Nowe linie produkcyjne we Wschowie to jedna z największych inwestycji Stena Recycling ostatnich lat. Przetwarzanie sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz folii opakowaniowej to dwa bardzo ważne obszary, wymagające konkretnych rozwiązań na efektywne zagospodarowanie odpadów. W świetle wchodzącej dyrektywy o ekoprojektowaniu zakłada się, że będą to produkty, których prawidłowy recykling będzie miał szczególne znaczenie.
– Dzięki tej inwestycji budujemy nowoczesne centrum recyklingu, które pozwoli nam odzyskiwać cenne materiały w jeszcze bardziej efektywny sposób. Po zakończeniu inwestycji, nasze centrum recyklingu we Wschowie będzie kolejnym, największym po Stena Nordic Recycling Center w Halmstad zakładem tego typu w Europie. W tym roku Stena Recycling obchodzi 20-lecie obecności w Polsce. W tym czasie zmieniliśmy się z kilkuosobowej firmy przetwarzającej złom, w lidera kompleksowych rozwiązań w dziedzinie gospodarowania odpadami przemysłowymi oraz usług środowiskowych. Do Wschowy przenosimy nasze najlepsze doświadczenia ze skandynawskich i włoskich zakładów, to połączenie sprawdzonych technologii i nowych rozwiązań, warto podkreślić, że nie ma zbyt wielu podobnych inwestycji w Europie – mówi Lars Ibsen, prezes Stena Recycling Polska.
Oddział Stena Recycling we Wschowie od lat jest liderem na rynku recyklingu elektroodpadów, wyspecjalizowanym w odzysku materiałów szlachetnych. Nowa inwestycja ma na celu modernizację i rozwój instalacji przetwarzania metali szlachetnych (miedź, srebro, złoto) oraz wprowadzenie nowych możliwości odzysku tworzyw sztucznych pochodzących ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEIE).
Druga instalacja, w którą inwestuje Stena to linia, która pozwoli na roczne przetwarzanie 15 tysięcy ton folii transparentnej (LDPE). Folia LDPE jest obecnie powszechnie stosowana do produkcji różnych materiałów opakowaniowych. Jej zużycie rośnie między innymi poprzez rozwój biznesu e-commerce. Wdrażana technologia umożliwi odzyskanie tego surowca i przywrócenie go w postaci, która pozwoli na ponowne wykorzystanie do produkcji nowych wyrobów.
– Folia, która trafi do naszego zakładu zostanie oczyszczona, rozdrobniona i przygotowana do dalszej obróbki. Produktem końcowym procesu będzie wysokiej jakości granulat, z którego producenci będą mogli wytwarzać nowe produkty. Dzięki tej instalacji, z wieloma z naszych klientów uda nam się zamknąć obieg wytwarzanych przez nich materiałów opakowaniowych – mówi Lars Ibsen, prezes Stena Recycling Polska.
Obie instalacje są zlokalizowane w oddziale Stena Recycling we Wschowie. Koszt tych inwestycji wynosi ponad 50 milionów złotych.