Stride VC zatrzymuje zbiórkę funduszy i zwalnia członków zespołu

Dodane:

Karolina Kwietniewska Karolina Kwietniewska

Stride VC zatrzymuje zbiórkę funduszy i zwalnia członków zespołu

Udostępnij:

Stride, londyński fundusz VC na wczesnym etapie rozwoju, założony przez byłego partnera Accel, Freda Destina, poinformował, że nie pozyska trzeciego funduszu i zwolni trzech członków swojego zespołu inwestycyjnego.

– Wstrzymujemy się i nie pozyskujemy nowych środków. Nadal aktywnie inwestujemy w nasz drugi fundusz i mamy 220 milionów funtów zaangażowanego kapitału oraz 50 projektów, którymi musimy się zająć. Naszym głównym priorytetem jest wspieranie naszych założycieli i generowanie jak największej wartości dla naszych inwestorów w ramach dwóch funduszy, które pozyskaliśmy. Nie odejdziemy od tego zadania, dopóki nie zostanie ono wykonane i nie wywiążemy się z naszych zobowiązań. Jestem podekscytowany tym, że mam więcej czasu na pracę z założycielami, którą uważam za najbardziej satysfakcjonującą. – poinformował na Linkedln Fred Destin.

Potrzeba przerwy na podjęcie dalszych decyzji

W rozmowie ze Sifted, Destin mówi, że – z pewnością zamierzaliśmy zebrać kolejny fundusz w 2024 roku, więc przygotowywaliśmy się do trzeciego funduszu, rozmawiając z istniejącymi LP… ale pytanie brzmiało: „czy mam ochotę zrobić kolejny fundusz, dwa lub trzy… czy też zrobię chwilowy postój i zastanowię się co dalej zrobić ze swoim życiem?.”

Nieudane pikowanie Cazoo

W portfel Stride znajduje się także firma Cazoo, która oferuje sprzedaż aut na specjalnej platformie. Stride zainwestował w nią na etapie seed oraz dwóch kolejnych rundach finansowania. Brytyjska firma w niedługim czasie stała się jednorożcem, czyli osiągnęła wartość 1 miliarda dolarów, choć w 2021 roku, jej wartość wynosiła 8 milionów dolarów. Obecnie kapitalizacja rynkowa wynosi zaledwie 15,78 miliona dolarów. Co oznacza spadek wartości  rynkowej o 99,7% w ciągu ostatnich dwóch lat. Destin twierdzi, że spektakularny spadek Cazoo nie ma wpływu na jego decyzję.

Zarobiłem pieniądze, straciłem pieniądze. Zbyt szybko weszliśmy na giełdę i położyło nas to na łopatki. To była ofiara wolnego kapitału i zbyt szybkiego wzrostu. Nie mamy w związku z tym problemu z reputacją. Zainwestowaliśmy w zalążki, a potem pojawiły się fundusze super wzrostu, firma stała się międzynarodowa i to był błąd. To nie ma nic wspólnego ze mną. – przyznaje Destin.

Stwierdza metaforycznie – Nie można dostać się na Marsa, montując rakietę w trakcie podróży. To nie mogło się udać.
Zapytany czy lepiej jest finansować firmę z potężnym przedsiębiorcą, która ma większe szanse, niż zawierać przeciętne umowy, odpowiada – Czy ponownie wystawiłbym czek? Oczywiście.

Destin twierdzi, że Stride zainwestował 8,4 miliona funtów w Cazoo, ale nie ujawnił, ile udziałów w firmie nadal posiada.

Aleph Alpha zbiera 500 mln dolarów w serii B. To jedno z największych finansowań w AI w historii