Właśnie zakończyła się kolejna runda finansowa. Wsparcie dla StethoMe kontynuują brytyjski fundusz Sebastiana Kulczyka Manta Ray oraz polsko-izraelski TDJ Pitango Ventures. Do grona inwestorów dołączyli RST Ventures For Earth i Movens VC oraz prywatny inwestor z Hongkongu. Łącznie runda przyniosła 2,5 mln dolarów, które zespół przeznaczy na dalszą ekspansję na rynku europejskim. W gronie inwestorów w poznański startup, z poprzednich rund, jest też polski SpeedUp Venture Capital Group.
– Obecnie najmocniej koncentrujemy się na komercjalizacji rozwiązania i sprzedaży produktu. Nasze urządzenie pojawiło się już w Hiszpanii, Francji, gdzie współpracuje z platformami MaQuestionMedicale i Home Doctor. W Polsce trwa pilotaż w Centrum Medycznym PZU Zdrowie Warszawa Chmielna. Cel na najbliższe miesiące to systematycznie zwiększać wartość naszych kontraktów oraz pozyskiwać kolejnych klientów na całym kontynencie. Kryzys związany z pandemią Covid-19 uwypuklił natychmiastową potrzebę transformacji telemedycyny, którą umożliwia StethoMe – komentuje Wojciech Radomski, CEO i współzałożyciel StethoMe.
– Efekty pracy zespołu StethoMe z ostatnich trzech lat potwierdzają nasze przeczucia co do potencjału produktu i samej telemedycyny. Możemy mówić, że COVID-19 zmienił nasze realia, ale w tym przypadku tylko uwypuklił rosnącą potrzebę rozwiązań w sektorze urządzeń medycznych, szczególnie tych opartych na AI i umożliwiających przeprowadzanie badań na odległość – mówi Wojciech Fedorowicz, managing general partner w TDJ Pitango Ventures.
– StethoMe idealnie wpasowuje się w nasz model “diamentu technologicznego”. To spółka odpowiadająca DNA Movens VC: z globalnym potencjałem, rozwijająca technologie w oparciu o algorytmy uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, trafiająca do odbiorców z dużych branż. Do tego skokowy wzrost znaczenia telemedycyny buduje nowy rozdział w historii Stethome – dodaje Artur Banach, partner i współzałożyciel Movens VC.
– Inwestycja RST Ventures For Earth w StethoMe idealnie wpisuje się w ideę „ethical tech”, którą nasz fundusz realizuje. Wspieramy projekty technologiczne, które jednocześnie istotnie przyczyniają się do poprawy jakości życia ludzi i poprawy stanu środowiska naturalnego – dodaje Piotr Kłodnicki, partner zarządzający RST Ventures For Earth.
Zespół StethoMe opracował system, który składa się z elektronicznego stetoskopu, dedykowanej aplikacji StethoMe oraz algorytmów AI. Rozwiązanie pozwala na zdalne badanie płuc i serca, a analiza AI dostarcza natychmiastowy wynik o nieprawidłowościach wykrytych w układzie oddechowym. To jedyne tego typu rozwiązanie na świecie. Jak pokazują badania, algorytmy sztucznej inteligencji StethoMe są nawet o 29% bardziej skuteczne w wykrywaniu i klasyfikowaniu patologicznych dźwięków niż pulmonolodzy.
W czasie walki z Covid-19 rozwiązanie StethoMe znalazło zastosowanie w szpitalach zakaźnych w całej Polsce, zwiększając bezpieczeństwo personelu medycznego i pacjentów. Od początku kwietnia urządzenie StethoMe wspiera lekarzy m.in. w Szpitalu Zakaźnym w Poznaniu, a nawet w Sant Joan de Déu Barcelona Children’s Hospital – barcelońskim szpitalu dziecięcym. W najbliższych dniach, StethoMe wraz z największym portalem charytatywnym w Polsce – Siepomaga – przekaże kolejne kilkadziesiąt sztuk stetoskopów do wybranych szpitali w całej Polsce.
Algorytm AI i stetoskop są zweryfikowane klinicznie i posiadają certyfikat przyznawany urządzeniom medycznym w UE (CE 2274 klasy 2a). StethoMe jest zaprojektowane tak, aby kontrolować przebieg prawidłowego badania osłuchowego. Dzięki temu może być używane przez pacjentów w warunkach domowych. Z kolei zaawansowana technologia i pomoc sztucznej inteligencji w prawidłowej diagnozie, sprawia, że rozwiązanie jest cenione również przez profesjonalistów.