są do tego media społecznościowe, media branżowe czy współpraca przy materiałach promocyjnych. Ostatnim, siódmym już asem w rękawie KPT ScaleUP są industry tours. To wizyty w polskich zakładach i fabrykach, w których ważną rolę odgrywają technologie i produkty rodem z Przemysłu 4.0. To też sposobność do zadawania pytań i merytorycznej dyskusji zespołów startupów z inżynierami i dyrektorami, osobiście odpowiadającymi za wdrożenia rozwiązań czwartej rewolucji industrialnej.
Kto zagra najmocniejszą kartą?
Podczas rozgrywki to joker jest kartą bijąca wszystkie inne. A co zrobić, aby na potrzeby rekrutacji przygotować takie zgłoszenie, które pozostawi w tyle wszystkie pozostałe i stanie się przepustką do półrocznej akceleracji z KPT ScaleUP?
– Proces aplikacyjny warto rozpocząć od zapoznania się z wyzwaniami technologicznymi przemysłowych partnerów siódmej edycji KPT ScaleUP. Zidentyfikujemy, które potrzeby będzie nam najłatwiej spełnić za pomocą technologii, produktu czy usługi. Jeśli już wybierzemy konkretną firmę z konkretną potrzebą, łatwiej będzie nam przygotować aplikację i wykazać, że nasz startup rzeczywiście może być atrakcyjnym partnerem dla PGNiG, Grupy Azoty, Maspeksu czy innych firm uczestniczących w akceleracji – podpowiada specjalistka ds. akceleracji Małgorzata Chmielewska. – Równie istotna jest też lektura regulaminu, pozwalająca nam szczegółowo zapoznać się z przebiegiem naszego programu wsparcia – dodaje.
Przed wypełnieniem formularza można też zapoznać się z pokaźnym zestawem materiałów pomocniczo-edukacyjnych. W ramach „Industrialnej Akademii KPT ScaleUP dla startupów” powstały webinaria przybliżające zagadnienia kryzysowego zarządzania, budowania wizerunku czy prowadzenia sprzedaży. Eksperci Akademii mają sporo praktycznych wskazówek, które można wykorzystać przy tworzeniu aplikacji. Przydatny może być też wykład on-line „Miej pitch jak mistrz”. Wszystkie materiały filmowe dostępne są na kanale YouTube Krakowskiego Parku Technologicznego.
Na stronie internetowej KPT ScaleUP umieszczone są też wartościowe publikacje, przybliżające działalność akceleratora oraz zaznajamiające czytelnika z przebiegiem procesu akceleracji. Warto poświęcić kwadrans na przejrzenie takich tytułów jak „Przewodnik KPT ScaleUP” czy„Ekspercko o akceleracji”, by dowiedzieć się, jak w rzeczywistości wygląda współpraca między przemysłowymi gigantami a akcelerowanymi startupami, jak wyglądają szkolenia i co jest miarą sukcesu dla zespołu KPT ScaleUP.
– Każda kolejna, zrealizowana z sukcesem edycja akceleracji rozszerza naszą wiedzę dotyczącą skutecznego wsparcia spółek, które chcą rozwijać swój biznes i poszukują miejsca na wdrożenia pilotażowe i komercyjne. Współpracując z bardzo dużymi przedsiębiorstwami, o złożonej strukturze organizacyjnej i wielopoziomowym sposobie podejmowania decyzji, uczymy się w praktyce, w jaki sposób pracować z korporacjami, jak prowadzić negocjacje oraz gdzie szukać wsparcia w procesie komercjalizacji technologii. Z drugiej strony, codzienny kontakt ze zwinnymi, młodymi spółkami, które mają niestandardowe podejście do rozwijania swoich innowacji pozwala na uczenie się elastyczności i szukanie wartości w nieoczywistych obszarach. Wspierając innowacje dla Przemysłu 4.0, sami rozwijamy się jako zespół, wprowadzamy udoskonalenia, rezygnujemy z rzeczy, z których nie jesteśmy usatysfakcjonowani. Uczymy się i zmieniamy razem z naszymi startupami i odbiorcami technologii – podkreśla kierownik KPT ScaleUP, Angelika Popławska. – Do siódmej odsłony przystępujemy pełni energii i optymizmu na kolejne wdrożenia komercyjne u naszych przemysłowych partnerów – dodaje.
Nabór do KPT ScaleUP trwa tylko do 9 września. Warto skorzystać z tej nadarzającej się okazji, zwłaszcza że jest to finałowa edycja tego popularnego akceleratora.
Akcelerator KPT ScaleUP jest jednym z 10 akceleratorów uruchomionych w ramach ogólnopolskiej inicjatywy PARP nazwanej ScaleUP. Jej celem jest wsparcie w rozwoju młodych firm, które spełniają kryteria jednego z 10 programów akceleracyjnych. Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
Akcelerator KPT ScaleUP działa w ramach Krakowskiego Parku Technologicznego. Krakowski Park Technologiczny od ponad 20 lat współtworzy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Od 10 lat prowadzi Inkubator Technologiczny przeznaczony dla początkujących firm z branży IT. Wspiera i inspiruje społeczność startupową organizując szereg wydarzeń, które pomagają weryfikować biznesowe pomysły: warsztaty, hackatony i konferencje. Realizuje program akceleracyjny KPT ScaleUP. Firmy mogą liczyć na wsparcie funduszy zalążkowych, zwolnienia podatkowe w ramach programu Polska Strefa Inwestycji i preferencyjne warunki wynajmu powierzchni biurowych. Szczególne miejsce w KPT zajmują Przemysł 4.0 i branża growa. Jest liderem konsorcjum hub4industry, którego celem jest kompleksowe wsparcie firm, chcących wprowadzić rozwiązania Przemysłu 4.0. Organizuje konferencję Digital Dragons – kluczowe wydarzenie dla branży gier w Europie. KPT współpracuje także z międzynarodową EIT Digital, której celem jest napędzanie cyfrowej transformacji w Europie.
Artykuł powstał we współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym