Streaming pracy grafika i rozbudowane narzędzia AI. Adobe zaskoczyło nowościami

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Streaming pracy grafika i rozbudowane narzędzia AI. Adobe zaskoczyło nowościami

Udostępnij:

Podczas konferencji Max 2020 dowiedzieliśmy się, że Adobe szykuje dla swoich klientów znacznie więcej nowości niż tylko ulepszenia w PS Elements 2021. Dzięki nim mamy jeszcze lepiej i bardziej intuicyjnie edytować pliki.

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że w nowym programie Photoshop Elements 2021 będziemy mogli już doświadczyć działania sztucznej inteligencji – m.in. będzie możliwa zmiana koloru nieba i automatyczna poprawa tonacji całego zdjęcia.

Jednak podczas konferencji Max 2020 dowiedzieliśmy się, że Adobe szykuje dla swoich klientów znacznie więcej nowości – zmiany zajdą w programach Lightroom, Photoshop, Illustrator. Usprawnienia obejmą również aplikacje Creative Cloud, Fresco, RUsh i Aero. Czego dokładnie możemy się spodziewać?

Photoshop Lightroom 

W uproszczonej wersji Photoshopa, poza możliwością wykorzystania sztucznej inteligencji na wielu etapach obróbki (np. zmiana ustawienia twarzy), będziemy mogli sprawniej dokonywać selekcji importowanych zdjęć – mają w tym wspierać nas odpowiednie algorytmy. Ponadto łatwiejsze będzie stosowanie znaków wodnych.

Nowością będzie narzędzie Color Grading, które znajdziemy w Lightroomie w wersji komputerowej i mobilnej. Dzięki niemu użytkownicy mają zapewnioną kontrolę nad całościową kolorystyką obrazu, a także mogą decydować o cieniach, półcieniach i światłach na poziomie poszczególnych plików.

Photoshop

W tym programie także będziemy mogli doświadczyć działania sztucznej inteligencji. Będziemy mogli sami tworzyć swoje filtry, w których zapiszemy odpowiednie ustawienie np. wygładzenia skóry. Dodatkowo bez problemów zmienimy kąt ustawienia twarzy, czy też poprzed nałożenie odpowiednich barw upodobnimy nasze zdjęcie do… obrazu Van Gogha.

Illustrator

W tym wypadku największą nowością jest udostępnienie aplikacji Illustrator na tabletach Apple, co z pewnością ucieszy wszystkich użytkowników urządzeń z jabłkiem. Wśród nowych narzędzi znajdziemy m.in. funkcję Recolor Artwork, która ułatwi sprawne zmienianie kolorów, czy wyodrębnić z grafiki daną paletę barw.

W przypadku Bibliotek Creative Cloud w nowej aplikacji doszło do połączenia z systemem Adobe XD, a wszystkie treści będą także dostępne w Google Workspace, Visual Studio Code oraz MS Teams.Natomiast w bibliotece Rush otrzymamy dostęp do darmowych plików dźwiękowych i muzycznych.

Nowość w przypadku tabletowej aplikacji Fresco to dostęp do wszystkich pędzli i technologii znanych z innych programów Adobe. Będzie ona także dostępna na iPhone’ach. Dodatkowo w aplikacja Aero (do tworzenia treści w rozszerzonej rzeczywistości) w końcu trafi także na komputery.

Dużą nowością jest też możliwość streamowania podczas pracy w aplikacjach. Od teraz wszyscy twórcy korzystający z nowych wersji Photoshopa, Illustratora oraz Fresco mogą na żywo pokazywać swoje działania (a także oglądać innych). Streamy od dawna są już źródłem inspiracji dla kreatywnych osób, dlatego nic dziwnego, że Adobe chce je udostępniać przez dwoje aplikacje.