Stek z ludzkiego mięsa? Wyhodujesz go sam w domu

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Stek z ludzkiego mięsa? Wyhodujesz go sam w domu

Udostępnij:

Grupa amerykańskich naukowców stworzyła zestaw do domowej produkcji mięsa na bazie ludzkich komórek krwi. Twórcy rozwiązania chcą w ten sposób zwrócić uwagę na etykę zwierzęcego przemysłu mięsnego. 

Jak podaje serwis sciencetimes.com za kontrowersyjnym projektem o nazwie Ouroboros Steak stoją Andrew Pellinga, Grace Knight i Orkana Telhana. Choć ludzkie mięso można już hodować w warunkach domowych, system nie trafił do sprzedaży. Po raz pierwszy zaprezentowano go w Philadelphia Museum of Art. Mięso z komórek ludzkich ma być krytyką argumentu, że większy przemysł mięsny oparty na komórkach hodowanych w laboratoriach jest ekologiczny i etyczny. 

Hodowle mięsa obciążają klimat? 

Przemysłowe hodowle zwierząt są dużym obciążeniem środowiskowym. Jak podaje serwis spidersweb.pl z badań zleconych przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations – FAO) wynika, że globalna produkcja zwierzęca odpowiada za ok. 18 proc. całkowitej emisji antropogenicznych gazów cieplarnianych. 

Odpowiedzią na ten problem mogłyby być hodowle mięsa w warunkach laboratoryjnych. Jak się okazuje tylko w przeciągu ostatnich dwóch lat na świecie pojawiło się aż 30 firm, które pracują nad technologią hodowli mięsa w warunkach laboratoryjnych. Natomiast tylko w 2019 roku łączna wartość inwestycji w tego typu biznesy osiągnęła wartość 83 milionów dolarów.

Hodowle laboratoryjne dobrym rozwiązaniem ale…

Jednak twórcy Ouroboros Steak zwracają uwagę na inny problem. Komórki, które są wykorzystywane do produkcji takiego mięsa pobierane są z bydlęcych płodów, tuż po uboju ciężarnej krowy. Laboratorium i szklane probówki nie kojarzą nam się z cierpieniem zwierząt, tymczasem okazuje się zupełnie odwrotnie. Dodatkowo twórcy projektu podkreślają, że surowica bydlęcego płodu jest dość kosztowna. Jej cena waha się od 300 do 700 dolarów za litr. 

Chociaż niektóre firmy zajmujące się hodowlą mięsa w laboratorium twierdzą, że rozwiązały ten problem, według naszej wiedzy żadne niezależne, recenzowane badania naukowe nie potwierdziły tego. Ponieważ przemysł mięsny uprawiany w laboratorium rozwija się szybko, ważne jest, aby tworzyć projekty, które ujawniają ciemną stronę powiedział Andrew Pelling. 

Wersja systemu wystawionego w Londyńskim Muzeum Designu została wykonana przy użyciu ludzkich kultur komórkowych, które można kupić w celach badawczych i rozwojowych z American Tissue Culture Collection (ATCC). Nazwa projektu, czyli Ouroboros Steak również zaskakuje. Ouroboros to staroegipski i grecki symbol przedstawiający węża z ogonem w pysku, który bez przerwy pożera samego siebie i odradza się z siebie.